Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští výrobci aut míří k oživení. Rok 2026 může být zlomový

Evropští výrobci aut míří k oživení. Rok 2026 může být zlomový

05.11.2025 6:41
Autor: Gabriela Rainová, Patria Finance

Evropští výrobci automobilů se po náročném roce začínají dívat do budoucna s větším optimismem. Analytici očekávají, že restrukturalizační plány, úsporná opatření a nové dotace na elektromobily vytvoří prostor pro růst jejich zisků od roku 2026. Přesto tento sektor stále čelí výzvám – od slabé poptávky v Číně a amerických cel, přes agresivní konkurenci čínských značek, až po problémy v dodavatelském řetězci, které nyní komplikuje spor kolem výrobce čipů Nexperia.

Evropští výrobci automobilů jsou podle analytiků na dobré cestě k oživení v příštím roce, když by úsporná opatření a plány na restrukturalizaci mohly přinést navýšení odhadů zisků. Na index Stoxx Europe 600 Auto by tak podle údajů Bloomberg Intelligence mohl v letech 2026 a 2027 prudce vzrůst zisk na akcii. Podle stratéga BI Laurenta Douilleta navíc zlepšují výhled nové dotace na elektromobily, úsporná opatření i změny strategií. Výrobci automobilů čelili letos mnoha tlakům, když bojovali jak s interními problémy, tak s vnějšími brzdami, včetně amerických cel, slabé poptávky v Číně, agresivní konkurence čínských výrobců a zpomalení trhu s elektromobily.

1

Luxusní automobilka Porsche letos čtyřikrát snížila svůj výhled, když se rozhodla omezit ambice v oblasti elektromobilů. Stellantis si zaúčtovala při úpravě produktové nabídky a přesunu výroby v USA jednorázové náklady v řádu miliard dolarů a Renault vykázal ztrátu 9,5 miliardy € kvůli účetní změně u svého podílu v Nissan Motor.

Nedávno se objevila další komplikace: nedostatek klíčových komponent od výrobce čipů Nexperia, který se ocitl uprostřed politického sporu mezi Nizozemskem a Čínou. Podle úterního prohlášení čínské ministerstvo obchodu vyzvalo Nizozemsko, aby „přestalo zasahovat“ do interních záležitostí Nexperie a našlo konstruktivní řešení sporu. Zatímco čínská vláda 1. listopadu oznámila, že udělí výjimky pro exporty Nexperie z Číny, z nizozemské strany zatím nejsou patrné žádné kroky. Nizozemsko koncem září odsunulo čínského vlastníka Nexperie, společnost Wingtech Technology, kvůli obviněním z krádeže technologií.

Minulý týden Volkswagen varoval, že splnění jeho finančních cílů závisí na dalších dodávkách polovodičů, a uvedl, že má dostatek čipů na udržení provozu německých závodů pouze po dobu jednoho týdne. „Celková výroba automobilů se může pohybovat jen tempem nejpomalejších komponent,“ řekl analytik Citigroup Ross MacDonald. Dodal, že problém s Nexperií by mohl způsobit další narušení výroby ve čtvrtém čtvrtletí. A podle Laurenta Douilleta z Bloomberg Intelligence jsou pro sektor výzvou také známky pokračující slabosti na klíčových trzích v USA a Číně a stále křehké fundamenty.

Tyto problémy zatěžují výkon automobilového sektoru a drží ho pod výkonem evropskému indexu. 

2

Přesto se situace může obracet k lepšímu. Výrobci automobilů očekávají nové dotace na elektromobily v Německu do roku 2029 ve výši 3 miliardy eur a výsledky by měly v roce 2026 začít přinášet i snahy o snižování nákladů a úpravu modelových řad.

Porsche, které se potýká se slabou poptávkou v Číně, problémy v dodavatelském řetězci a ochlazením zájmu o elektromobily, naznačilo ve svých posledních výsledcích, že nejhorší období už může být za ním. „Ačkoli Porsche dlouho řešilo pokles prodejů v Číně a strategické přesměrování na bateriové elektromobily, věříme, že většina těchto kroků je nyní dokončena,“ uvedl analytik Citigroup Harald Hendrikse, který očekává výrazné zlepšení zisků v roce 2026.

Jeho mateřská společnost Volkswagen, která zaúčtovala snížení hodnoty goodwillu o 2,7 miliardy eur v souvislosti se strategickým posunem Porsche, vykázala ve třetím čtvrtletí solidní peněžní tok a marže, což posílilo důvěru investorů v oživení. Automobilka tento týden uvedla, že zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou je „pozitivním signálem“ pro možné obnovení dodávek čipů od Nexperie.

„Tyto výsledky, navzdory detailům, poskytují přesvědčivé důkazy o vnitřní síle podnikání,“ řekl analytik Deutsche Bank Tim Rokossa a dodal, že nové modely a snižování nákladů by měly podpořit tuto „tak potřebnou“ tvorbu hotovosti.

Mercedes-Benz Group potvrdil svůj výhled a zahájil zpětný odkup akcií v hodnotě 2 miliard EUR, když se zaměřil na snižování nákladů a na ochranu ziskovosti. Mezitím prodeje Stellantisu vykazují známky zlepšení v Severní Americe, kde se znovu soustředí na výrobu SUV.

A optimismus podpořilo oživení prodejů aut v Evropě, které v září vzrostly třetí měsíc v řadě. Kombinace ustupujících obavy z cel a restrukturalizačních snah, které se začínají promítat do zisků, to slibuje dobrý mix pro rok 2026.


 

Čtěte více:

Automobilky se bojí nedostatku vzácných zemin. Čína může do dvou měsíců zastavit celý průmysl, tvrdí
21.10.2025 16:12
Světové automobilky se obávají, že omezení vývozu kovů vzácných zemin ...
Volvo zařadilo vyšší rychlost. Výrazně lepší výsledky posílají akcie nahoru o více než 30 procent
23.10.2025 11:10
Akcie automobilky Volvo Car letí ve čtvrtek dopoledne vzhůru o více ne...
Automobilky přehodnocují budoucí poptávku po elektromobilech
28.10.2025 7:32
Mark Fields, který působil jako ředitel Fordu, na CNBC řekl, že americ...
Volkswagen propadl do ztráty, brzdí ho cla, chybějící čipy i nezájem o elektromobily. Škoda Auto se naopak leskne
30.10.2025 10:05
Největší evropská automobilka vykázala za třetí čtvrtletí ztrátu výši ...
Pozitivní kvartál Stellantisu zastínily obavy z jednorázových nákladů
30.10.2025 10:56
Stellantis sice ve třetím kvartálu překonala očekávání trhu na tržbách...

Váš názor
Aktuální komentáře
05.11.2025
8:56Wall Street pod tlakem, Novo Nordisk opět zklamal a futures jsou v červeném  
8:41Rozbřesk: Klesající polská inflace dovolí centrální bance snížit sazby
6:41Evropští výrobci aut míří k oživení. Rok 2026 může být zlomový
04.11.2025
22:53AMD překonala odhady a dodala silný výhled
22:01Wall Street varuje před korekcí, trh reaguje poklesem  
17:39Americká ekonomika v následujících dvou letech – nájezd na rychlejší rovnováhu?
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  
14:18Ani rekordní čísla Uberu nestačila. Akcie jedou z kopce  
13:45Nvidia a Deutsche Telekom staví v Německu první tovránu na AI za miliardu eur
13:44Uber hlásí největší růst od konce roku 2023. Akcie ale jdou do minusu
12:49FT: Čína motivuje firmy k přechodu na domácí čipy pro AI levnější elektřinou
12:49Palantir svými výsledky nezklamal, přesto akcie klesají  
11:59Zisk britské BP ve čtvrtletí mírně klesl, překonal však očekávání
11:57Hims sice překonal očekávání tržbami, ale výhled zůstává opatrný  
11:39Primark na cestě k samostatnosti? AB Foods zahajuje revizi struktury
11:23Valuace začínají být brzda. Akciové trhy zamířily dolů  
10:34Summers: Snížení inflace je důležitější než trh práce
8:51Palantir překonal odhady, ale akcie klesají, Tesla ztrácí evropské fanoušky a futures jsou v červeném  
8:43Rozbřesk: Makroekonomický jackpot pro novou vládu
6:22Akciové trhy dále rostou. Tato rizika však malují na zeď korekci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách