ECB chce, aby rekapitalizaci bankovního sektoru a fiskální stabilizaci provedly vlády a evropské fondy. Dosavadní monetární uvolnění je podle ECB dostatečné, trhy ale říkají, že eurozóna trpí monetárním problémem a politika dostatečně expanzivní není. Dokud tedy nepřijde v této oblasti změna, situace v Evropě se bude dále zhoršovat. Pro Bloomberg to uvedl Michael Darda, hlavní ekonom MKM Partners. Snížení sazeb by podle něho mělo určitý efekt i přesto, že sazby již nyní leží velmi nízko. Důvodem je to, že by nastal posun v očekávání; právě management očekávání je však pro všechny hlavní centrální banky v současné době klíčový.
Darda se domnívá, že kroky ECB, které podnikla minulý rok i letos, byly „ad-hoc a s předem danou dobou trvání“. Takový postup ale ústí v to, že rostoucí bázi vyrovnává pokles rychlosti oběhu peněz v ekonomice. Politika ECB tudíž musí být agresivnější. V eurozóně totiž nyní probíhá „monetární šok“, který je patrný například z vývoje monetárních agregátů. „ECB naprosto propadla v tom, aby vyrovnala velmi silný monetární šok v eurozóně,“ uvedl ekonom.
ECB by se měla zaměřit na to, aby její rozvaha rostla až do chvíle, kdy se zlepší výhled nominálního HDP, míní Darda. Dokud bude totiž nominální růst v eurozóně pod úrovní nákladu dluhového financování, bude se měnová unie potápět v dluhové spirále. Nezáleží přitom ani tak na tom, jaký konkrétní postup ECB zvolí, ale na tom, jaký vyšle signál. Rozhodující je v tomto smyslu, aby šlo o časově neomezenou politiku, která bude pokračovat až do chvíle, dokud se neprojeví její výsledky.
Nominální HDP eurozóny se nyní nachází více než 11 % pod svým trendem. Právě tento kolaps vyvolal růst dluhu. „Jádro problému eurozóny tvoří monetární problém, ale všude slyšíme, že jde o krizi dluhu a deficitů. Takto ovšem zaměňujeme důsledky za příčiny a pokud tak budeme činit i nadále, z problémů se nedostaneme,“ uvedl Darda. Fed podle něho nemůže fungovat jako dokonalý model chování, docílil však toho, že v USA je „alespoň nějaký růst nominálního HDP“. Problém Fedu i ECB ale představuje špatný management očekávání, včetně toho, že neexistuje jasný cíl, kterého má být dosaženo, a jasně definované a časově neomezené kroky, které k němu povedou.
(Zdroj: Bloomberg)