Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna podpořila dotace pro firmy na výkup elektřiny ze slunce

Sněmovna podpořila dotace pro firmy na výkup elektřiny ze slunce

29.10.2010 15:15
Autor: ČTK

(ČTK) - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh, který dává distributorům elektřiny právo žádat dotace ze státního rozpočtu na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty by pak distributoři použili na výkup elektřiny, za kterou musí výrobcům platit vyšší cenu. Změna se týká hlavně slunečních elektráren, návrh má pomoci vládě omezit růst cen elektřiny pro spotřebitele. Vláda do něj chce v dalším kole projednávání prosadit koncept vícezdrojového financování podpory obnovitelných zdrojů.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) dnes proto poslancům představil další kroky, které chce vláda podniknout. Patří mezi ně například srážková 26procentní daň pro fotovoltaické elektrárny. Kocourek chce tyto a další vládní opatření dostat do zákona během druhého čtení. Jak řekl, je to společný materiál ministerstev průmyslu, životního prostředí a financí.

Prvním krokem je zavedení srážkové daně 26 procent za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren uvedených do provozu loni a letos. Dalším krokem bude zvýšení poplatku za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Dalším zdrojem má být zavedení darovací daně pro firmy, které od státu dostávají emisní povolenky.

Poplatky za zábor půdy mají státu vynést 1,7 miliardy korun, srážková daň 4,2 miliardy a darovací daně 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun, další miliarda má přijít ze státního rozpočtu. Peníze po příslušné změně v zákoně vyplácelo ministerstvo průmyslu. Teprve když by státu tyto prostředky došly, zvýšila by se cena elektřiny.

Od roku 2013 by se pak podle Kocourka do výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů zapojovaly příjmy z prodeje emisních povolenek. V letech 2013 až 2020 by tyto příjmy měly dosáhnout asi 90 miliard korun. Původně stát plánoval tuto část emisních povolenek poskytnout společnostem zdarma.

Informační institut upozornil, že návrh nově přiznává distribučním společnostem právo na krytí vícenákladů na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů a současně dává Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) novou pravomoc přenést tyto vícenáklady na koncového zákazníka. Podle institutu distribuční společnosti dosud účtovaly konečným zákazníkům poplatky za obnovitelné zdroje bez opory v zákoně.

"Velmi vítám, že dojde k nápravě vybírání poplatků za obnovitelné zdroje, jež jsou na základě právních rozborů, které mám k dispozici, vybírány v rozporu se zákonem. Současně to ale potvrzuje fakt, že ERÚ v legislativě v oblasti energetiky selhal, když tuto skutečnost nenapravil již dříve, a své pochybení dokonce veřejně zpochybňuje," uvedl místopředseda energetického podvýboru sněmovny a poslanec za ODS Aleš Rádl, který je s Informačním institutem spojen.

Ministr Kocourek dnes varoval, že ke konci letošního září už představoval celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren zhruba 1500 megawattů. To znamená, že celkový příspěvek na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v příštím roce stoupne na 28,1 miliardy korun proti letošním devíti miliardám. Na jednu megawatthodinu by pak připadala částka 582 korun. Pro domácnosti by tak podražila elektřina o víc než desetinu, pro firmy pak téměř o pětinu. To by podle Kocourka na český průmysl působilo likvidačně.

Zpravodaj k novele a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban dnes ujistil, že je připraven svolat na úterý hospodářský výbor, aby úpravu stačil projednat. Poslanci zkrátili lhůtu k projednání ve výboru na čtyři dny. Příští středu by se tak mohlo uskutečnit druhé čtení ve sněmovně. Pokud by poslanci zkrátili zákonem dané lhůty, mohli by novelu schvalovat v závěrečném čtení již příští týden. ČSSD chce také předložit novelu, která by ukládala majitelům solárních elektráren povinnost zveřejňovat vlastnickou strukturu.

Poslanci se dnes zabývali také další předlohou, jejímž cílem je omezení zisků z fotovoltaiky. Ve zrychleném jednání schválili novelu téhož zákona, která zužuje podporu výroby elektřiny na solární panely na střechách a budovách. Druhá novela obsahuje totožné ustanovení. Kocourek ale ujistil, že během dalšího čtení ve sněmovně předloží návrh, který toto zřejmě již nadbytečné ustanovení vypustí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu