Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hledání ztraceného času - Proustův index ukazuje, do jakého roku krize vrátily jednotlivé země

Hledání ztraceného času - Proustův index ukazuje, do jakého roku krize vrátily jednotlivé země

27.2.2012 12:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Na řeckém kalendáři se podle stavu ekonomiky posledních pár let otáčely listy dozadu velkou rychlostí - až do roku 1999, tedy před přejití země z drachmy na euro. Tolik nejmarkantnější výsledek srovnání „zpětného posunu“ vybraných vyspělých ekonomik světa po sérii finančních krizí a ekonomických propadů posledních pěti let. Britský týdeník The Economist, který vytvořil takzvaný Proustův index, pojmenovaný podle autora slavného románu "Hledání ztraceného času", celkové říká, že se jednotlivé země v krizové době vrátily celkově o řadu let zpět a některé nejpostiženější ztratily celé desetiletí.

Jak již bylo uvedeno, z dvanáctky vybraných zemí dopadlo nejhůře podle očekávání Řecko, které je nyní z hlediska sedmi použitých ukazatelů rozvoje ekonomiky a prosperity Proustova indexu zpět v roce 1999. Sedm až deset let ztratily další země postižené dluhovou krizí posledních dvou let jako Portugalsko, Irsko, Španělsko a Itálie. Po Řecku nejvíce ztratil Island, který zchudl kvůli těžké bankovní krizi. Hned za ním jsou se ztrátou deseti let Spojené státy. Francie ztratila pět let a nejlépe dopadá Německo, které je nyní v čase zpět jen o tři roky.

Proustův index - Jaký letopočet se v jednotlivých zemích píše z pohledu ekonomiky?

Proust - roky

(Zdroj: The Economist)

Ukazatele Proustova indexu spadají do tří kategorii - první tvoří bohatství domácností s jeho hlavními složkami v podobě cen finančních aktiv a nemovitostí. Další kategorií je roční výkon ekonomiky a velikost soukromé spotřeby, třetí skupinu tvoří reálné mzdy a nezaměstnanost. Pro určení celkového ztraceného času se pak využívá prostý průměr ztraceného času v každé z těchto tří kategorií.

Ztracený čas Spojených států je podle Economistu důsledkem zejména všeobecného propadu cen nemovitostí po prasknutí jejich bubliny v roce 2007. Americký majitel domu či bytu nyní žije z hlediska hodnoty svého bydlení v roce 2001, tedy těsně před tím, než se bublina začala nafukovat. Americké domácnosti ztratily ohromující sumu 9,2 bilionu dolarů, což odpovídá 60 procentům ročního výkonu největší ekonomiky světa.

Jak rychle ekonomiky ztráty nahradí, bude podle odhadu tohoto renomovaného ekonomického týdeníku záležet na tom, kde nejvíc ztratily. Velmi rychlé tak může být oživení akciového trhu, jak o tom svědčí nynější návrat amerických akciových indexů na úrovně poloviny roku 2008, tedy před zářijovým pádem banky Lehman Brothers a následným kolapsem na trzích. Od té doby již index S&P získal zpět asi 90 % ztrát. To však stále znamená pouze návrat na úrovně z konce 90. let (mínus 13 let). Řecké akcie jsou nyní níže, než byly v roce 1992 (mínus 20 let). Akcie jsou přitom důležitou složkou bohatství a penzijního zajištění domácností, připomíná Economist.

Naproti tomu ukazatele produkce umazávají ztrátu vesměs jen velmi postupně a jejich návrat bude komplikovat letošní očekávaný útlum globální ekonomiky. Z hlediska reálného HDP na hlavu je podle statistik Mezinárodního měnového fondu nyní třetina ze 184 členských zení chudší než v roce 2007 a každá z těchto 61 zemí ztratila nejméně pět let. Z Evropské unie ztratilo čas z hlediska HDP na hlavu 22 zemí, píše The Economist.

Pomalu se podle analýzy magazínu budou na předkrizové úrovně navracet i reálné mzdy. V deseti ze 25 bohatých členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou nyní reálné mzdy nižší než v roce 2010 a v průměru ztráta činí čtyři roky. Mzdy zaměstnanců v Řecku a Maďarsku po úpravě o inflaci jsou nyní pod úrovní roku 2004.

(Zdroj: The Economist, ČTK)


Váš názor
 • Redakci
  27.2.2012 12:29

  V nadpisu chybí "se" :-(
  oh171
  • Re: Redakci
   27.2.2012 12:43

   Přečtěte si ten nadpis ještě jednou :-) Ty krize vrátily ty země do nějakého roku...
   JoN
   • to Tono
    28.2.2012 8:16

    OK, to mě nenapadlo, ale moc česky mi to nepřijde. "Hledání ztraceného času - Proustův index ukazuje, do jakého roku vrátily krize jednotlivé země." by znělo lépe.
    oh171
   •  
    27.2.2012 12:59

    No nechci prudit, ale celá ta věta je na prd jak se se tak bez se :-). Jsou v ní přehozený slova.
    tk69
    • 27.2.2012 13:38

     Nebude to spíš pondělní syndrom? Mně to na prd nepřijde (z pohledu smyslu ani stavby) a venku je hezky :-)
     Matrix
     • Re: Re:
      27.2.2012 13:57

      Tak, tak. Je to pěkné upozornění na článek ze sobotního vydání http://www.economist.com/node/21548255
      Kalka.
     • Re:
      27.2.2012 13:50

      ještě lépe by mělo být: do jakého roku vrátila krize jednotlivé země. krize není ty ale ta!!! Teda pokud ji netýkáte :-)))
      tk69
     • Re:
      27.2.2012 13:46

      Do jakého roku krize vrátila země.
      tk69
      •  
       27.2.2012 13:51

       Ale v prvním odstavci Ti píšou o "sérii finančních krizí", takže to jsou ty "krize", co "vrátily", howgh :-)
       Matrix
       • tak
        27.2.2012 13:55

        to pak beru. Já jenom, že žádná série krizí od roku 2008 není je jen jedna.
        tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu