Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR dojednala mezikvartálně vyšší cenu koksovatelného uhlí o 35 % a dokončila přechod na čtvrtletní kontrakty

NWR dojednala mezikvartálně vyšší cenu koksovatelného uhlí o 35 % a dokončila přechod na čtvrtletní kontrakty

11.4.2011 8:33, aktualizováno: 11.4. 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Těžební společnost NWR dnes oznámila dosažení dohod s odběrateli o dodávkách koksovatelného uhlí a koksu pro druhé čtvrtletí kalendářního roku 2011 a poskytla přehled produkce a objemu prodejů v prvním čtvrtletí roku 2011. Akcie NWR v Praze mírně rostou na úroveň 300 Kč/akcie.

Průměrná sjednaná cena koksovatelného uhlí pro dodávky na druhé kalendářní čtvrtletí roku 2011 dosáhla 215 EUR za tunu, což představuje navýšení o 35 % oproti cenám realizovaným v prvním čtvrtletí a nárůst o 52 % v porovnání s průměrnou cenou realizovanou v roce 2010. „Výše uvedená průměrná cena vychází z očekávání, že prodeje koksovatelného uhlí ve druhém pololetí roku 2011 budou rovnoměrně rozloženy mezi poloměkké a tvrdé koksovatelné uhlí,“ uvedla NWR. Průměrná prodejní cena koksu sjednaná pro druhé kalendářní čtvrtletí roku 2011 činí 400 EUR za tunu, což představuje navýšení o 19 % oproti cenám realizovaným v prvním kalendářním čtvrtletí a nárůst o 45 % ve srovnání s průměrnou cenou realizovanou v roce 2010. „Uvedená průměrná cena se opírá o předpoklad, že prodeje ve druhém pololetí 2011 budou tvořeny přibližně ze 67 procent slévárenským koksem, z 19 procent koksem vysokopecním a ze 14 procent ostatními druhy koksu,“ dodala k mixu NWR.

NWR zároveň potvrdila, že od dubna roku 2011 bude již veškeré ceny prodávaného koksovatelného uhlí stanovovat kvartálně. „To by mělo NWR umožnit ještě lepší sladění cenové politiky pro koksovatelné uhlí s vývojem na mezinárodních trzích s uhlím,“ uvedla firma.

V souladu s již publikovanými informacemi zůstala průměrná cena sjednaná pro prodej energetického uhlí v kalendářním roce 2011 nezměněná na úrovni 71 EUR za tunu, což je o 13 % výše, než průměrná cena realizovaná v roce 2010. Všechny uvedené oznámené ceny vycházejí ze směnného kurzu 24,30 CZK/EUR a vyjádřeny jako kombinace průměrů různých kvalitativních kategorií uhlí i koksu v dodací paritě ex works, uvedla NWR s tím, že skutečně realizované ceny mohou být ovlivněny řadou faktorů včetně (avšak nikoli výhradně) pohybů směnného kurzu, kvalitativního mixu, načasování dodávek či pružných ustanovení jednotlivých smluv.

K vývoji v prvním čtvrtletí roku NWR uvedla, že vyprodukovala 2582 tisíc tun uhlí (koksovatelného i energetického) a prodala 1062 tis. tun koksovatelného uhlí za průměrnou realizovanou cenu 159 EUR/t a 1575 tis. tun energetického uhlí za průměrnou realizovanou cenu 70 EUR/t. Koksu NWR v 1Q11 vyprodukovala 202 tis. tun a prodala 180 tis. tun na průměrné realizované ceně 337 EUR/t.

NWR zároveň potvrdila platnost svých celkových cílů produkce a prodejů pro rok 2011. "Společnost plní svůj záměr vyprodukovat 11 mil. tun uhlí a 800 tis. tun koksu. Jak již bylo oznámeno dříve, NWR očekává v roce 2011 externí prodeje uhlí ve výši 10,3 mil. tun, rovnoměrně rozdělené mezi uhlí koksovatelné a energetické, a 720 tis. tun koksu," uvedla firma.

Finanční ředitel NWR Jelínek v komentáři k cenám uhlí potvrdil z globálního pohledu dopad Japonska ve směru růstu cen uhlí a pokračující silnou poptávku po komoditě z Asie a také to, že NWR v prostředí silné poptávky funguje blízko úrovně 100 procent své kapacity. Jelínek také řekl, že v nadcházejících čtvrtletích nevidí žádný důvod k opětovnému poklesu cen uhlí. "Otázkou je pouze, jak rychle může uhlí těženo," navázal na svá dřívější slova pro Patria.cz, kde uvedl, že NWR v objemech prodejů není omezena poptávkou, ale tím, co je schopna vytěžit. "My dnes víme, ze vše, co vytěžíme, to také prodáme," uvedl Jelínek v březnovém online rozhovoru pro Patria.cz
 
Společnost NWR dnes rovněž publikovala konkrétní kroky ke změně registrace sídla společnosti do Velké Británie. NWR tímto krokem splní podmínku pro začlenění do indexu londýnské burzy „FTSE“, tedy do seznamu nejobchodovanějších akcií na evropských akciových trzích a zvýšit tak zájem o své akcie u globálních institucionálních investorů, jejich likviditu a dosáhnout stabilnější investorské základny (více v samostatném článku ZDE).

Finanční ředitel Jelínek k dnešnímu oznámení o reinkorporaci do Velké Británie uvedl, že je plánována tak, aby firmy stihla nejbližší revizi indexů FTSE. Ta proběhne v červnu. K reinkorporaci do Velké Británie dále dodal, že krok nepřinese změnu v dosavadní dividendové politice firmy.


Váš názor
  • ZLA MATEMATIKA alebo NIZSIE OBJEMY???
    11.4.2011 13:42

    vyprodukovala 2582 tisíc tun uhlí (koksovatelného i energetického) a prodala 1062 tis. tun koksovatelného uhlí za průměrnou realizovanou cenu 159 EUR/t a 1575 tis. tun energetického uhlí 2582 nie je 1062+1575.
    Open_mind
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university