Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: ČR do obnovy přenosových sítí investuje 2 mld. EUR, aby ustály návaly energie z Německa

Nečas: ČR do obnovy přenosových sítí investuje 2 mld. EUR, aby ustály návaly energie z Německa

7.10.2011 15:45
Autor: ČTK

Česká republika investuje v příštích osmi letech až dvě miliardy eur (necelých 50 miliard Kč) do obnovy přenosové soustavy tak, aby kapacitně zvládla například připojování obnovitelných zdrojů energie mimo české území, uvedl dnes v Drážďanech český premiér Petr Nečas. Připomněl, že česká, ale i polská přenosová síť je v současnosti ohrožována "návaly energie", které do sítě za příznivých podmínek dodávají německé obnovitelné zdroje energie.

Obnovitelné zdroje se v současnosti na českém energetickém mixu podílejí sedmi procenty, jsou ale "extrémně finančně náročné", podotkl Nečas. V důsledku slabého propojení severní a jižní části Německa podle něj českou síť v určitých situacích "zaplavuje" energie například z německých větrných elektráren, takzvaných "větrných parků" u Baltského moře.

"Při silnějším větru jsou nárazovité návaly elektrické energie vytlačovány do Polska a České republiky, kde ohrožují přenosovou soustavu," vysvětlil předseda české vlády.

"My považujeme za klíčové, aby se vzájemně posílily energetické přenosové soustavy mezi našimi zeměmi," řekl dnes Nečas na tiskové konferenci se saským premiérem Stanislawem Tillichem. ČR podle něj nechce budovat speciální zařízení, která umožní v případě nárůstu objemu energie českou síť od německé odpojit.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů přitom v Německu v budoucnu zřejmě výrazně vzroste. Země se letos na konci května rozhodla do roku 2022 odstavit všechny své jaderné elektrárny a chybějící výkon zčásti plánuje nahradit právě obnovitelnými zdroji. Do roku 2020 chtějí Němci tímto způsobem vyrábět zhruba 35 procent energie. V současnosti obnovitelné zdroje v Německu vyrábějí kolem 17 procent elektřiny.

"Německo zvolilo cestu k obnovitelným zdrojům. Naším cílem je přispívat k tomu, aby byly využívány - ať už to bude biomasa, vítr či slunce - efektivněji," podotkl saský premiér Tillich. Cílem je podle něj to, aby elektrická energie přes hranice proudila volně a bez překážek. Nečas upozornil, že vývoz energie z ČR do Německa je větší než opačným směrem.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university