Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: USA směrem k banánové republice, trochu moc eufórie u komodit

Faber: USA směrem k banánové republice, trochu moc eufórie u komodit

01.04.2011 17:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Marc Faber v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že v USA bude pokračovat „tištění peněz“, které tam ale nezůstanou a dostanou se na rozvíjející se trhy. Ekonomika USA si povede „relativně špatně“, protože „trend tištění peněz na ni ve skutečnosti působí destruktivně“, životní standard obyvatel rozvíjejících se ekonomik se ale díky němu bude vyvíjet pozitivně. Varuje však před přehnaným očekáváním „Pokud bude růst nominálního HDP dosahovat řekněme 7 % ročně, akcie v dlouhém období také porostou o 7 % ročně. Lidé ovšem sní o 20% ziscích, což je naprosto nereálné.“

Faber se domnívá, že akcie nyní obecně „nejsou levné“, nicméně dodal, že je složité ohodnotit je v prostředí, kde se sazby blíží k nule. Fed podle něho bude nadále udržovat záporné reálné sazby, což znamená, že dolar bude ztrácet svou kupní sílu, americké dluhopisy jsou kvůli tomu „nežádoucí“: „Co chcete vlastnit? Dluhopisy, které vynášejí 3,4 % ve slabé zemi, která se stává banánovou republikou, když se banánové republiky stávají skutečnými zeměmi,“ rozvinul investor své oblíbené téma.

Na komodity má Faber „obecně pozitivní“ názor, krátkodobě je ale na trhu „trochu moc eufórie“. Býčí trend na zlatu byl přerušen v listopadu minulého roku, nyní možná přijde korekce. Faber ovšem dodává: „Byl bych šťasten, kdyby zlato kleslo o dvacet, třicet procent, protože ho chci koupit více. Pokaždé, když pánové Bernanke a Geithner otevřou ústa, chce se mi kupovat zlato.“ Centrálním bankám se podle něho dnes nedá věřit, že budou sledovat politiku, která by z peněz udělala uchovatele hodnoty, investor tak odhaduje, že 20 % jeho majetku leží ve fyzickém zlatě, rád by se ale podle svých slov dostal na 30 %. Investoři si však musí při investicích do zlata dávat pozor na své cash flow a zajistit se například i nákupem dividendových akcií.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • p. Faber se mýlí
  04.04.2011 11:50

  Pan Faber se mýlí v části "pokud HDP stoupá 7% ročně, tak akcie stoupají také 7% ročně". Statisticky v časové řadě dlouhé 200 let je prokázáno, že se jedná o blábol. Posledních 200 let akcie (v U.S.) stoupaly v průměru o +6,9% ročně (+o míru inflace navíc), aniž by nutně muselo HDP stoupat o 7% ročně.
  Detective
 •  
  01.04.2011 19:37

  Ať už raději Ben veřejně řekne pravdu o penězích a to co nás čeká a nemine. Komu se nechce čekat na Bena- tady je odkaz http://www.mustwatch.cz/film/penize-jako-dluh/
  Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m