Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: PM ČR zpět na 10 tisících, ČEZ zpět na 765. Živo na ECM

Týden na pražské burze: PM ČR zpět na 10 tisících, ČEZ zpět na 765. Živo na ECM

5.11.2010 18:39
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Do úvodu právě uplynulého obchodního týdne v Praze se trh překlopil ze zkráceného předchozího týdne a páteční publikace výsledků Erste Bank a Unipetrolu. Konec týdne také „výplachem“ na CETV a tento tlak pokračoval také v pondělí. Jeho úvod byl pozitivní, to se ale netýkalo právě CETV, která v úvodu odevzdávala dalších 1,5 %. Živo bylo v úvodu týdne znovu na NWR. To údajně kvůli převzetí Bogdanky chystá emisi akcií v rozsahu 1,4 mld. PLN. Bogdanka se dle zpráv publikovaných tento týden hodlá převzetí bránit také cestou výplaty vysoké dividendy, zhruba z poloviny čistého zisku roku 2010. Pozitivem pro NWR je zakopání válečné sekery mezi ArcelorMittal Ostrava a Evraz Vítkovice Steel ohledně cen vstupů pro Evraz. Dohoda byla dosažena, Evraz připravuje obnovení provozu ocelárny, ke kterému má dojit v listopadu. Připomeňme, že dodavatel AMO je odběratelem cca 20-25 % produkce koksovatelného uhlí do NWR. Celkově pondělí obchodování poznamenalo uzavření okolních trhů z důvodu svátku, likvidita tak byla symbolická. K Čezu promluvila Goldman Sachs. Ta pod vlivem očekávaného vývoje cen elektřiny na německém trhu snížila ziskové výhledy ČEZu i očekávanou dividendu. V odpolední části seance se trh z úvodním nízkých ztrát vymanil a uzavřel symbolickým plusem.

V úterý CETV hned v úvodu obchodování korigovala ztráty, naopak procento ztrácela pojišťovací skupina VIG. Na měsíčních maximech se po poledni ocitly akcie Tel O2. Povýsledková smršť doporučení a cílových cen následovala páteční výsledky Erste. Pohledy však jsou značně roztříštěné, od 546 do 1080 Kč… KBC vydala sektoru analýzu mediálního sektoru v CEE. Celkově svůj pohled zatemnila kvůli pomalému oživování trhů, do CETV podle ní trh očekává příliš. Celkově CETV působí jako indikátor ekonomického vývoje, který akciemi přestřeluje v každém ze směrů.

Středu otevřely výsledky Komerční banky. Výsledky byly celkově lepší, podpořeny nízkými náklady na špatné úvěry. Mírně lepšímu výsledku odpovídala také mírná reakce trhu. Pod tlakem naopak byla Fortuna, celkově ale trh čekal na rozhodnutí Fed o QE2. Nákupní doporučení dorazilo na Komerční banku od Raiffeisen. Ta vidí až 25% dividendový výnos za tři roky. V celodenní bilanci ale nebyla vítězem dne KB, nýbrž Tel O2 a PM ČR. Tlak na Fortuně ji přiměl k -3 %. Aby KB ve chvále analytiků nezůstala osamocena, dorazila na Erste dvojí nákupka v podání KBC Securities a a Citigroup. KBC poznamenala, že výraznější zlepšení cíle na základě nižších nákladů rizik maří bankovní daně v Maďarsku a Rakousku.

Ve čtvrtečním úvodu na předchozí zisky navázala KB, zbytek trhu ale nic valného nepředváděl. V průběhu dne se trh neměl ani k reakci na schválený QE2 v rozsahu 600 mld. USD amerického Fedu (s reinvesticí zisků až o polovinu více). Po nadměrném očekávání od CETV se podobně KBC vyjádřila také k Unipetrolu. Ten je podle ní nyní příliš drahý, ropný sektor v CEE celkově pod tlakem marží i makra. Finanční ředitel NWR Jelínek uvedl, že zvýšení ceny na Bogdanku brání mimo jiné právní důvodu. Potřeba absolvování dalšího kolečka v podobě vyhlašování další mimořádné valné hromady by pro účely snahy o převzetí byla příliš zdlouhavá. Připustil ale, že by NWR nakonec nemusela trvat na podmínce získání alespoň 75 % akcíí Bogdanky. „Ťafku“ udělil směrem k polské JSW, která je největším producentem koksovatelného uhlí v EU (NWR ve stejné roli v ČR). JSW totiž připustila, že by mohla být protizájemcem v převzetí Bogdanky. Jelínek zase vzkázal, že NWR by mohla zajímat i JSW… Pravdou je, že NWR se dlouhodobě poohlíží po expanzi na polském a ukrajinském trhu. Živo bylo také na ECM. Z Lucemburku přišla zpráva od držitelů cizoměnových dluhopisů (eur), že nepožadují předčasné splacení a dávají firmě mandát k rozpracování finálního plánu restrukturalizace dluhu. Kvůli němu se již dříve rozhodla ECM odložit výplatu úroků z czk i eur dluhopisů a to vyprovokovalo jednoho z tuzemských věřitelů kvůli nevyplaceným úrokům 234 tisíc korun k podání návrhu insolvenčního řízení, které bylo s ECM zahájeno. V celodenní bilanci dále oslabil ČEZ, PM ČR naopak vystoupal nad 10 tisíc korun.

Páteční úvod byl pozitivní hlavně díky bankám, v úvodu rostla silněji Erste a překonala 830 . Pokutu 16 milionů korun dostal ČEZ (spolu s E.ON a EVN) od bulharského regulátora. Komerční bance se mírného zvýšení cíle dostalo od Goldman Sachs, Tel O2 pak opatrného výhledu bez valného růstového potenciálu od JPMorgan. Globální analýzu pro rozvíjející se trhy vydala Citigroup. Ty podle ní do konce roku 2011 v dolarovém vyjádření posílí o 35 %, tuzemským akciím se slušnými valuacemi ale dle Citi chybí motor v podobě zajímavých firemních zisků. V regionu CEE proto sází spíše na akcie polské. Po překlopení přes poledně vyprchala energie bankám, KB i Erste. Praha nikterak nezareagovala na slušná makrodata, která byla reportována z USA krátce po poledni. Propadlíkem dne a vítězem do objemů byl dnes energetický ČEZ. Akcie opět propadly na 765 Kč s -1,6 %. Stejně dnes poklesly akcie NWR. Firma bude zveřejňovat své výsledky hospodaření až 19. listopadu. Zveřejnění výsledků za 3Q také oznámila Fortuna. Stane se tak 10. listopadu v 8:00 hodin. Přeskupení investorů proběhlo mezi developery. Titul ECM poklesl o dalších 4,3 %, zatímco Orco připsalo 1,9 %. Vedle zpráv o pokračující restrukturalizaci a také návrhu insolvence pro nezaplacené úroky z dluhopisů se ECM týká také zpráva PPF. Ta začala přejmenovávat své realitní firmy na PPF Real Estate. Jako motiv uvedla to, aby ze strana zákazníků a partnerů nedocházelo k záměně s aktivitami ECM, se kterou má společný podnik PPF ECM Holding, kam ale nepatří napříkad právě ECM REI.

V celotýdenní bilanci si index PX odnáší mírný růst v podobě 0,88 % a poskočení na 1166,20 bodu. Zisky i ztráty v rámci indexu PX se tento týden rozptýlily na o něco více než plus i minus 7 %, přičemž směr vzhůru vedly akcie KIT digital (7,20 %) v závěsu s tabákovým titulem PM ČR, který se vrátil nad 10 tisíc bodů, směru dolů s odstupem udávaly tempo akcie ECM (-7,49 % na 120,26 bodu), kde se „výplach“ odehrál na samotném konci páteční seance. Slušný růst dále připsaly obě banky, KB s +3,6 % a Erste s +2,5 %. Přes 2 procenta naopak odevzdaly akcie Unipetrolu, ČEZu (ten po týdnu zopakoval 765 Kč) a CETV na 409 korun.

Od počátku roku je tuzemský index PX výše o 2,98 % (1166,2 versus 1132,5 bodu) v čele s 39,86% zhodnocením akcií Unipetrolu a 37,46% zhodnocením akcií AAA a rovněž 34,28% zhodnocením akcií NWR. O více jak 60 % hodnoty přišly akcie ECM, o 11,46 % akcie ČEZ a akcie CETV jsou od počátku roku níže o 8,48 %.

Vítězové Změna % Závěr SPAD Poražení Změna % Závěr SPAD
KITD 7,2 253 ECM -7,49 120,26
PM ČR 5,31 10000 Unipetrol -2,5 195,1
AAA 4,66 18,42 ČEZ -2,42 765
KB 3,61 4160 CETV -2,27 409
Erste 2,48 821,9 VIG -1,04 951
Tel O2 1,23 394,3 Orco 0 187
Pegas 0,93 423,9      
NWR 0,23 217      
Orco 0 187      


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data