Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klíčový zajistitel soukromých i vládních dluhopisů v USA je v bankrotu, akcie propadly o dalších 60 %

Klíčový zajistitel soukromých i vládních dluhopisů v USA je v bankrotu, akcie propadly o dalších 60 %

9.11.2010 11:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (15:49) Společnosti Ambac (0,52 USD, 3,75%) Financial Group, která je klíčovým americkým vydavatelem dluhopisů a zajistitelem soukromých i vládních dluhopisů, se nepodařilo navýšit kapitál ze soukromých zdrojů ani dohodnout restrukturalizaci svého dluhu s držiteli seniorního dluhu požádala o vyhlášení bankrotu. Ambac se dostal do existenčním problémů poté, co nebyl schopen splatit úrokové závazky vyplývající z části dluhu. Jeho akcie po připuštění žádosti o bankrot v premarketu 1. listopadu reagovaly propadem o 50 % hodnoty, v úvodu obchodování na Wall Street následně padaly až o více jak 55 % pod 0,365 USD/akcie. V rámci včerejšího obchodování akcie posilovaly o 3,75 %, po oznámení vstupu do ochrany před věřiteli v rámci režimu bankrotu ale propadly o dalších více než 60 % pod úroveň 20 centů za akcii (v mezidobí od 1. 11. titul korigoval výše). Na jaře 2007 před zhroucením amerického trhu nemovitostí, akcie Ambac obchodovaly za 95 USD za jednu, firma tak ztratila 99,8 % tehdejší tržní ceny. Krátce po zahájení obchodování na Wall Street bylo s titulem z důvodu bankrotu pozastaveno obchodování. Krátce před zahájení na Wall Street v premarketu titul ztrácel 53,85 % na 0,24 USD/akcie.

Žádost podle „Chapter 11“ o ochranu v rámci režimu bankrotu znamená, že celý dluh v objemu 1,62 miliardy dolarů (k 30. 6. 2010) se stává okamžitě splatným. K 1. listopadu zůstala nesplacena splátka 2,8 mil. USD z emise 7,5% dluhopisů splatné v květnu 2023. Další úroky měl Ambac hradit 15. listopadu, už se tak ale nestane. „Věřitelé neodsouhlasili náš návrh na předběžný plán rychlé restrukturalizace dluhu a jako alternativu k získání zdrojů se nám nepodařilo získat investici pro navýšení kapitálu,“ uvedla Ambac v prohlášení. Částečně dojednané podmínky poslouží pro budoucí řešení situace v rámci bankrotu. V rámci něj se bude snažit o dosažení nových podmínek splatnosti svých závazků vyplývajících z dluhopisů a dalších forem dluhu. Ambac uvedl, že v rámci režimu bankrotu požádá o zamezení transferů akcií, jelikož k dalším ztrátám by vedl prodej akcií ze strany těch investorů firmy, kteří drží 5 a více procent.


Vývoj kurzu akcií Ambac Financial za poslední půlrok (nezahrnuje propad v afterhours pod 0,20 USD):Ambac, spolu s rivalem MBIA, patřila k největším pojistitelům vládních i privátních dluhopisů. Ztráty spojené s rizikovými dluhem včetně hypoték pro firmu znamenaly v roce 2008 ztrátu nejvyššího ratingu „AAA“. K pádu jej přivedly snahy o navýšení zisku cestou pojišťování rizikovějšího dluhu. Ambac tak pojistil více než jednu miliardu dolarů RMBS, tedy sekundárního hypotečního dluhu. Na prestižním ratingu ale závisela schopnost firmy pojišťovat dluhopisy včetně municipálních. V červnu byla část špatných aktiv Ambac v objemu 64 miliard dolarů vyčleněna do samostatné evidence a řešena zvláštním plánem restrukturalizace. Ambac nyní potvrdil, že pojistky derivátů a daších finančních produktů v celkovém objemu 57,6 mld. USD jsou předmětem restrukturalizace se zapojením regulátora ve Wisconsinu. Celkově Ambac pojistila více než 550 miliard dolarů dluhu, což bylo pro různé úrovně americké vlády a vlád jednotlivých států cestou k dosažení nižších nákladů na emise dluhu.

„Nebyla dosažena dohoda s věřiteli a proto je velmi obtížné předpovídat, kdo bude do budoucna stát v čele Ambac i to, jak dlouho bude trvat jeho ochrana pod Chapter 11 a kolik za ni bude celkový účet,“ uvedl Evan Flaschen z právní kanceláře Bracewell & Giuliani LLP.

(Zdroj: Bloomberg, BusinessWeek, FOX News, CNBC, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university