Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémy v Evropě potrvají tak dlouho, dokud budeme zaměňovat důsledky za příčiny

Problémy v Evropě potrvají tak dlouho, dokud budeme zaměňovat důsledky za příčiny

15.6.2012 17:57
Autor: Redakce, Patria.cz

ECB chce, aby rekapitalizaci bankovního sektoru a fiskální stabilizaci provedly vlády a evropské fondy. Dosavadní monetární uvolnění je podle ECB dostatečné, trhy ale říkají, že eurozóna trpí monetárním problémem a politika dostatečně expanzivní není. Dokud tedy nepřijde v této oblasti změna, situace v Evropě se bude dále zhoršovat. Pro Bloomberg to uvedl Michael Darda, hlavní ekonom MKM Partners. Snížení sazeb by podle něho mělo určitý efekt i přesto, že sazby již nyní leží velmi nízko. Důvodem je to, že by nastal posun v očekávání; právě management očekávání je však pro všechny hlavní centrální banky v současné době klíčový.

Darda se domnívá, že kroky ECB, které podnikla minulý rok i letos, byly „ad-hoc a s předem danou dobou trvání“. Takový postup ale ústí v to, že rostoucí bázi vyrovnává pokles rychlosti oběhu peněz v ekonomice. Politika ECB tudíž musí být agresivnější. V eurozóně totiž nyní probíhá „monetární šok“, který je patrný například z vývoje monetárních agregátů. „ECB naprosto propadla v tom, aby vyrovnala velmi silný monetární šok v eurozóně,“ uvedl ekonom.

ECB by se měla zaměřit na to, aby její rozvaha rostla až do chvíle, kdy se zlepší výhled nominálního HDP, míní Darda. Dokud bude totiž nominální růst v eurozóně pod úrovní nákladu dluhového financování, bude se měnová unie potápět v dluhové spirále. Nezáleží přitom ani tak na tom, jaký konkrétní postup ECB zvolí, ale na tom, jaký vyšle signál. Rozhodující je v tomto smyslu, aby šlo o časově neomezenou politiku, která bude pokračovat až do chvíle, dokud se neprojeví její výsledky.

Nominální HDP eurozóny se nyní nachází více než 11 % pod svým trendem. Právě tento kolaps vyvolal růst dluhu. „Jádro problému eurozóny tvoří monetární problém, ale všude slyšíme, že jde o krizi dluhu a deficitů. Takto ovšem zaměňujeme důsledky za příčiny a pokud tak budeme činit i nadále, z problémů se nedostaneme,“ uvedl Darda. Fed podle něho nemůže fungovat jako dokonalý model chování, docílil však toho, že v USA je „alespoň nějaký růst nominálního HDP“. Problém Fedu i ECB ale představuje špatný management očekávání, včetně toho, že neexistuje jasný cíl, kterého má být dosaženo, a jasně definované a časově neomezené kroky, které k němu povedou.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Nepodložené teze a nesprávné závěry
  18.6.2012 8:13

  Jak autor dokládá nedostatečnou monetární expanzi v eurozóně? Trvzení o kladném efektu FEDu na růst HDP je směšné. Nehledě k tomu, že cílem byla především klesající nezaměstnanost a ani ta samozřejmě nemohla být dosažena. EU vykazuje znaky krize a enschopnosti v mnoha ohledech, ale rozhodně nikoli ve zdrženlivosti ECB.
 • 1932-2012
  16.6.2012 5:54

  80 rokov je doba - v "našom prípade" obdobie 1932-2012, ktoré dokazuje, čo všetko bolo a je možné zažiť i prežiť v Európe...Ale je europozoruhodné, čo sa stalo a nesledovalo v období 1929-1932 a čo "priniesol Európe rok 1933"...Či možno hovoriť o "paralele " 1932 v roku 2012 - tak nato som eurolaik! Ale k POUČENIU sa v europomeroch za roky 1929-2008, možnosti a stav za roky 1929-1932 a 2008-2012 - tak to je aj v "odborných aj v laických" kruhoch pozoruhodné! Až v tomto momente si uvedomujem po 22 rokoch, v čom bol a je SKUTOČNÝ rozdiel medzi kapitalizmom od 1929 do 2012 a komunizmom od 1929 do 1989! Viac nemám čo dodať - kto umí ,UMÍ a kto nevie, dopadne ako "komunizmus "89...Ale aká bude "euroPRAVDA v roku 2022, to "laicky tuším"...a mlčím!!!
  turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC