Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaké expozice zbyly českým bankám v Řecku? (+komentář)

Jaké expozice zbyly českým bankám v Řecku? (+komentář)

15.5.2012 11:17, aktualizováno: 15.5. 17:05

Aktualizováno

Světová média v minulém týdnu přinesla zprávy o tom, že se řada velkých bank v Evropě i jinde se v tichosti připravuje na odchod Řecka z eurozóny. Podívejme se tedy blíže na situaci v České republice. Zatímco v loňském roce držely tři významné české banky - Komerční banky, ČSOB i UniCredit - ve svých rozvahách řecké dluhopisy dohromady za 14 miliard korun, poslední data po druhém kvartále vyčíslují jejich hodnotu na 440 milionů korun. Celý tento objem dluhopisů přitom připadá jediné – Komerční bance. Česká spořitelna, ze skupiny Erste Bank (384,7 CZK, -1,11%) podle dřívějších informací žádné italské, španělské, irské, portugalské ani řecké státní dluhopisy nevlastní.

Komerční banka během loňského roku zaúčtovala odpisy ze snížení hodnoty řeckého dluhu v celkovém objemu 5,36 miliardy korun a na jeho konci tuto expozici hodnotila na 2,07 miliardy korun, přičemž veškerý držený řecký dluh nyní oceňuje čtvrtinou hodnoty nominálu. Na konci prvního kvartálu již KB (3380 CZK, 0,33%) oznámila, že drží řecké dluhopisy v tržní hodnotě 440 milionů korun. Dále uvedl, že ve své rozvaze nemá žádné španělské dluhopisy a výrazně omezila svou dřívější řeckou expozici, ale drží italské dluhopisy za 8 miliard korun.

Zbylé dvě v úvodu zmiňované banky, tedy ČSOB i UniCredit již podle posledních dostupných údajů snížily své expozice vůči dluhu řecké vlády na nulu. K poklesu hodnoty expozice českých bank přitom došlo nejen s ohledem na jejich přistoupení na dobrovolnou směnu řeckého dluhu v letošním, ale také na odprodeje držených expozic.

Ani Komerční banka přitom nevylučuje odprodej zbylých řeckých státních obligací. Finanční ředitel KB Pavel Čejka ve čtvrtečním online rozhovoru na Patria.cz k dalším plánům ohledně portfolia dluhopisů zemí eurozóny v rozvaze banky uvedl: „Italské vládní dluhopisy chceme držet do splatnosti. Pokud jde o zbytkovou angažovanost vůči novým řeckým vládním dluhopisům, která je už na velmi nízké úrovni zhruba 440 milionů korun v tržních cenách ke konci března 2012, zvažujeme všechny možnosti včetně prodeje.“ Dodal však, že KB má dostatek kapitálu i pro případnou hlubokou recesi kombinovanou s významným znehodnocením expozic vůči státům GIIPS. „I v tomto nepravděpodobném případě by kapitálová přiměřenost zůstala nad minimem stanovaným regulátorem,“ ujistil.

Dluhopisy řecké vlády po jarní výměně těch v rukou soukromých věřitelů a dalších problémech, které přinesl nepřesvědčivý výsledek předčasných voleb v zemi, ztrácejí na hodnotě.

"Řecké dluhopisy loni banka přecenila na čtvrtinu jejich původní hodnoty na 2,07 mld. Kč. V březnu banka přistoupila na návrh ohledně výměny řeckých dluhopisů. Hodnota nově vyměněných dluhopisů přibližně odpovídá účetní hodnotě bondů v knihách KB před výměnou, z toho účetní hodnota řeckých dluhopisů tvoří 0,4 mld. Kč, EFSF 1 mld. Kč, 0,3 mld. Kč tvoří rozdíl mezi amortizovanou cenou a cenou tržní na účtu vlastního kapitálu, a zbývajících 0,3 mld. Kč připadá na kupóny z EFSF, které jsou nyní zařazeny mezi úvěry," detailně vysvětlil poslední vývoj expozice KB vůči Řecku Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance. V případě, že by tedy KB dnes odprodala veškeré zbylé řecké dluhopisy, zaúčtovala by dle našich odhadů ve druhém čtvrtletí ztrátu max. do 300 mil. Kč," dodal.

(Zdroj: KB, ČSOB, Česká spořitelna, UniCredit, E15, ČNB)


Čtěte více:

Komerční banka a ČSOB přistoupí na výměnu držených řeckých dluhopisů, neočekávají výrazný dopad do výsledků
7.3.2012 11:06
Komerční banka přistoupí na návrh na výměnu řeckých dluhopisů, rozhodl...
Komerční banka v 1Q ziskem i příjmy nad odhady a nižšími náklady rizik
3.5.2012 8:27
Výsledky nad očekáváním na úrovni čistého zisku i čistých příjmů předs...
Čejka (KB) na Patria.cz: Prostor k dynamickému růstu letos není, dividenda se ale zvýšit může. Řecko může opustit eurozónu
10.5.2012 18:19
Růst dividendy pro akcionáře Komerční banky z letošních 160 korun je ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data