Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pochopte hloubku problému amerického dluhu - video

Pochopte hloubku problému amerického dluhu - video

21.03.2012 18:29

Amerika letos zaplatí za svůj dluh třikrát více, než dala ročně za vedení války v Iráku a Afganistánu dohromady, a to se může těšit z nejnižších úroků za 50 let. Ve chvíli, kdy by se úroky na trhu zvýšily na úrovně z devadesátých let, byla by dluhová služba USA vyšší, než roční náklady na všechny války v její historii, včetně 2. světové. Tento varovný signál vyslal do Bílého domu profesor ekonomie Antony Davies s tím, že právě teď je ta správná chvíle něco s dluhem udělat. Video s jeho názornou prezentací si během prvního dne od své publikace našlo již spousty příznivců.V roce 2011 dosáhl dluh americké federální vlády podle tohoto profesora ekonomie na Duquesne University 14,7 bilionu dolarů, a to jen při započtení současných závazků vůči občanům, firmám a ostatním státům (tedy bez zahrnutí 50 bilionů dolarů přislíbeným těmto dalším generacím na sociálním a zdravotním pojištění). Při současných úrocích z amerického vládního dluhu na úrovni 3 procent tak musí Spojené státy z dluhu zaplatit 440 miliard dolarů. Davies pro názornost srovnává tuto astronomickou částku s výdaji za válku v Iráku a válku v Afganistánu, které dosahovaly 138,1 miliardy dolarů ročně.

Zde končí reálná analýza a ekonom přechází do ofenzivy v rámci své černé, ale nikoliv nemožné, prognózy. Základním východiskem pro obavy Daviese z neudržitelností výše úroků Spojených států za bobtnající dluh je vývoj úrokový sazeb. Ten byl v posledních třech dekádách pro USA příznivý, když úroky klesly z více než 8 procent na konci 80. let až na aktuální 3 procenta. Nikde však není psáno, že úroky musí takto nízko zůstat.

Dluhová zátěž největší ekonomiky světa by se mohla v budoucnu výrazně prodražit. Pokud by se totiž při současné úrovni dluhu úroky požadované věřiteli zvýšily jen o jeden procentní bod, znamenalo by to pro americkou státní kasu nutnost zaplatit o 147 miliard dolarů ročně více (celkem 587 miliard dolarů), upozorňuje Davies. Při růstu úroků na 6 procent, tedy úroveň ze začátku století, by již Washington musel zaplatit 881 miliard dolarů. „To je stejně jako Amerika ročně platila za vedení 2. světové války,“ upozorňuje ekonom. Při návratu úrokové sazby z dluhu americké vlády na 8 procent, tedy na úroveň z počátku 90. lety, by již dluhová služba dosahovala 1,175 bilionu dolarů, což je více než byly roční náklady za vedení všech válek v historii Spojených států.

Co s tím? Antony Davies navrhuje, aby americká vláda využila současných velmi nízkých úrokových sazeb k tomu, aby splatila, co možná nejvyšší část jistiny, dříve, než se tyto platby stanou neudržitelnými.

Další možnost řešení obecného problému vysokého zadlužení státu dnes při představování rozpočtu na nový fiskální rok nastínil také britský ministr financí George Osborne. Jeho resort prý prozkoumává zájem investorů o dluhopisy se delší splatností s cílem vytvořit takové emise dluhopisů, které by nemusely být nikdy splaceny. Zatím si britská vláda půjčovala nejdéle na 50 let, ale pilotní emise v případě úspěšného průzkumu trhu již počítá s 60 letou „splatností“ těchto „věčných dluhopisů“ („perpetual bonds“). Další technické detaily zatím nesjou známy.

(Zdroj: LearnLiberty, YouTube, ZeroHedge, CNN)


Váš názor
 • hloupí amíci
  23.03.2012 14:13

  kdyby si tam pozvali Jirku z raje, tak by věděli, že dluhy se splácet nemusí
  oradapoisson
 • Ale jak zaplatit?
  22.03.2012 13:50

  Je chválihodné, že někdo opět připomněl skutečnost, že FED nemůže zvyšovat sazby, protože by si dlužníci jednoduše nedovolili platit tak drahou dluhovou službu. Autor říká, zaplaťme dluh, ale neříká jak...Protože to běžnou formou nelze. Úspory jsou v nenávratnu a jen se čeká na okamžik, kdy věřitelům (držitelům USD) dojde, že USD je jen cár papíru. A dojde jim to - vzhledem k tištění ze strany FEDu - velmi brzy...
 • Omezená úvaha
  22.03.2012 9:04

  Dluh lze bez problému dále zvyšovat. Technicky totiž už perpetuální je, protože Fed může do nekonečna refinancovat starý dluh novým. Dluh prostě zmizí sám. Např. při inflaci 6% za 4 roky klesne ze 100% HDP na 20%. Helicopter Ben ví, co dělá, jen klid. Současná energetická revoluce v USA udělá tento dluh za pár let směšně malým. Naopak splácení dluhu by vedlo ke katastrofě. Není rozhodující ani úroková míra, pouze musí být výnos z investic vyšší než úrok dluhu. A to je a dlouho bude.
  Dan
  • Re: Omezená úvaha
   22.03.2012 9:22

   prosím, o bližší vysvětlení: - Např. při inflaci 6% za 4 roky klesne ze 100% HDP na 20% - Současná energetická revoluce v USA udělá tento dluh za pár let směšně malým -Není rozhodující ani úroková míra, pouze musí být výnos z investic vyšší než úrok dluhu Předem děkuji!
   Marťanka
 • věčné dluhopisy
  22.03.2012 8:15

  ...Další možnost řešení obecného problému vysokého zadlužení státu dnes při představování rozpočtu na nový fiskální rok nastínil také britský ministr financí George Osborne. Jeho resort prý prozkoumává zájem investorů o dluhopisy se delší splatností s cílem vytvořit takové emise dluhopisů, které by nemusely být nikdy splaceny. Zatím si britská vláda půjčovala nejdéle na 50 let, ale pilotní emise v případě úspěšného průzkumu trhu již počítá s 60 letou „splatností“ těchto „věčných dluhopisů“ („perpetual bonds“). Další technické detaily zatím nesjou známy... TO JE DOUFÁM ŽERT?!
  Marťanka
  • Re: věčné dluhopisy
   22.03.2012 8:31

   Bohužel není: http://menmedia.co.uk/manchestereveningnews/news/business/s/1489033_budget-osborne-explores-perpetual-bonds
   matrix
   •  
    22.03.2012 10:14

    to uz tu raz bolo...Britania to raz uz spravila pri financovani vojny s Napoleonom, urobila velku kampan o vlastenectve, predala tieto dlhopisy a potom potichu inflacia ich vymazala:-)) No a penzijne fondy su predsa hladne po dlhodobych investiciach, tak preco pre uspech nezopakovat toto znovu
    Janula
Aktuální komentáře
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu
17:34Podhodnocené akcie inovativních firem
16:54Optimismus před Fedem nabírá na síle. Akcie rostou, dluhopisy se přidávají  
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021
15:36Raiffeisenbank a.s.: Oznámení vlastníkům dluhopisů
15:24Komentář analytika: Do nového roku vykročil FedEx špatnou nohou
14:40Budoucí technologičtí giganti, na které se podle Goldman Sachs vyplatí vsadit
14:22McKinsey: Při využití potenciálu žen by HDP mohl být v roce 2030 o 500 miliard vyšší
11:59Top 10 dividendových akcií podle Morningstar
11:07Oživení německé ekonomiky brzdí problémy v dodavatelských řetězcích
11:00Evropa roste. Obavy z Číny dál klesají, na programu je Fed  
10:57Většina členů rady může podpořit výraznější utažení sazeb, myslí si Vojtěch Benda
9:09Rozbřesk: Fed vydá novou prognózou, která možná ukáže na vyšší ochotu jít se sazbami rychleji nahoru
8:54Obavy z Evergrande opadají, tématem dne Fed. Evropa zahájí pozitivně  
8:45Sněmovna reprezentantů schválila těsnou většinou rozpočtový balíček
8:28Evergrande slíbila, že uhradí úroky z domácích dluhopisů splatné ve čtvrtek
7:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam valné hromady
6:06Růst nerůst mezd, nedostupné bydlení i chyba dekády. Nový MakroMixér s Danem Prokopem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
General Mills Inc (08/21 Q1, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba