Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České hutnictví loni zvýšilo výrobu o pětinu, rostly také tržby

České hutnictví loni zvýšilo výrobu o pětinu, rostly také tržby

3.5.2011 11:58
Autor: 

České hutnictví se loni začalo zotavovat z hospodářské krize. Objem výroby ocelářského průmyslu loni meziročně vzrostl o téměř 20 procent. Tržby hutních podniků se v loňském roce zvýšily o 16,7 procenta na 93,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací Hutnictví železa, které sdružuje přední hutnické společnosti v tuzemsku.

V roce 2009 klesla výroba v českém hutnictví o 27 procent a ocelářské firmy se propadly do celkové ztráty 4,1 miliardy korun. V loňském roce ale vzrostl počet zakázek o 36 procent a tuzemské hutnictví snížilo ztrátu z předchozího roku. V roce 2010 české hutnické podniky vykázaly negativní provozní hospodářských výsledek 377 milionů korun.

Podle Miroslava Svobody z Hutnictví železa zotavení českého hutnictví pomohl především růst zakázek v Německu. Pozitivně se vyvíjely také zakázky z Francie, Švédska či Nizozemska. "Pozitivní signály přicházely v loňském roce z USA a z Číny, kde masivní investice státu podpořily výrobu a odbyt evropských výrobků," dodal Svoboda. Cash-flow tuzemských firem podle Svobody roste a klesá splatnost jejich pohledávek. Zároveň je ale mírné oživení poznamenáno řadou nejistot a stojí za ním do značné míry investice státu, podotkl Svoboda.

Dodávky hutních výrobků na zahraniční trhy se loni zvýšily o 20 procent. Tržby z přímého vývozu meziročně vzrostly o 27,6 procenta na 33 miliard .

Objem výroby válcovaného materiálu vzrostl loni o 18 procent. Produkce ocelových trubek se zvýšila o 26,6 procenta. Svařovaných trubek se loni vyrobilo o 11 procent více než v roce 2009. Nejslabším článkem v odběratelské sféře bylo stavebnictví.

Růst cen vstupních surovin podle Svobody v loňském roce vytvářel tlak na zvyšování cen ocelářských výrobků. Za rok 2010 se zvýšily ceny energetického uhlí v průměru o 37 procent, cena železné rudy stoupla o 63 procent a ceny šrotu se zvýšily o 44 procent.

Průměrný počet zaměstnanců v českém hutnictví loni klesl o 6,5 procenta. Klesly také mzdy, a sice o 2,4 procenta.
 
"Přes značně odlišnou ekonomickou situaci jednotlivých společností lze vývoj v roce 2010 hodnotit spíše pozitivně. Rostou dodávky, zvyšuje se objem zakázek, i když obojí ještě nedosahuje předkrizové úrovně roku 2008," uvedl Svoboda. Pro další vývoj bude podle něj důležité oživení v Evropě. "To může být negativně ovlivněno úspornými programy jednotlivých zemí. Z celosvětového hlediska bude pro odbyt hutních materiálů i nadále klíčový vývoj hospodářství v Číně a konsolidace ekonomiky v USA," dodal Svoboda.

Hutnictví železa sdružuje mimo jiné podniky ArcelorMittal Ostrava, Evraz Vítkovice Steel nebo Třinecké železárny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data