Aktualizováno Pokud budou evropští politici dále trvat na tom, aby se druhé pomoci Řecku zúčastnil i soukromý sektor, pak by se nejprve měla zvýšit velikost evropského záchranného fondu na 1,5 bilionu eur z dnešních 750 miliard eur. "Nedobrovolná" pomoc soukromých investorů totiž povede k řetezení nepříznivých reakcí pro nás všechny. V nizozemském listu Het Financieele Dagblad to napsal člen bankovní rady Evropské centrální banky (ECB) Nout Wellink.
„Pokud budou ratingové agentury vnímat přerolování dluhopisů jako nedobrovolné a jako částečný default, pak přejde nákaza i na zbytku periferie eurozóny," varoval Wellink. S novým záchranným úvěrem pro Řecko bude podle něho spojeno tolik nejistoty a rizika, že zdvojnásobení velikosti fondu bude nutností.
"Když vezmete v úvahu tato rizika, musíte vybudovat i záchrannou síť," uvedl v listu Wellink, který je zároveň odstupujícím guvernérem nizozemské centrální banky. "Měl by se dostat na 1500 miliard eur a měla by tam být i vyšší flexibilita ohledně toho, jak se ty peníze využijí," dodal bankéř k možnosti zvýšení objemu záchranného fondu.
Ústřední otázkou další pomoci pro Řecko je v současnosti zapojení soukromých investorů. Ani pondělní schůzka ministrů financí eurozóny nepřinesla rozuzlení problematických oblastí připravovaného druhého záchranného plánu.
Německý plán zapojení "soukromníků" podporuje Nizozemsko a kloní se k němu řada dalších zemí eurozóny. Proti je však v rámci Evropské unie například Francie, z institucí potom zejména Evropská centrální banka, ale i Evropská komise. Namísto výměny dluhopisů, která zavání nedobrovolností, žádají jemnější formu řešení, kdy by soukromí věřitelé byli motivováni k nákupům nových řeckých dluhopisů po vypršení splatnosti dosavadních.
Jednání ministrů budou pokračovat v neděli večer v Lucemburku, hodně se však čeká od páteční schůzky německé kancléřky Angely Merkelové s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, kteří zastupují oba názorové tábory.
Kurz eura na Wellinkova slova zareagoval dalším poklesem. Měna už ve středu citelně oslabila a vůči dolaru zaznamenala největší denní propad od loňského srpna. Dostala se pod 1,42 USD, kde byla naposledy asi před třemi týdny. Po Wellinkových slovech euro oslabilo až na 1,4088 USD/EUR, ke švýcarskému franku spadlo na historické minimum 1,20 CHF.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Het Financieele Dagblad)