Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řekové další část pomoci nemají šanci získat dřív než v říjnu, zní z EU

Řekové další část pomoci nemají šanci získat dřív než v říjnu, zní z EU

9.8.2012 10:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní věřitelé nebudou jednat o vyplacení další části finanční pomoci Řecku dříve než v říjnu, kdy představí ministrům financí eurozóny výsledky kontroly plnění podmínek úvěrového programu řeckou vládou. Podle zdroje z EU, citovaného listem WSJ tak je zřejmé, že Řekové nemají šanci získat další tranši pomoci dříve, než v úvodu posledního čtvrtletí roku.

Kontrola Trojky má stanovit, zda má Řecko nárok na dalších 31 miliard eur z dohodnuté pomoci, z čehož má 25 miliard eur putovat na rekapitalizaci řeckých bank. Inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF), v neděli uzavřeli návštěvu Řecka. Do Atén se vrátí počátkem září, aby dojednali závěrečné doporučení pro výkonné orgány svých institucí. Tranše je součástí druhého záchranného balíku o celkovém rozsahu 173 miliard eur.

Podle zdroje WSJ stráví inspektoři v Aténách celý měsíc a 8. října sdělí své závěry na zasedání ministrů financí eurozóny v Lucembursku. "Členské státy musí mít jasný obrázek o situaci, než se rozhodnou pokračovat ve vyplácení pomoci," řekl zdroj. Další část pomoci přitom měla být původně vyplacena již v červnu. Jenže i aktuálně ukončená mise oznámila, že „byla schopna identifikovat konkrétní opatření k úsporám v rozsahu 7 miliard eur“ z celkem přislíbených 11,5 miliardy eur a zavedení úspor ve zbývajícím rozsahu 4,5 miliardy eur chce nová mise zkontrolovat v září a říjnu.

Řecká vláda již trojce slíbila nové úspory a strukturální reformy, aby věřitele přesvědčila, že má nárok na další peníze z letos dohodnutého balíku. Šéfové politických stran se pak vzdali snah o odložení harmonogramu úspor. Řecko potřebuje nové peníze co nejdříve, aby bylo schopno dál splácet dluhy, v plnění plánu úspor ale výrazně zaostává. Atény musí 20. srpna splatit dluhopis 3,2 miliardy eur. Zdroje pro splátku zatím sbírá v aukcích krátkodobých poukázek. Splatné dluhopisy jsou ale nyní ve vlastnictví ECB a evropští partneři přislíbili, že „najdou cestu“, jak tento měsíc řecké finanční potřeby pokrýt. John Dimakis z aténské STR, zaměřující se na komunikaci v politické sféře, očekává další výrazné sociální tenze a vyhrocení napětí v Řecku právě v průběhu září a října v souvislosti další mise Trojky a konkretizování úspor za zbývající 4,5 mld. EUR. Řecký ministr financí Jannis Sturnaras přiznal, že Řecko musí ještě najít úspory v částce až čtyř miliard eur, což je asi třetina nového úsporného balíku.Řecká vláda minulý týden kromě představení plánu úspor slíbila také zásadní reformy. Plánuje rozsáhlou privatizaci, liberalizaci trhů a vstupu do profesí, omezení byrokratických překážek podnikání a výrazné snížení počtu zaměstnanců státní správy a veřejného sektoru, konkrétně o 15 tisíc do konce letošního roku a celkem o 150 tisíc do roku 2015. Atény v květnu 2010 získaly první balík pomoci v rozsahu 110 miliard eur, letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci 130 miliard eur plus část nevyplacené pomoci z prvního balíku.

(Zdroj: WSJ, Kathimerini, čtk)


Čtěte více:

Řecko zdaleka nemá vyhráno, varuje S&P. Zhoršuje výhled a čeká propad ekonomiky za dva roky až o 11 %
8.8.2012 8:36
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's změnila výhled řeckéh...

Váš názor
  • Přechod k vlastní měně
    9.8.2012 10:56

    Řecko zneužívá společné měny, o tom snad nikdo nepochybuje. Dokonce lze polemizovat s tím, zda se v Řecku najdou politici, kteří dokáží zkrotit/zreformovat řecký státní aparát. Věřitelům došla trpělivost. Ptám se tímto redakce, zda je možné dotlačit Řecko k přechodu k vlastní měně např. tím, že příští tranše jim bude vyplacena v Drachmě?
    Funtom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data