Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    E15: Developeři utíkají od výstavby rodinných domů a prodávají pozemky

    E15: Developeři utíkají od výstavby rodinných domů a prodávají pozemky

    07.09.2011 8:43
    Autor: mediafax

    Rezidenční developeři v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků, řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří. Uvádí to středeční vydání deníku E15.

    Satelitní městečko se chystala ve Staré Boleslavi vybudovat skupina Unistav. V současné době už na ploše 18 hektarů počítá jen s prodejem více než 200 pozemků pro rodinné domy. „Původní koncepci jsme předělali. Prodávat budeme zasíťované pozemky pro individuální výstavbu,“ uvedl Milan Uher z Unistavu. Nejde o výjimečný případ. Rezidenční developeři, čelící nízké poptávce, v poslední době výrazně ustupují od výstavby rodinných domků. Pokud zahajují nové projekty, soustředí se na byty. Řada pozemků původně nachystaných pro vilovou či řadovou zástavbu končí v nabídce realitních kanceláří či dokonce dražebníků.

    „Přibývá jich velmi znatelně. V meziročním srovnání se jedná o desítky procent,“ potvrzuje obchodní ředitel dražební firmy Naxos Libor Nevšímal. „Pozemky byly nakupovány za jiné ekonomické situace. Stejně tak projekty vycházely z jiných reálií, ať už jde o reálnou prodejní cenu, cílovou skupinu uživatelů či jejich počet,“ vysvětluje Nevšímal.

    Jak ukazují údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), rodinné domy loni tvořily přes polovinu všech zahájených i dokončených bytových jednotek. Lidé však dávají přednost individuální výstavbě. A tomu přizpůsobují své plány developeři.

    „Pro správné fungování lokality je vhodná kombinace rodinných domů s nízkými bytovými domy, což jsme realizovali například v Praze na Císařce či ve Velké Chuchli. Nyní žádný nový podobný projekt v nabídce nemáme a soustředíme se ryze na bytovou výstavbu,“ popisuje mluvčí developera Finep Petra Kopecká. Tento trend se odráží i v číslech realitních kanceláří. „Na území hlavního města Prahy je ve výstavbě pouze 400 rodinných domků, v předprodeji dalších více než sto. Naproti tomu v bytových projektech, které jsou teď ve výstavbě nebo předprodeji, je zhruba deset tisíc bytů,“ vypočítává analytik poradenské firmy Jones Lang LaSalle Ondřej Novotný.

    Podle ČSÚ bylo loni dokončeno dvacet tisíc bytů v rodinných domech, což je 54 procent všech dostavěných bytových jednotek. U nově zahájené výstavby byl tento podíl ještě vyšší, a to 59 procent. Nejvíce rodinných domů vzniká ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. První dva regiony ovšem dominují spolu s Prahou také žebříčku výstavby bytových domů. Zejména ve středních Čechách developeři v předchozích letech přecenili poptávku. V aktuální nabídce realitních společností tak jednoznačně dominují volné pozemky a dosud nerealizované projekty v okolí Prahy a středočeských měst.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board