Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko nabídne pokladniční poukázky až za pět miliard eur, aby vyšlo s penězi do září či října

Řecko nabídne pokladniční poukázky až za pět miliard eur, aby vyšlo s penězi do září či října

10.08.2012 16:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko v úterý nabídne v aukci tříměsíční pokladniční poukázky za 3,125 miliardy eur a z výnosu hodlá umořit úvěr splatný 20. srpna. Pokud se to povede, země se obejde bez překlenovacího úvěru, o němž uvažuje na dobu, než dostane od zahraničních věřitelů další část záchranného úvěru. To má být až v září nebo v říjnu. 

Řecká agentura pro správu dluhu (PDMA) uvedla, že splatný úvěr je v objemu 3,2 miliardy eur. Atény ale zároveň chtějí část výnosu použít i na refinancování jiného úvěru v objemu 1,6 miliardy eur. Agentura totiž předpokládá, že prodat by se mohly papíry až za pět miliard eur, pokud bude zájem. Na splacení úvěru půjde i výnos poslední aukce poukázek v objemu 0,8 mld. eur.

Řecko nyní čerpá od mezinárodních věřitelů úvěr za 130 miliard eur. Zaostává však v plnění dohodnutých podmínek, a proto hrozí, že další část úvěru nedostane. Další tranši mělo Řecko dostat v červnu, věřitelé ale její uvolnění odložili nejspíše až na říjen. 

Kontrola Trojky má stanovit, zda má Řecko nárok na dalších 31 miliard eur z dohodnuté pomoci, z čehož má 25 miliard eur putovat na rekapitalizaci řeckých bank. Inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), v neděli uzavřeli návštěvu Řecka. Do Atén se vrátí počátkem září, aby dojednali závěrečné doporučení pro výkonné orgány svých institucí. Aktuálně ukončená mise oznámila, že „byla schopna identifikovat konkrétní opatření k úsporám v rozsahu 7 miliard eur“ z celkem přislíbených 11,5 miliardy eur a zavedení úspor ve zbývajícím rozsahu 4,5 miliardy eur chce nová mise zkontrolovat v září a říjnu. 


 Problém je v tom, že Řecko má peníze na zajištění chodu státu je asi do konce srpna. Vláda proto začala zvažovat, jak si chybějící peníze zajistit. V úvahu připadal i překlenovací úvěr. Vzhledem k tomu, že Řecko se potácí na pokraji státního bankrotu, peníze na delší dobu mu nikdo nechce půjčit. Země je tedy odkázána pouze na aukce krátkodobých pokladničních poukázek se splatností v řádu týdnů.


Čtěte více:

Řekové další část pomoci nemají šanci získat dřív než v říjnu, zní z EU
09.08.2012 10:12
Mezinárodní věřitelé nebudou jednat o vyplacení další části finanční p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data