Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Westinghouse má velkou šanci na dostavbu Temelína, míní vyslanec

    Westinghouse má velkou šanci na dostavbu Temelína, míní vyslanec

    06.10.2010 8:25
    Autor: ČTK

    Americká společnost Westinghouse má podle zvláštního vyslance americké ministryně zahraničí pro evropskou energetiku Richarda Morningstara velkou šanci získat zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Ve prospěch firmy Westinghouse hovoří kvalitní technologie a úspěšné zakázky z minulosti, které splnily stanovené rozpočty a termíny, řekl včera Morningstar v rozhovoru pro ČTK.

    "Tendr již nějakou dobu sleduji a věřím, že Westinghouse nabídne podmínky, které jej přivedou k vítězství," uvedl Morningstar. "Kromě dobrých finančních podmínek vytvoří také zakázky pro místní firmy. Snahu Westinghousu podporujeme. Konečné rozhodnutí o vítězi tendru bude mít ale společnost ČEZ," dodal.

    O zakázku na dostavbu Temelína, který ČEZ provozuje, se kromě Westinghousu ucházejí ruský dodavatel Atomstrojexport, který vystupuje v konsorciu se společností Škoda JS a ruskou firmou Gidropress, a francouzská společnost Areva. Rozhodnutí o dodavateli by mělo padnout zhruba na začátku roku 2012. ČEZ v současnosti prověřuje připravenost uchazečů v souvislosti s případnou změnou termínů zakázky, která má mít hodnotu několik stovek miliard korun. ČEZ by chtěl nové dva bloky uvést do provozu do roku 2020.

    Morningstar se v České republice setkal s tuzemskými i zahraničními zástupci energetického sektoru, včetně vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušky. "Jednali jsme o Temelínu, ale také o energetické bezpečnosti středoevropského regionu," uvedl Morningstar. Česko podle něho úspěšně pracuje na diverzifikaci energetických zdrojů. "Česká republika postupuje správným směrem, aby nebyla příliš závislá na jednom zdroji," podotkl.

    Podle Morningstara je však nutné, aby země střední Evropy koordinovaly svou strategii v energetice. "Je zbytečné, aby například všechny státy v této oblasti usilovaly o jadernou energii," řekl. Vhodnou platformou pro tuto spolupráci je podle Morningstara visegrádská čtyřka, která sdružuje Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko.


    Váš názor
    •  
      06.10.2010 15:17

      Je zbytečné, aby například všechny státy v této oblasti usilovaly o jadernou energii ... v tom pripade je tez zbytecne, aby se solarni slozka elektricke energie vyrabela v cr kdyz uz se vyrabi ve spanelsku (dokonce i pres noc).
      Azb
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data