tomuhle nářku nerozumím: státní dluhopisy budou emitovány tak jako tak, jestli pro běžné lidi nebo standardně na finančním trhu, za poměrně stejných podmínek, na hospodaření státu a velikost zadlužení to nebude mít žádný vliv. Já tyto emise vítám, je to konkurenceschopná alternativa pro každého střadatele/investora a v podstatě nerozumím, jaké důvody vedly stanjuru k tomu, že to taky nenabízel... Takže mi z toho vyplývá jen frustrace z politiky - myslí si snad někdo vážně, že by snad vypadalo zadlužování, rozpočet, daňová politika a celkové hospodaření státu jinak, kdyby ve vládě pokračovala dnešní opozice?
MiGr

, vypadalo by to jinak. nejdre o to, komu dluhopisy prodají, ale jejich tvorbou dluh zvšují. jasně, pro tebe neznamená nic 20 miliard ., ani další dluhy, co chtějí udělat mimo rozpočet, prprže nasibovali blbečkům nemožné a peáskač Bureš dostal po uších od NATO
Velkamedvědice

Babišová vláda navýšila výdaje v štátnom rozpočte o 115 mld. CZK a schodok ŠR predstavuje 310 mld. CZK, čo je o 24 mld. CZK viac ako bol navrhovaný rozpočet predchádzajúcou vládou. Plánovaný objem dlhopisov vo všetkých 3 emisiách pre občanov predstavuje 20 mld. Takže to tak vypadá, že rozpočet a jeho schodok a zadlžovanie by naozaj boli iné. A vývoj daňovej politiky spravidla je výrazne ovplyvňovaný zadlžovaním štátu. Ten zvyšujúci sa dlh štát niekedy dobehne nasleduje a čím viac a dlhšie to budú vlády ignorovať, tým väčší dopad to nakoniec na obyvateľstvo bude mať. Viď teraz vývoj na Slovensku, panické a chaotické daňové opatrenia v podobe tzv. konsolidačných balíčkov nestačia a naviac vyháňajú šikovných a schopných ľudí z krajiny. Keby Slovensko nečerpalo fondy EÚ, tak by skrachovalo už dávno. Problémom je, že toto si bežný volič spočítať nevie a možno niektorí ani nechcú. Tak to vypadá, keď v krajinách vládnu populisti. Na ilustráciu, Fico a jeho strana Smer na Slovensku z posledných 20 rokov boli (sú) vo vláde 15 rokov. Kiež by to bolo dostatočnou výstrahou.....
Tix

Zajímavé, někdo si to asi fakt myslí... no za mně rozdíl 20 mld v jednom ročním rozpočtu při výdajích 2,4 bln a celkovém dluhu přes 3 bln je hodně kosmetický, asi tak na úrovni chyby rozpočtu nebo rozdílu mezi plánem a skutečností... Bude to asi tím, že nevidím rozdíl mezi populisty z vlády a z opozice...
MiGr

, že si mimo
Velkamedvědice

Začít nabízet protiinflační dluhopisy v době peaku inflace je drahá sranda. Ještě na jaře 2024 byla inflace 6% s nejasným výhledem. V tu dobu byl 10y govt bond 4 az ta spicka tusim 4.5%. Drahe kupovani si volicu, zadluzovani se. Pozdeji tam prostor byl, ale evidentne na to po volbach kaslali. A Dlužena to fikaně zastropovala na pěti. Pro finančně negramptného/ultradefenivního škudlila dobré jsou. Já osobně si raději zajdu na kafe do privat banky nebo k J&T.
Gyroskop

www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-schillerova-dluhopisy-dluzena-rozpocet-obrana.A260518_175821_domaci_vov
Kočičák

nevím odkud je to číslo 6% z jara 2024, mě ukazuje google inflaci za rok 2024 2,5%, v půlce roku 2024 byla meziroční inflace taky 2%, takže emise protiinflačních dluhopisů už v červnu 2023 (úrok se počítá z budoucí, ne minulé inflace) by byla pro stát levnější než na finančním trhu (otázkou je, kdo by si je kupoval)
MiGr

https://csu.gov.cz/pak/prumerna-rocni-mira-inflace-v-cr-v-roce-2024-byla-24
Gyroskop
