Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB překvapení nepřipravila, sazby zůstávají na historickém dně druhý rok. Koruna u 24,80

ČNB překvapení nepřipravila, sazby zůstávají na historickém dně druhý rok. Koruna u 24,80

29.3.2012 13:10, aktualizováno: 29.3. 15:27
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Česká národní banka dnes podle očekávání rozhodla o dalším ponechání sazeb beze změny na historickém minimu 0,75 procenta. O pokračování rekordně uvolněné měnové politiky, která trvá již od května 2010, dnes rozhodovalo všech sedm členů bankovní.

Po dnešním rozhodnutí ČNB tak dnes zůstává referenční dvoutýdenní repo sazba na úrovni 0,75 procenta, diskontní sazba na 0,25 procenta a lombardní sazba na 1,75 procenta. Podle většiny analytiků oslovených v průzkumu ČTK ponechá ČNB sazby beze změny po celý letošní rok.

Koruna ponechala dnešní rozhodnutí centrální banky nejdříve bez větší reakce, aby následně posunula nejslabší úrovně dne vůči euru i dolar těsně pod 24,80 CZK/EUR a na 18,68 CZK/USD.

Guvernér ČNB Miroslav Singer na následné tiskové konferenci (od 14:30) informoval, že pro sazby beze změny dnes hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady ČNB. Jeden člen hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Na minulém zasedání bankovní rady 2. února ponechali centrální bankéři úrokové sazby beze změny jednomyslně, jednání se však tehdy nezúčastnil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

"Důvody dnešního rozhodnutí jsou nasnadě. Měnověpolitická inflace se bude nadále pohybovat v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. Hlavní inflace je sice nad třemi procenty, ale měla by klesnout," uvedl Singer. Zdrojem inflace jsou podle něj tlaky z vnějšku nebo tlaky, které nelze ovlivnit krátkodobě. Centrální banka očekává, že tržní úrokové sazby v nejbližším období budou stabilní a následně bude následovat jejich mírný pokles.

Rizika pro vývoj odhadovaný ČNB jsou podle Singera vyrovnaná. Ve prospěch růstu cen může působit vyšší inflace a její krátkodobý výhled zejména kvůli vlivu cen potravin a pohonných hmot. Naopak proti růstu inflace může působit silnější kurz koruny a nižší výhled na vývoj úrokových sazeb v zahraniční. "Hodnotím-li v tuto chvíli rizika jako vyrovnaná a říkáme-li, že více vidíme stabilitu, tak je tam asi lehounké vymezení proti nějakému poklesu," naznačil Singer, že by se sazby pravděpodobně neměly snižovat. 
 

 


Bankovní rada dnes rovněž debatovala o možném zvýšení daně z přidané hodnoty od příštího roku. Podle dosavadních informací není vyloučen od příštího roku růst sazeb na 15 a 21 procent. "Shodli jsme se, že úprava DPH dva roky po sobě by nás donutila pečlivě debatovat na téma, co dělat, když ta základní inflace půjde nahoru dva roky po sobě. Oslabila by totiž spotřebitelskou poptávku a tím i tlaky na měnověpolitickou inflaci, která nás zajímá," uvedl guvernér. 

Vývoj kurzu koruny k euru - onlineRepo sazba: základní měnověpolitická úroková sazba ČNB, kterou je úročena nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů.

Diskontní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc v rámci tzv. depozitní facility.

Lombardní sazba: měnověpolitická úroková sazba, která představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám v rámci tzv. zápůjční facility.

(Zdroj: ČNB, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data