Aktualizováno Po poklesu cen akcií, které zastihlo i polskou těžební společnost , by mohla oživit svůj zájem o převzetí polského konkurenta a předložit zajímavější nabídku proti té, která byla odmítnuta v loňském roce, spekuluje polský list Parkiet. Finanční ředitel Jelínek na jeho dotaz zájem o převzetí Bogdanky nevyloučil, její šéf Taras příchod další nabídky označil za očekávaný.
se o převzetí Bogdanky pokusila nabídkou ze dne 5. října 2010 s nabídnutou cenou 100,75 PLN/akcie, která byla odmítnuta. Včera na burze akcie Bogdanky vzrostly o 1,4 procenta ke 105,5 PLN za akcii. Situace na trhu se změnila, nikdo ale neříká, že cena je jednoznačně atraktivnější než loni.
„Nevylučujeme, že se k plánu na převzetí Bogdanky vrátíme, ale v tuto chvíli žádný konkrétní harmonogram nemáme,“ uvedl pro Parkiet finanční ředitel Marek Jelínek. „Předložení další výzvy ze strany považujeme za pravděpodobné,“ reagoval šéf Bogdanky Miroslaw Taras, který loni vedl odpor proti nabídce jako nevýhodné.
Parkiet poznamenává, že nechce podsouvat, jaká cena za převzetí Bogdanky by byla fér, ale na základě odhadů, které obdržel od analytiků, vytyčil rozmezí 130 až 150 zlotých za akcii. Při uvažování nižšího okraje tohoto rozmezí by převzetí Bogdanky vyšlo na zhruba jednu miliardu eur či v přepočtu řádově 4,3 miliardy zlotých za kompletní získání Bogdanky. Jednalo by se nicméně o zhruba 25% prémii k současné ceně akcií, přičemž v minulosti uvedla, že nabídku na Bogdanku co do ceny vylepšovat nehodlá.
Šéf Bogdanky Taras pro Parkiet spekuluje, zda si takový výdaj s ohledem na své cash flow a budoucí investice může dovolit. Například náklady na reaktivaci starých dolů Debiensko odhadl na 400 milionů eur.
Polští analytici dovozují, že aby nabídka na převzetí Bogdanky byla férová a s nadějí na úspěch, měla by se pohybovat v onom rozmezí 130 až 150 PLN při současné ceně akcie. „Nabídku kolem 150 PLN vidím jako úspěšnou. Připomeňme, že loni Bogdanku bránila JSW, když mlžila o zájmu o převzetí, potenciální fúzi. Dnes šéf JSW Zagorowski hovoří o ‚technologické spolupráci‘ a nezdá se být překážkou,“ uvádí Artur Iwanski, analytik DM . „Obvyklá prémie, kterou platí nástupnické společnosti za získání majoritního podílu akcionářům společnosti přebírané se pohybuje mezi 30 až 40 procenty. K tomu musíme připočíst 6 až 9 dolarů za jednu tunu zásob. Těch má zhruba 250 milionů tun, ale příští rok bude usilovat o koncesi na dalších 330 milionů tun,“ uvádí své východisko k ceně za převzetí Bogdanky analytik Ipopema Tomasz Duda.
Dodává, že po polské penzijní fondy je stále atraktivní dlouhodobou investicí, nicméně situace na trhu je jiná než před rokem a držba hotovosti nabyla na významu. Cílem Bogdanky je do roku 2014 zdvojnásobit výrobu a generovat 0,5 miliardy PLN zisku ročně. Jako relativně nezadlužené aktivum s očekávaným rychlým růstem produkce i ziskovosti je atraktivní pro obě strany.
Vývoj akcií Bogdanky od 1. července loňského roku (PLN/akcie):
(Zdroj: Parkiet, , JSW)