Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Situace vícero německých bank je hrozbou pro oživení ekonomiky, zní od Němců i z EK

Situace vícero německých bank je hrozbou pro oživení ekonomiky, zní od Němců i z EK

17.2.2011 16:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Chcete-li investovat do ztrátové banky, vyberte si německou. Odhlédneme-li od nadsázky dnešního vydání New York Times, ze samotného Německa zní, že stav německých bank ostře kontrastuje s kondicí ekonomiky jako celku a může pro její budoucí růst být vážnou překážkou. Zejména ta část bankovního sektoru, která není na očích investorů v podobě veřejně obchodovatelných soukromých bank.

Na mušku se NYT bere jeden z nejslabších článek německých bank, WestLB, která v roce 2009 přijala státní pomoc v rozsahu 11 mld. EUR a ve včerejší aukci sebe sama přilákala pouze dvě nabídky. Zdroje z německého bankovního sektoru a akademické sféry ale tvrdí, že situace WestLB není zase tak výjimečná a symptomatická pro sektor jako celek.

„Křehkost německého bankovního sektoru pro stabilní oživení německé ekonomiky představuje velmi vážnou hrozbu a ostře kontrastuje s její současnou kondicí,“ říká například Jörg Rocholl, profesor European School of Management and Technology v Berlíně. Na dlouhobé kondici německé ekonomiky je přitom přímo závislý vývoj ekonomiky tuzemské. Eurokomisař pro hospodářskou soutěž EU Joaquín Almunia, který musí posvětit další německou pomoc bankám, se nechal slyšet, že komise nepodpoří státní pomoc, která bude zjevně uměle udržovat na trhu neživotaschopné finanční instituce.

Německý bankovní sektor má svá podstatná specifika. Obtížný je zejména zavedený střet komerčních bank se zemskými bankami, typicky ovládanými spolkovými zeměmi a také s lokálními spořitelnami, které dominují segmentu spotřebitelského financování. To s sebou nese zásadní potíž – přístup k depozitům bankami. Výsadní pozice zemských bank byla podstatně otupena v roce 2005 evropským zákazem přímé vládní pomoci jako cesty ke snadnému a levnému navýšení kapitálu, kdykoli bylo třeba. Jenže právě zemské banky před uvedením zákazu v platnost kapitál o to masivněji navýšily. Jejich problémy začaly teprve v okamžiku, kdy tyto spekulativně načerpané zdroje uvrhly do (dnes již víme, že) riskantních amerických nemovitostních aktiv. „To odhalilo další slabé místo německých finančních institucí – chybějící obchodní strategii,“ říká profesor Rocholl.

Nyní stojí německé banky před otázkou, kde vzít zdroje na potřebné navýšení kapitálu, když nemají pobočky, které generují depozita. Hrozí, že je budou muset získat z tržních zdrojů za podstatně vyšších nákladů, než si mohou dovolit tak, aby později byly schopny generovat z úvěrů klientům zisky.

Eurokomisař Almunia upozorňuje, že WestLB není jediným problémem a EK sleduje také dění kolem právě zemských bank HSH Nordbank z Hamburku a mnichovské BayernLB, plus banky Hypo Real Estate, nyní zestátněné skrze finanční pomoc státu. Stejně jako v případě slabého výsledku prodejní aukce WestLB také například IKB Deutsche Industriebank, specializující se na úvěry středně velkým podnikům a v roce 2008 prodaná německou vládou americké Lone Star Funds dlouhodobě marně hledá nového majitele. IKB byla vůbec první finančně zachráněnou bankou ze strany německé vlády v rozsahu 9 mld. eur (a následně prodána Lone Star). WestLB po ztrátách roku 2009 dosahuje již poloviční velikosti a dojde k jejímu zániku, pokud nebude nalezen kupec. „Proces divestic pokračuje tak, aby bylo dosaženo udržitelného stavu a konkrétního výhledu pro budoucnost,“ říká Merz, bývalá lídr křesťanských demokratů dnešní kancléřky Merkelové. Podle neoficiálních informací je jedním ze zájemců skupina Blackstone Group, známá také v ČR, ale pouze o nemovitostní divizi WestLB s názvem WestImmo a cca desetinou celkových zaměstnanců banky a v oficiální reakci EK německá vláda napsala, že hledání kupce je značně svízelné a v dalším kroku zřejmě dojde do dělení na malé divize (což by odpovídalo zájmu Blackstone).

Náměstek německého ministra financí Steffen Kampeter přispěchal s vyjádřením, že německá vláda jako držitel dluhopisů WestLB nemůže přijít k úhoně a stojí za prodejem banky jako celku. Podle vládního plánu zřejmě dojde na oddělení jádrových aktivit banky. Jakékoli další pomoci ale brání po řadu měsíců chybějící souhlas Evropské komise pro zemskou banku, která riskantními investicemi průběhu finanční krize ztratila miliardy eur.

Zdroj: NYT, CNBC, Bloomberg, FTD, Fox News)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data