Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři scénáře Patria Finance pro ekonomiku ČR v příštím roce a nástin opravdu krizového vývoje

Tři scénáře Patria Finance pro ekonomiku ČR v příštím roce a nástin opravdu krizového vývoje

8.12.2011 13:15, aktualizováno: 8.12. 14:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Cesta, kterou se vydá česká ekonomika v příštím roce, bude do značné míry záviset na rozuzlení dluhové krize v eurozóně. Ekonomický růst ČR by se měl podle trojice aktuálních scénářů Patria Finance pohybovat mezi mírným růstem a skoro 5% propadem. Hlavní ekonom David Marek si však s ohledem na neodhadnutelné náklady případného rozpadu eurozóny dokáže představit i opravdu krizový scénář, v němž by českou ekonomiku napřesrok čekal pokles o více než 8 procent.

Základní scénář Patria Finance pro příští rok počítá s tím, že problémy eurozóny budou vyřešeny důvěryhodně a rychle, poklesnou rizikové prémie na finančních trzích a dojde k postupné konsolidaci členských zemí. Eurozóna by v tomto scénáři stagnovala, což by pro českou ekonomiku znamenalo zpomalení růstu na 0,3 procenta, růst nezaměstnanosti z listopadových 8 procent na 8,5 procenta zvýšení inflace a vládního zadlužení.

Druhý scénář s všeříkajícím názvem „Mírná recese“ počítá pro příští rok se s poklesem HDP eurozóny o 3 procenta, což by již stáhlo do negativního teritoria i naší ekonomiku. Patria Finance v tomto scénáři počítá s poklesem českého HDP o 2,2 procenta, růstem nezaměstnanosti na 9 procent a inflace na 2,5 procenta. Výraznější by bylo také zadlužování ČR.

Alternativa „Hlubší krize“ pro příští rok předpokládá pokles HDP v eurozóně o 6 procent, který by pro český HDP znamenal 4,7% propad. Nezaměstnanost by v nejhorším z trojice oficiálních scénářů Patria Finance v roce 2012 dosáhla 9,6 procenta a vládní zadlužení by narostlo až na 48 procent HDP.

Prognóza Patria Finance pro českou ekonomiku v roce 2012:

 
  Růst/pokles HDP ČR Nezaměstnanost na konci roku 2012 Průměrná míra inflace Schodek vládního sektoru Dluh vládního sektoru
Základní scénář (stagnace HDP v eurozóně): 0,3% 8,5% 3,3% 133 mld. Kč, 3,5 % HDP 43% HDP
Alternativa Mírná recese (HDP v eurozóně -3 %): -2,2% 9,0% 2,5% 176 mld. Kč, 4,7 % HDP 45% HDP
Alternativa Hlubší recese (HDP v eurozóně -6 %): -4,7% 9,6% 0,8% 214 mld. Kč, 5,9 % HDP 48 % HDP

David Marek nastínil i ještě černější vizi. V případě rozpadu eurozóny, krachu některých zemí platících eurem a krize finančního sektoru by česká ekonomika podle hlavního ekonoma Patria Finance poklesla o více než 8 procent a čelila by deflaci a nezaměstnanosti přesahující 10 procent. Vládní dluh by v takovém případě překročil podle Marka v poměru k HDP 55 procent.

"Hranice 50 až 60 procent je již pro ekonomiku typu ČR nebezpečná hranice. V případě vyspělých ekonomik je to 90 procent," řekl David Marek s tím, že důvodem fakt, že výnosy státních dluhopisů obvykle reagují na výši dluhu a úroky následně rostou více než proporcionálně. Nastíněný scénář již podle Davida Marka vyžaduje již velkou míru fantazie, ale stále prý patří k těm umírněnějším. „Lze totiž vymyslet vyloženě katastrofické scénáře, ale i scénáře, podle kterých proběhne vše hladce," uzavřel ekonom.

(Zdroj: Patria Finance)


Váš názor
 •  
  2.1.2012 14:34

  Myslím,že obrovským problémem je hluboká nedůvěra v současnou vládnoucí garnitůru.
  Homo
  •  
   2.1.2012 15:17

   Problémem není nedůvěra obyvatelstva, ale samotná neschopnost současné garnitůry u moci. Po r.1989 jsem měl osobně jinou představu o tom, jakým směrem se má ubírat česká ekonomika... Všechny sliby vzaly za své. NIC z vysloveného neplatí !! "Profitující investoři" z privatizace mizerného majetku státu své nasyslené miliardy zpět do ekonomiky nevrací, což byla Klausova největší lež !! Místo investování se pouze dál rozkrádá státní pokladna a nebo se utrácí v zahraničních destinacích. V ČR investují už jen domácí naivní živnostníci, kterých kvapem ubývá a zahraniční pijavice, které mají většinou 10 leté daňové prázdniny. Není žádná známka, že by se na tomto trendu něco měnilo. Naopak, pokračuje vysávání úspor obyvatelstva, zvyšují se daně tak, aby profitující skupinky vychytralých politiků ruínovaly erár na ekotendrech, nekvalitní infrastruktuře, totálně neúčelných zakázkách atd... Brzo tu Evropu v zadluženosti doženeme :-))
   Jesse
 • David Marek se neplete
  2.1.2012 13:18

  Celkem s ním souhlasit lze. Smícháme-li všechny scénáře do průměru, tak alternativa „Hlubší krize“ nám vyjde zcela spolehlivě :-)
  Jesse
  • Re: David Marek se neplete
   2.1.2012 14:18

   Bez ohledu na vývoj v EU padne hodpodářský růst ČR o 3 %. Po 1 Q 2012 s údivem obyvatelstvo zjistí, kolik jim to reformy tahají z kapes peněz a po půl roce přestanou v ČR své peníze útrácet nebo budou škudlit. Stačí se poptat maloprodejců potravin za kolik dnes nakoupili zboží s krátkou dobou trvanlivosti. UP u malých položek o 10 %.
   Medium2
  • Re: David Marek se neplete
   2.1.2012 14:10

   to lze takto smichat a podelit poctem vlozenych?to jsem nevedel ze to je tak jednoduche..parada..vime co bude..jedeme dal:):)
   OPTIMISTA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university