Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ volá po vynahrazení nákladů a zisku ušlého kvůli zahlcování sítě elektřinou z Německa

ČEZ volá po vynahrazení nákladů a zisku ušlého kvůli zahlcování sítě elektřinou z Německa

17.4.2012 16:27
Autor: Redakce, Patria Online

Evropské instituce by měly zavést mechanismus, který by vyrovnal náklady a ušlé obchodní příležitosti v souvislosti se zahlcováním přenosové sítě elektřinou z obnovitelných zdrojů z Německa, nechal se dnes slyšet šéf polské obchodní divize skupiny ČEZ (770 CZK, 2,19%) Witold Pawlowski. Premiér Nečas již dříve vyloučil, že by Česká republika zamýšlela vybudovat na hranicích transformátory, které by blokovaly přetoky elektřiny ze sousedního Německa, které vznikají spolu s výkyvy v produkci solárních a větrných elektráren. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba ale před dvěma měsíci připustil, že by Německo kvůli zatěžování české přenosových sítí svými přebytky elektrického proudu mohlo v budoucnu platit za přenos elektrické energie přes české území.

„Může to být uděláno buď na úrovni Evropské unie, nebo skrze dohodu mezi provozovateli přenosových sítí,“ řekl dnes agentuře Bloomberg ve Vídni Witold Pawlowski, generální ředitel a člen představenstva CEZ Trade Polska. Navrhl také, že by náklady spojené s vyrovnáváním přenosových sítí v Polsku a ČR kvůli přebytkům z Německa měly být započítávány již do investičních nákladů při výstavbě obnovitelných zdrojů energie.

Provozovatelé české a polské přenosové sítě se shodují, že neplánované přítoky elektřiny z větrných parků na severu Německa ohrožují energetické bezpečnost a omezí přeshraniční přenosovou kapacitu. Polsko proto již oznámilo plány na výstavbu transformátorů na hranici s Německem, které by tyto toky omezily a uvolnily sít pro komerční využití.

Česká republiku obdobný postup odmítá, což na začátku měsíce německá kancléřka Angela Merkelová při návštěvě v Praze také uvítala. Německo podle ní zrychluje schvalovací řízení pro výstavbu a modernizaci své energetické soustavy, chce tak vyřešit problémy s náhlými přesuny energie ze svých obnovitelných zdrojů do ČR. „Máme schválený zákon, v rámci kterého lze přeskočit určité kroky, takže schvalovací proces se zrychluje. Výrazně jsme také pokročili při schvalování zejména v rámci severoněmecké sítě," uvedla Merkelová před dvěma týdny. Upozornila, že stavba nových sítí a jejich modernizace závisí také na soukromých investorech.

Premiér Petr Nečas v dubnu k tématu uvedl, že ČR bude stejně jako Německo investovat do posílení své sítě. Zdůraznil, že cílem české vlády není oddělování sítí, ale integrace evropských energetických trhů. Šéf správce přenosové sítě ČEPS chce do obnovy a posílení přenosové soustavy během dalších dvanácti let nalít přes 60 miliard korun

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v únoru uvedl, že Německo by kvůli přetokům elektrického proudu, kterými zatěžuje tuzemskou přenosovou soustavu, mohlo v budoucnu platit za přenos elektrické energie přes české území. Peníze by byly použity na posílení přenosové sítě v ČR. "Pokud by situace vedla k tomu, že (německá) infrastruktura natolik zaostává, že bude ohrožovat energetiku a přenos přes ČR, tak opravdu musíme hájit zájmy ČR a musíme se velmi reálně bavit o tom, že potom je třeba, aby Německo zaplatilo nějakou částku za přenos a my ji mohli investovat do přenosové soustavy, protože je to opravdu něco, co dlouhodobě naši přenosovou soustavu zatěžuje," uvedl Kuba před dvěma měsíci.

Celková produkce německých větrných elektráren v prosinci dosáhla rekordních 8 TWh, zatímco za celý loňský rok Německo podle informací skupiny ČEZ vyrobilo ve větrných elektrárnách 44 TWh, tedy asi 18 procent celkové instalované kapacity německých větrných elektráren. Solární elektrárny za rok 2011 vyprodukovaly 19 TWh elektřiny, tady asi 11 procent celkové maximální kapacity. Německo po odklonu od jádra ale počítá s tím, že do roku 2020 navýší podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny z loňských 20 procent alespoň na 35 procent.

(Zdroj: Bloomberg, ČT, ČEZ)

 


Čtěte více:

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data