Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Krize se nehlásí s předstihem, fiskální útes bude posouván do budoucna

Greenspan: Krize se nehlásí s předstihem, fiskální útes bude posouván do budoucna

4.7.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Z fundamentálního hlediska nebyl problém Evropy stále vyřešen. Jeho jádrem jsou fiskální deficity, které může vyřešit pouze „politická konsolidace“ Evropy. Pokud nenastane posun správným směrem, dotkne se to citlivě celého světa, včetně americké ekonomiky. Pro CNBC to uvedl bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Podle jeho mínění všechny záchranné programy v Evropě v konečném důsledku spoléhají a závisejí na ECB. Umožňuje to nízká inflace, která ECB poskytuje velký prostor. Tato situace ale nebude trvat donekonečna. Nakonec podle ekonoma euro přežije pouze tehdy, bude-li vytvořena „politická unie“.

Greenspan se domnívá, že ani v USA nemůže politika centrální banky vyřešit problémy ve fiskální oblasti. V určitém smyslu se tam tak současná situace, kdy hrozí „fiskální útes“, podobá situaci v Evropě. Ekonom ji přirovnává k lodi, do které zatéká: „Pokud nezacpete díry, nakonec se potopí.“ Vyřešit problémy americké ekonomiky přitom nelze bezbolestně; co se týče fiskální útesu, Greenspan věří, že ten bude odsouván do budoucna. Nikdo totiž nechce, aby ekonomika dostala najednou velký negativní šok.

Ekonom přirovnal hrozbu fiskálního útesu k tomu, jak byl schvalován program TARP. Ten napoprvé schválením neprošel, přišla ale velmi negativní reakce trhů a program byl poté schválen. Podobné to podle něho bude s oddalováním fiskálního útesu.

Greenspan se následně věnoval efektu bohatství. Domnívá se, že jeho vliv na ekonomickou aktivitu bývá podceňován, vliv změn bohatství na výdaje spotřebitelů je ale „dramatický“. Podobně je tomu s vlivem na investice. Celkově ekonom odhaduje, že americká ekonomika ve druhé polovině roku poroste asi o 2 % a „je velmi těžké si představit, jak by bylo dosaženo vyššího růstu“. Zhoršení situace by přineslo oddalování řešení evropských problémů, nyní ale horší vývoj Greenspan nepředpokládá.

V krátkém období se nedá čekat velký pohyb na dluhopisových trzích. Ten by přišel jen v případě, že budou existovat jasné známky oživení či růstu inflace. Greenspan ale zároveň upozornil, že „krize na dluhopisových trzích se nehlásí dopředu“. Připomněl rok 1979, kdy výnosy dosahovaly 9 %, trh se domníval, že jde o jejich strop, jenomže přišel jejich růst o dalších 400 bazických bodů. „Krize neříká s předstihem, že přijde. Ona prostě přijde,“ uvedl Greenspan na závěr rozhovoru.
(Zdroj: CNBC)

Váš názor
 • Alane, to už víme
  4.7.2012 11:08

  Nemáš tam něco nového, neotřepaného?:-)
  Jesse
  • Mám
   4.7.2012 12:21

   Právě se chýlí ke konci 20.000 hodinový certifikační test. Tj. pro účely certifikace může 20 mašin běžet každá 1.000 hodin. Souhrn škod v ČR bude zhruba mezi 600 až 800 mld. Kč. Na to je nejlepší Vaše hihňání.
   Detective
 • Pan Grynszpan se mýlí
  4.7.2012 11:05

  Dovolil bych si opravit pana Grynszpana. Není pravda, že krize se neohlásí dopředu. Při vyšetřování Goldman Sachs tito přiznali, že se na příchod krize s hypotékami připravovali již od r. 2006. A když měla zpoždění, osvědčeným mikrospouštěčem je extrémně vyhnat ceny energií. I následující (budoucí) strašlivá krize energetického sektoru o sobě dala dostatečně vědět: 25x jsme se dopředu upozornili, že nové technologie způsobí naprostou pohromu. Tisíce velkých nadnárodních subjektů a velkých hráčů a vládních institucí to již ví. Doufejme, že Češi a Moravané nebudou opět poslední.
  Detective
  • Re: Pan Grynszpan se mýlí
   4.7.2012 12:31

   Souhlas. Lžou a dělají z nás hlupáky. Ale v tisku jsou náznaky, jen člověk musí probírat a přemýšlet co nám tím chtějí říct. Při čtení podobných článků se musím smát. Asi se nechám někde zaměstnat jako makléř a budu recyklovat řeči někoho jiného a naučím se krásně lhát. Podobné řeči investorů jsou k smíchu. Pán je velký hlupák, ale má peníze. Tak může lhát, kdy se mu zachce.
   Jezdec.
   • Jezdec
    4.7.2012 12:37

    Když víš, že lžou, tak zůstaň spekulantem. Osobně ti mohu prozradit, že na jejich lžích se dá krásně vydělávat :-))
    Jesse
    • Re: Jezdec
     4.7.2012 15:37

     Jesse a co myslíš , že dělám. Je to moje nejoblíbenější zaměstnání.
     Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů