Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blinder: Fed šokovat nebude, potenciální růst neklesl, nezaměstnanost je cyklická a Krugman má pravdu

Blinder: Fed šokovat nebude, potenciální růst neklesl, nezaměstnanost je cyklická a Krugman má pravdu

26.10.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Alan Blinder, profesor na Princeton University, v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že další kroky Fedu budou hodně podobné tomu, co probíhalo v Japonsku mezi roky 2000 a 2006, kdy centrální banka nakupovala vládní dluhopisy. Fed podle něho hodlá nakoupit „značný“ objem vládních dluhopisů. Trh v USA je aktivnější než ten v Japonsku a je na něm více zahraničních investorů, „logika říká, čím je trh hlubší, tím těžší bude pohnout s cenou“. To je podle profesora jeden z problémů, kterým Fed čelí, protože bude potřebovat hodně peněz na to, aby trhem pohnul.

Blinder se domnívá, že strategií Fedu nebude „všechny vyšokovat“, namísto toho budou jeho kroky postupné. „Možná ani předem neohlásí, že to bude 500 miliard, ale jsem si poměrně jistý, že nakonec se k tomu číslu dostanou, nebo ho i překročí,“ uvedl profesor ohledně možného objemu nákupů. Monetární politika je velmi málo ovlivněna politikou s jednou důležitou výjimkou. Fed si je vědom, že americký politický systém je před volbami „značně paralyzován“, a centrální banka je jedinou institucí, která může ekonomiku podpořit, uvedl profesor.

Blinder nesouhlasí s tím, že by potenciální růst ekonomiky USA kvůli krizi klesl, jak to například uvádí teze nového normálu společnosti Pimco. Nezaměstnanost je podle něho způsobena zejména cyklickými faktory, strukturální faktory k nezaměstnanosti přidávají maximálně jeden procentní bod. Pokud byla dříve přirozená míra nezaměstnanosti na úrovni 5 %, strukturální faktory by ji posunuly na 6 %. „A i to je asi přehnaný odhad,“ uvedl Blinder s tím, že „současnou nezaměstnanost překračující 9 % tak z naprosté většiny tvoří cyklické vlivy“. Ekonomika USA by po skončení recese měla růst o 4 – 7 %, nyní však bude růst mezi 1,5 – 2 %, uvedl ekonom, druhá recese nepřijde.

Blinder souhlasí s názory Paula Krugmana, který intenzivně kritizuje omezování vládních výdajů. Podle Blindera se „rozšířil mýtus, že úspory podpoří ekonomiku“. V několika případech se tak v minulosti stalo, ale rozhodně bychom na to neměli sázet a určitě to není běžné. Podpora omezení výdajů v ekonomikách jako USA či Velká Británie podle něho vznikla z mylného zobecňování toho, co proběhlo v Řecku, které se ale „utrhlo ze řetězu“.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    26.10.2010 9:27

    Jen stimulujte kluci, jen vic, vic penez. Podporujte vsechny ty odvetvi, ktere si dokazaly vylobovat nejvic penez, natahejte tam jeste vic zamestnancu. Az pak ale lidi ztratej duveru v USD a tisknuti bude k nicemu, pak vsichni tihle lidi ztratej praci, protoze po ni nebude poptavka. Pak tu situaci okomentuj, ty jednoprocentni strukturalni faktore.
    Cedr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data