Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
10 % skutečná inflace?

10 % skutečná inflace?

10.05.2011 8:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Britský historik Niall Ferguson, který se zaměřuje na oblast ekonomického a finančního vývoje ve světě, se na stránkách Newsweek zamýšlí nad tím, jak vysoká je ve skutečnosti inflace ve Spojených státech. Vzpomíná, jak prezident New York Federal Reserve William Dudley v březnu na jedné konferenci vysvětloval posluchačům, že se nemusí obávat inflace. „Dnes můžete koupit iPad 2 za cenu iPad 1, přestože je jeho výkon dvojnásobný. Musíte se dívat na všechny ceny,“ argumentoval Dudley. Z obecenstva ale zaznělo „iPadu se nenajím“.

Ferguson chválí předsedu Fedu Bernankeho za to, že v roce 2008 „jako jeden z mála“ pochopil, jak blízko je ekonomika další Velké depresi. Bylo by ale chybou, pokud by se ekonomika ve snaze o vyhnutí se Velké depresi dostala do druhých 70. let. Oficiálně dosáhla březnová celková inflace meziměsíčně pouhých 2,7 %, jádrová jen 1,2 %. Lidi ovšem zajímají zejména ceny potravin a energií, které rostou rychleji v důsledku politiky Fedu a geopolitické krize na Blízkém východě, tvrdí Ferguson.

Index spotřebitelských cen CPI podle historika ztrácí důvěryhodnost. Od roku 1974 byl čtyřiadvacetkrát „vylepšen“, ekonom John Williams přitom poukazuje na to, že kdyby byla používána stará metodologie výpočtu, růst CPI by dosahoval 10 %. Dvojciferná inflace se tak podle Fergusona již vrátila a skutečný růst cen se pozná tak, že „posuneme desetinnou čárku u jádrové inflace o jedno místo doprava“.

Uvedená úvaha nenechala chladným ekonoma Rameshe Ponnuru. Ten na svém blogu poukázal na fakt, že pokud by měl Ferguson pravdu a inflace byla na úrovni 10 %, jsou tu jen dvě možnosti: Buď je odhad velikosti ekonomiky Spojených států měřený v současných dolarech naprosto chybný. Odhadnout tuto velikost je ale snazší, než měřit inflaci. Nebo se prudce zmenšuje velikost reálné ekonomiky. Namísto 1,8 % reálného růstu, který byl dosažen v několika posledních měsících, by ekonomika reálně klesala asi 7% tempem (nominální růst se totiž rovná reálnému růstu a inflaci).

Ekonom svou výtku uzavírá: Myslí si Ferguson, že tento reálný pokles lze sloučit s mírným růstem počtu nově vytvořených pracovních míst? Nebo pochybuje i o těchto datech?

(Zdroj: Newsweek, macromarketmusings.blogspot.com)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data