Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yardeni: Finanční chaos se projevuje v ekonomice, akcie bez růstu komodit nahoru nepůjdou

Yardeni: Finanční chaos se projevuje v ekonomice, akcie bez růstu komodit nahoru nepůjdou

22.09.2011 18:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Poté, co na počátku týdne MMF snížil odhad globálního růstu, došlo k prudkému propadu ceny mědi. To je špatná zpráva. Ukazuje totiž, že krize důvěry vyvolaná dluhovým chaosem v Evropě a USA negativně ovlivňuje globální ekonomiku. A její zpomalení se prohlubuje. Důkazem je i zpráva FT, která hovoří o tom, že podle společnosti Rio Tinto, jednoho z největších dodavatelů komodit na světě, její zákazníci žádají o pozdržení dodávek kovů. Jde o jasnou známku toho, že chaos na finančních trzích začíná ovlivňovat sektor komodit. Jedná se také o poměrně silný posun ze stavu, který panoval před šesti týdny. Tehdy ještě těžební společnosti registrovaly silnou poptávku po jejich produkci.

Klesající ceny komodit jsou špatné pro zisky a ceny akcií. Jak ukazují následující dva grafy, index S&P 500 od roku 2008 vysoce koreluje s cenou ropy i mědi:

y1

y2

Dobrou zprávou je, že cena ropy se drží blízko letošních maxim. Přesto k určitému poklesu došlo a cena se nyní nachází na úrovní 200denního klouzavého cenového průměru. Ceny akcií sice již mohou odrážet slabé ceny komodit, je ale těžké představit si jejich růst bez toho, aby jej doprovázel i růst cen komodit. Pokud je nová předpověď MMF správná, bude globální růst dost velký na to, abychom se vyhnuli propadu cen komodit, k jakému došlo v roce 2008. Platí to i o ropě a mědi. To ovšem neznamená, že jejich ceny ještě neklesnou. U ropy je pravděpodobnost silnějšího poklesu menší, protože OPEC by v takovém případě omezoval produkci.

(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)


Váš názor
  • no
    22.09.2011 22:21

    nemůžu si pomoct, ale tohle mi přijde jako blbost, burzy rostly i v době, kdy byla ropa za 65 USD a zlato pod 1000
    sid_cz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data