Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo tlačí držitele dluhopisů Řecka do prodloužení splatnosti o 7 let, Moody’s a Fitch hrozí technickým bankrotem

Německo tlačí držitele dluhopisů Řecka do prodloužení splatnosti o 7 let, Moody’s a Fitch hrozí technickým bankrotem

08.06.2011 11:49, aktualizováno: 8.6. 13:41

Aktualizováno

Držitelé dluhopisů musí přispět na druhou finanční pomoc pro Řecko významnou měrou, apeloval německý ministr financí Wolfgang Schäuble podle agentury Bloomberg v pondělním dopise adresovaném kolegům z rady ministrů financí Evropské unie a z ECB. Věřitelé by měli podle člena německé vlády přistoupit na výměnu dluhopisů za dluhopisy delší o 7 let, aby dali této problémové zemi eurozóny více času na vyřešení ekonomických problémů. Mezinárodním ratingovým agenturám Moody's a Fitch se ale navrhovaný postup nelíbí, jelikož nevěří v „dobrovolný“ přístup držitelů dluhopisů na horší podmínky, a mohly by tento krok brát jako důvod k sražení Řecka do kategorie „v platební neschopnosti“.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble označil návrat Řecka na kapitálové trhy v roce 2012 za „více než nerealistický“ a přiznal, že země potřebuje další finanční pomoc k tomu, aby odvrátila „reálné riziko prvního neřízeného bankrotu v eurozóně“. Druhý záchranný balíček pro Řecko by podle včerejších neoficiálních informací médií měl dosahovat výše 80 až 100 miliard eur a hotov by měl být během dvou týdnů.

Evropští činitelé se snaží bankrot Řecka za každou cenu odvrátit. Ovšem aby další finanční injekci pro Řecko obhájili před svými voliči, snaží se vymyslet takový způsob, který by státní pokladny jednotlivých členských zemí zatížil co nejméně.
 
Jakákoliv dohoda o pomoci (pro Řecko) vzešlá ze setkání rady ministrů financí naplánovaném 20. června musí podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho „obsahovat jasný mandát – Řecku a možná i Mezinárodnímu měnovému fondu – zahájit proces zapojující držitele dluhopisů Řecka. Dohoda o nové pomoci musí podle člena německé vlády zahrnovat „férové rozložení zátěže mezi daňové poplatníky a privátní investory“.

„Tento proces musí vést k vyčíslení značné podpory držitelů dluhopisů,“ řekl Schäuble k chystané druhé vlně finanční pomoci Řecka, která by podle něho měla přesáhnout rámec přístupu z roku 2009, kdy bylo západoevropským bankám aktivním na východě Evropy ve finanční krizi umožněno odsunutí financování dceřiných společností a vlády podporovaly nutné navyšování kapitálů.

„Tohoto výsledku může byt dosaženo nejlépe s využitím dluhopisového swapu, která povede k prodloužení splatnosti vydaných dluhopisů Řecka o sedm let a dá tak zemi časn nezbytný pro plné provedení potřebných reforem a obnovení důvěry trhu,“ nechal slyšet Wolfgang Schäuble v dopise odeslaném v pondělí kolegům v EU a ECB.

Fakt, že by Řecko či MMF mělo být hybatelem prodloužení splatnosti dluhopisů se však nelíbí ani ratingovým agenturám ani Evropské centrální bance. Ratingová agentura Fitch pro Bloomberg uvedla, že takovou výměnu dluhopisů nabízející investorům „horší“ podmínky, než měli doposud, by brala jako vynucenou směnu, tedy jako platební neschopnost Řecka.

"Za současných podmínek je těžké si představit, že to někdo udělá dobrovolně," řekl Reuters v Paříži ředitel divize státních dluhopisů Moody's Bart Oosterveld. Moody's má pocit, že soukromí držitelé řeckých dluhopisů jsou ke změně podmínek splatnosti nuceni. Respektive pokud se rozhodnou na nabídku přistoupit, pak to podle Moody's patrně učiní spíš ze strachu ze sankcí, co by se stalo, kdyby na nabídku nepřistoupili, než proto, že budou mít o nabídku skutečně zájem.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data