Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhopisy EU na pomoc Irsku šly

Dluhopisy EU na pomoc Irsku šly "na dračku", unie tak na ní může vydělat

6.1.2011 11:22
Autor: Redakce, Patria Online

Evropská unie může na finanční pomoci Irsku značně vydělat. Za obrovského zájmu investorů prodala první část dluhopisů, z nichž bude pomoc Irům částečně financovat. Investoři nakoupili pětileté dluhopisy za 5 mld. EUR s úrokem ve výši 2,59 procenta, EU však Dublinu peníze půjčí za 5,51 procenta. Informoval o tom dnes deník Irish Independent.

Dluhopisy se setkaly se značným zájmem, když poptávka v aukci třikrát převýšila nabízený objem. Podle Evropské komise skoupili 71,5 % celkového objemu evropští investoři, 21,5 % poptávky přišlo z Asie a 6 procent z Ameriky. Z toho nejvíce investovaly centrální banky a další "oficiální" instituce, 38,5 procenta, zatímco fondy nakoupily 24,5 % objemu, banky 22 a pojišťovny zhruba 12 procent, uvedla EK.

Mluvčí Evropské komise uvedl, že „zisk“ z celé transakce bude investován zpět do rozpočtu EU a přerozdělen jednotlivým členským státům vždy na konci finančního roku. "Jde o velmi dobrý výsledek," komentoval prodej Gary Jenkins z Evolution Securities. Podle něj má ovšem zájem o dluhopisy EU i svá negativa. "Země jako Irsko si (na trhu) nemohou prakticky půjčovat a existuje riziko, že investoři dají přednost těmto produktům než dluhopisům Španělska či Itálie, kterým se tak značně zhorší přístup na trh," dodal Jenkins.

Za cenné papíry ve výši pěti miliard eur ručí všech 27 členských států unie, a pokud by Irsko pomoc nesplatilo, jednotlivé země by investorům finanční prostředky vrátily prostřednictvím svých příspěvků do rozpočtu EU.

Problémy s prodejem dluhopisů problémových zemí se přitom již objevily v Portugalsku. Lisabon nabízel ve stejnou dobu jako evropská sedmadvacítka šestiměsíční pokladní poukázky za 500 milionů eur, které nakonec prodal za úrok 3,686 procenta. Loni v září ovšem úroková sazba činila 2,045 procenta, vládě se tak financování dluhu velmi prodraží.

Velmi negativně se vyvíjí i úrokové sazby i u dalších problematických zemí eurozóny. Výnosy u desetiletých irských dluhopisů překročily hranici devíti procent a u řeckých dokonce 12 procent, tedy psychologickou hranici, kdy investoři zcela vážně očekávají státní bankrot.

Země eurozóny navíc musí v letošním roce na trhu získat značné finanční prostředky, což jen zvyšuje napětí na trhu. Jen v lednu se mají v aukcích objevit dluhopisy za 80 miliard eur a za celý rok za 850 miliard eur, přičemž vlády chtějí prodat pokladní poukázky za dalších 700 miliard eur. "To není dobrý start do nového roku. Další vlna dluhové krize je před námi," uvedl analytický internetový server Eurointelligence.

Řecký premiér George Papandreou dnes uvedl, že společné dluhopisy všech zemí eurozóny mohou pomoci výrazně zadluženým zemím regionu snížit jejich úrokové platby. „Euro bondy nejsou nahrážkou nezbytných opatření v každé zemi, ale mohou sloužit jako doplňkový nástroj k vyřešení evropské dluhové krize,“ dodal na konferenci v Paříži.

(Zdroj: čtk, Independent. ie, Bloomberg)


Váš názor
  • eurobondy
    6.1.2011 12:23

    jsou přeci ideálním východiskem z krize EURounie. Spekulanti vyženou ceny nahoru u ohrožených zemí a EB je pak půjčí za něco mezi trhem a svou pořizovací cenou. Je ovšem potřeba dosáhnout toho, aby se tyto země začaly chovat zodpovědněji a konvergovali k vyrovnanému hospodaření. Stropem bude ochota nakupovat Eurobondy. Bude-li vidět, že snaha o nápravu je míněna vážně, mělo by to fungovat
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m