Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Interní audit vztahů se Škodou Plzeň neodhalil žádné nekorektní, neetické či korupční jednání

ČEZ: Interní audit vztahů se Škodou Plzeň neodhalil žádné nekorektní, neetické či korupční jednání

11.01.2012 9:59, aktualizováno: 11.1. 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Interní audit ČEZ neshledal v dokumentaci vztahů se Škoda Power žádné prvky neformálních vazeb, které by naznačovaly nekorektní, neetické, nebo korupční jednání. Vztahy ČEZ se Škoda Power byly nastaveny standardním a obvyklým formálním způsobem, včetně například smluvní penalizace. To je závěr interního auditu, který provedl ČEZ pod vlivem kauzy kolem bývalého generálního ředitele a nyní šéf dozorčí rady Martina Romana.


Vztahy společnosti/Skupiny ČEZ se Škoda Power ověřoval interní audit na základě úkolu z představenstva z poloviny října 2011. Výslednou zprávu předal představenstvu ČEZ a následně připravil presentační podobu pro informaci majoritního vlastníka, z jehož popudu byl audit uskutečněn, ale i všech ostatních akcionářů.

"Rozsah vztahů ČEZ se Škoda Power vyplývá z významné historické vazby na dodavatele téměř všech turbosoustrojí, provozovaných v elektrárnách ČEZ (všechny turbíny s výkonem 100 MW a vyšším, s výjimkou EPR II). Charakterem však jde o standardní obchodní vztahy, s parametry obdobnými jako v případech jiných dodavatelů ČEZ (včetně například uplatnění smluvního penále)," vysvětluje ČEZ

"Z podkladů pro audit vyplynul významný nárůst objemu zakázek Škoda Power po roce 2004, ten je však zcela v kontextu nárůstu celkových investičních výdajů Skupiny ČEZ. Rozhodnutí společnosti ČEZ, která k takovému nárůstu vedla (například projekty obnovy hnědouhelných elektráren, či program dodavatelské údržby logických celků elektráren) byla motivována podnikatelskými důvody v souladu se strategií ČEZ," uvedla firma. 

Interní audit podle ČEZu prověřoval vzorek 39 kontraktů, které Škoda Power od roku 2004 získala od ČEZ nebo ŠP Invest, pokrývající více než 95% dosud fakturovaných částek. Aktuální hodnota kontraktů tohoto vzorku představuje částku 26,4 mld.Kč, z toho 15,4 mld.Kč již bylo Škoda Power fakturováno a společnostmi Skupiny ČEZ zaplaceno.

ČEZ vymezuje následující klíčové závěry interního auditu:
 
Rozhodnutí o klíčových zakázkách, kterých se zúčastnila Škoda Power byla motivována podnikatelskými důvody v souladu se schválenou strategií Skupiny ČEZ

Vztahy k Škoda Power byly nastaveny standardním a obvyklým formálním způsobem, včetně například uplatnění smluvní penalizace. 

Nebyly zjištěny neformální vazby, které mohly být nekorektní, neetické, popřípadě mohly být vnímány jako prokorupční. 

Postupy jednání zaměstnanců Skupiny ČEZ při zadávání zakázek byly nastaveny a dostatečně popsány v řídící dokumentaci, v souladu s obecnou legislativou. 

Výběr dodavatelů probíhal v praxi bez významných odchylek od řídící dokumentace/zákonem stanovených postupů. 

Absence datumů na některých dokumentech (vesměs interní rozhodovací akty ČEZ, a. s. či ŠP Invest, s.r.o) snižuje jejich průkaznost. 

Společnost ČEZ neposkytla Škoda Power žádný úvěr.


Martin Roman byl loni nařčen ze střetu zájmů, že jako generální ředitel ČEZ poskytoval plzeňské Škodě zakázky. Před nástupem do ČEZ byl Roman generálním ředitelem a předsedou představenstva plzeňské Škody Holding. Objevily se i spekulace, že Roman během svého působení v čele ČEZ měl vlastnické zájmy ve Škodě Plzeň. To Roman popírá.

Roman loni v září v čele ČEZ po sedmi letech skončil a stal se novým předsedou dozorčí rady společnosti. Ve funkcích generálního ředitele a předsedy představenstva ČEZ Romana nahradil Daniel Beneš.

(Zdroj: ČEZ, čtk)


Váš názor
  • sry, ale causa není jaké byly vztahy se Škodou
    11.01.2012 21:35

    ale jestli byl manažerem ČEZu a současně (spolu-)vlastníkem ŠKody. A to se bude těžko popírat
    Bob
  •  
    11.01.2012 12:46

    Jiný ale nebude. co kdyby se na něco přišlo.
    Bobo
  • Interni audit
    11.01.2012 12:14

    KOHO, prosim vas, zajima interni audit???
    Andy
Aktuální komentáře
28.04.2026
6:10Trhy se zase zaměřují na fundament, u AI tématu probíhá strukturální posun od GPU k CPU
27.04.2026
17:43Zisková bonanza
16:59UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
16:12PODCAST Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  
16:12Velká změna v partnerství OpenAI s Microsoftem: ChatGPT může na jiné cloudy
15:52RMS Mezzanine, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:52Big tech žene S&P 500 do rekordních výšin. Teď přichází klíčový test v podobě výsledků  
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board