Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
První islámská banka míří do Německa. Nabídne produkty podle práva šaría – bez úroků

První islámská banka míří do Německa. Nabídne produkty podle práva šaría – bez úroků

30.08.2012 11:29
Autor: IHNED.cz

V Německu se má otevřít první banka, která funguje podle islámského práva šaría. Ve Velké Británii již tyto banky, jejichž nabídka je i pro křesťany, slaví úspěchy. Právě islámské banky si v poslední době získávají obdiv ekonomů, zůstaly totiž zdravé i v době finanční krize.

Více než čtyři miliony možných klientů lákají do Německa první islámskou banku. Finanční instituci, která funguje podle islámského práva šaría, chce otevřít turecká společnost Institut Kuveyt Türk. Informuje o tom německý web Financial Times Deutschland. A šance získat bankovní povolení vypadají dobře, uvedl německý dozorový orgán BaFin.

Sídlo banky má být ve Frankfurtu nad Mohanem a první pobočky by se měly nejprve otevírat v těch městech, kde je nejsilnější muslimská menšina, tedy například v Berlíně. Pokud společnost skutečně licenci získá, bude se jednat o vůbec první banku v Německu, která bude v souladu s koránem.

Islámské bankovnictví se liší především v tom, že zakazuje platit i přijímat úroky. A tak například místo hypoték probíhá financování nemovitostí tak, že banka koupí vybraný dům nejprve sama a následně ho prodá zákazníkovi s přirážkou. V případě investic do islámských obligací dostanou investoři místo úroků pravidelné platby založené na ziscích z investic. Šaría také zakazuje investice do odvětví vztahujících se k alkoholu, hazardu a zbraním.

Podle odhadů žije v Německu přes 4,3 milionu muslimů. Banka ovšem nenabízí své služby jen jim, ale je otevřená i pro ostatní. Podle Financial Times Deutschland se tak jedná o lukrativní trh. Přesto se tam dosud islámské bankovnictví neprosadilo. Oproti tomu ve Velké Británii je již dobře zavedené.

Banka Kuveyt Türk tak bude velkým testem, jestli má podobná nabídka své místo i na německém trhu. Už dva roky má společnost sice malou filiálku v Mannheimu, ta ale nabízí jen možnost přeposílat peníze do istanbulské centrály, protože firma nemá dosud potřebnou licenci od BaFinu a nemůže tak provádět skutečné bankovní obchody.

Samotný úřad pro dohled nad finančním trhem BaFin se tématem už delší dobu zabývá, v polovině května dokonce pořádal již několikátou konferenci k islámským finančním službám.

iHNed

Související články na IHNED.cz

EKONOM: Islámské banky neznají úroky, ale rostou meziročně o 15 procent

Banky trestají předčasné splacení půjčky. Poplatky mohou přijít na desetitisíce

Galerie: Kterým bankám svěřují své miliony podnikatelé, manažeři a sportovci


Váš názor
  • Prvky islámského finančnictví
    30.08.2012 13:57

    by měla EU resp. banky.prostudovat pečlivěji.Pokud vstoupí na trh s tímto systémem mohly by ten nynější výrazně ohrozit.Zrovna tak jako čínské levné výrobky a levná pracovní síla. Nevím, proč je to jako novinka, zde publikováno,ale v Británii,Švýcarsku i Francii funguje již mnoho let. Fakt je , že od průkopníkem v Evropě bylo Lucembursko již v roce 1978. Já osobně mám zkušenost s nejrozšířenějším produktem , který používá - mudáraba - a je založen na podílu zisku , sdílení profitu i rizika.V tomto případě mají investiční , ale i makléřské firmy , co dohánět.
    AMN
Aktuální komentáře
17.02.2026
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index