Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Asteroid

Asteroid

31.1.2012 14:11

V pátek 27.1.2012 prolétl kolem Země ve vzdálenosti šedesáti tisíce kilometrů jedenáctimetrový asteroid. V této souvislosti se vtírá myšlenka, jakým směrem by se asi ubíraly světové dějiny, kdyby vesmírný balvan velikosti malého rodinného domku místo těsného minutí zeměkoule dopadl na švýcarský Davos, kde se v té době nacházela ekonomická, politická a podnikatelská elita? Možná by náš svět postihl chaos, je však docela možné, že by se nestalo vůbec nic.

Patria blog

Nechme na chvíli filozofování a podívejme se na tuto zajímavou hříčku pohledem matematika. Daná situace se velmi podobá známému pokusu z teorie behaviorálních financí, kdy hráč dostane na výběr mezi dvěma možnostmi. V prvním případě si může vzít korunu bez jakéhokoliv rizika. V druhém se hází mincí. Hráč vyhraje dvě koruny, pokud padne hlava, nic, pokud padne orel. Očekávaná hodnota výhry je v obou případech jedna koruna, tudíž hráč by neměl preferovat žádnou z obou možností. Realita je však taková, že si člověk téměř vždy vybere první variantu, kde je výhra jistá, než by riskoval, že nebude mít nic. Tato úchylka od matematicky racionálního chování je jedním z mnoha paradoxů, které odkrývají behaviorální finance. Co má společného se sletem pomazaných hlav v Davosu a pádem asteroidu? Téměř všechno. Místo výhry si dosaďme „množství přeživších pomazaných hlav po dopadu asteroidu“. V první variantě hry se pomazané hlavy rovnoměrně rozprostřou po zeměkouli, ve druhé budou soustředěny v jednom bodě. Místo hodu mincí dosaďme dopad meteoritu. Za určitých zjednodušených předpokladů je „očekávané množství přeživších pomazaných hlav po dopadu asteroidu“ stejné, ať byly před dopadem rozprostřeny rovnoměrně po zeměkouli nebo shromážděny na jednom bodovém místě, například v Davosu. Rozdíl je v tom, že v prvém případě několik pomazaných hlav stoprocentně zahyne, ale mnoho jiných se dozajista zachrání. V druhém případě buďto všichni zahynou nebo se všichni zachrání. Odtud plyne podobnost s naším pokusem. Přijmeme-li taktéž jeho závěry, měly by si pomazané hlavy vybrat první, jistější variantu, kdy alespoň část z nich přežije. Opak však byl pravdou. Přestože byl asteroid zaregistrován už ve středu 25. ledna, přesně v den, kdy se naši vůdcové sjížděli do Davosu, žádný z nich se neobrátil a nesnažil se rovnoměrně rozprostřít po zeměkouli, přestože o nebezpečí musel být informován. Co nám z toho všeho vyplývá? Jednoduchý závěr: pomazané hlavy jsou rození gambleři. Co z toho plyne pro nás? Abychom se stali pomazanými hlavami, musíme riskovat. Proto přátelé kupujme, prodávejme akcie, měny i komodity, hlavně riskujme, jelikož to je jediná cesta k úspěchu!

Vážení čtenáři, omlouvám se za dnešní, poněkud zlehčený příspěvek. Na současných nudných trzích jsem nenašel nic zajímavějšího, co by stálo za zmínku. Doufám, že tento stav nebude trvat věčně. Hodně zdaru.


Váš názor
  • Hmmm
    31.1.2012 17:45

    Zajímavě pojatý demagogický článek. :D
    paf
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university