Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shrnutí firemních výsledků v USA za 4Q10: Příliš rychlý růst

Shrnutí firemních výsledků v USA za 4Q10: Příliš rychlý růst

04.03.2011 17:40
Autor: Branislav Soták, Patria Finance

Americký akciový trh nabídnul ve své historii jen zřídkakdy obdobnou růstovou dynamiku, jako tomu bylo od září loňského roku. Rally charakterizoval nadstandardní výkon cyklických sektorů, nízká volatilita a postupně klesající zobchodované objemy. S příchodem nového roku a zvýšené nejistoty týkající se právě uplynulé výsledkové sezóny se tak zdálo, že je trh zralý na určitou korekci. Ta však na sebe nechávala čekat, zatímco jsme byli svědky spousty pozitivních překvapení z korporátní sféry a dlouhého sledu příznivých makrodat. Ty se tentokrát koncentrovaly především do měkkých indikátorů typu ISM nebo Philly Fed zachytávajících náladu v ekonomice. Navíc se k nim přidaly další náznaky stabilizace na trhu práce. Hlouběji se dívající investor ale mohl nabýt subjektivního dojmu, že výsledky a zejména výhledy korporací překonávají očekávání méně výrazně než v uplynulých čtvrtletích. Pokračování překotného tempa z posledních měsíců by přitom potřebovalo přesvědčivější čísla. Pro představu, index S&P 500 přidal od září do svého letošního maxima na úrovni 1 343 bodů 28 procent, což představuje přibližně 4procentní měsíční nárůst. I nejoptimističtější odhad pro hodnotu indexu na konci letošního roku z dílny Deutsche Bank implikuje pro zbytek roku pouze třetinové tempo růstu. Zpomalení/poklesu se tedy téměř jistě nevyhneme, trh v současnosti pouze čeká na záminky.

Ve srovnání s očekáváním trhu jsme byli svědky především pozitivních překvapení, když odhady předčilo 67 procent společností z indexu S&P 500 (po 77, 77 a 71 procentech v 1Q, 2Q a 3Q/2010). Z tohoto pohledu se nejčastěji dařilo společnostem v sektorech IT, zdravotnictví a cyklického spotřebního zboží. Nejméně pozitivních překvapení přišlo ze sektorů telekomunikací a utilit.

K 3. březnu oznámilo výsledky 492 z 500 společností v indexu S&P 500. Shrnutí nabízí níže uvedená tabulka. Překvapení se vztahují k průměrně očekávanému zisku na akcii v průzkumu agentury Bloomberg. Meziroční změna je vážená počtem akcií.

Meziroční růst zisků stagnoval na 33 procentech. Zpomalení neobešlo sektory průmyslu, IT, dlouhodobé spotřeby a utilit. Nejlépe si v meziročním srovnání vedly společnosti ze sektorů financí, materiálů a energií.

EPS Pozitivní překvapení  Negativní překvapení Meziroční změna
S&P 500 (492 z 500) 68% 24% 33%
       
Consumer Discretionary 74% 21% 15%
Consumer Staples 61% 24% 7%
Energy 70% 27% 43%
Financials 65% 30% 278%
Health Care 76% 10% 8%
Industrials 65% 21% 22%
Information Technology 80% 16% 20%
Materials 66% 31% 44%
Telecommunication 33% 67% 14%
Utilities 34% 55% -0,40%

Není náhodou, že se největším meziročním přírůstkem z „reálných“ sektorů ekonomiky prezentovaly základní materiály a energetika, které jsou vysoce citlivé na ekonomický cyklus. Nynější fáze stabilního růstu, která nahradila ranou fázi oživení z roku 2009, táhne vzhůru reálnou poptávku po komoditách, která se postupně přibližuje nabídkovým limitům a zpětně tak přiživuje ceny produkce. K tomu se navíc přidává investiční spekulativní poptávka živená nízkými sazbami, QE2, vzestupem tzv. komoditních ETFs a snahou zajistit se proti případnému budoucímu růstu inflace, který se může stát jedním z výsledků monetární expanze.

V meziročním srovnání zisků už po několikáté s přehledem vyčnívá finanční sektor. Děje se tak ale nejspíš naposled, jelikož je téměř 300procentní meziroční nárůst především odrazem bazického efektu, když v průběhu 4Q/2009 došlo ke splacení prostředků ze záchranného programu TARP velkými bankovními domy v čele s Bank of America a Citigroup.

Z výsledků technologických titulů je zřejmé, že oslabenou spotřebitelskou poptávku na rozvinutých trzích nadále poměrně úspěšně nahrazuje akcelerace investiční poptávky z korporátní sféry a rozvíjejících se trhů. Dokumentují to např. výsledky Dellu, nebo IBM. K tomu se přidává čím dál, tím očividnější trend dynamicky rostoucích oblastí datových přenosů, úložišť, serverové architektury a cloud technologií. Tyto tradičně dražší komponenty navíc v mnoha případech navyšují firemní ziskové marže. Úspěšnými reprezentanty tohoto trendu jsou např. JDS Uniphase, nebo Juniper Networks, ale také bující akviziční činnost v segmentu datových center a služeb. Samostatnou kapitolou je malá revoluce ve výpočetním výkonu mobilních procesorů, která nabírá na obrátkách. Profitují z ní výrobci mobilních čipů jako Qualcomm, či Nvidia. Rostoucí výpočetní výkon bezprostředně souvisí s narůstající oblibou mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony, nebo tablety. Hvězdou v tomto segmentu je bezpochyby Apple.

Předpokládaný budoucí vývoj v americké korporátní sféře ilustruje níže uvedená tabulka. Uvedené změny jsou na meziroční bázi, vážené počtem akcií.

Očekávaný vývoj, průzkum Bloomberg

EPS 4Q10 1Q11 2Q11
S&P 500  25% 10% 8%
S&P 500 ex-financials 10% 9% 7%


Redakčně kráceno. Kompletní analýzu si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout ve formátu PDF – ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data