Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké společnosti se připravují na Grexit: Dávají pozor na páteční večery

Americké společnosti se připravují na Grexit: Dávají pozor na páteční večery

03.09.2012 15:46, aktualizováno: 3.9. 16:15
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Americké firmy mají ohledně odchodu Řecka z eurozóny jasno: je třeba se připravit na všechno – sliby nesliby. Bank of America zkoumá možnost, jak do země v případě odříznutí od eura dostat peníze, aby její klienti mohli zaměstnancům dál platit mzdy. V bance zatím přišli s nápadem naplnit nákladní auta balíky hotovosti a nějak je převézt přes hranice. Počítačový systém automobilky Ford je nastaven tak, aby mohl okamžitě začít pracovat s novou řeckou měnou.

Rozsah a množství následků, které by řecký odchod přinesl, se odhaduje těžko. Pro velké americké banky a konzultantské firmy se ale poradenství v této otázce stalo běžnou součástí nabízených služeb. Třeba JPMorgan Chase svým zákazníkům z řad obřích korporací vytvořila konta pro nové drachmy, nebo další měny, které v odtržených ekonomikách nahradí euro.

Korporátní sektor podle všeho již před dvěma třemi měsíci ztratil důvěru ve schopnost Řecka efektivně a rychle zreformovat veřejné výdaje a také v trpělivost hlavních řeckých věřitelů. Země nyní čerpá druhý záchranný program v objemu 130 miliard eur, jelikož se první půjčka 110 miliard eur z roku 2010 ukázala jako nedostačující. Atény se proto dohodly na restrukturalizaci dluhu a nových podmínkách čerpání. Jenže ani to prý nestačí. Německá kancléřka Angela Merkelová naposledy odmítla dát Řecku další čas na snížení rozpočtového deficitu z loňských 9,5 procenta HDP pod maastrichtská tři procenta HDP. Německé ministerstvo financí již studuje možné ekonomické důsledky případného odchodu Řecka z eurozóny.

„Většina společností se připravuje,“ tvrdí Paul Denis z poradenské firmy Corporate Executive Board. V interním průzkumu, který byl zadán přes léto, firma zjistila, že řeckých odchod očekává 80 % klientů, přičemž 15 % počítá s tím, že další země budou následovat.

„Když jsme to začali zkoumat před 15 měsíci, mysleli jsme si, že je to nepředstavitelné,“ tvrdí Heiner Leisten z německé pobočky Boston Consulting Group. Nyní se podle něj nejedná ani o nemožnou ani nemyslitelnou věc. Konzultanti mají hrubou představu o načasování přechodu na jinou měnu. Zpráva by mohla přijít v pátek v noci, kdy již nebude obchodovat New York. Poté budou rychle ohlášeny bankovní prázdniny, během nichž bude aténská burza a většina finančních institucí zavřená. Omezení pohybu kapitálu prakticky znemožní bezhotovostní přesuny peněz ze země. Nepředstavitelné nejsou ani zavřené hranice nebo minimálně přísné kontroly.

Jména klientů banky ani poradenské firmy zveřejňovat nechtějí. Stejně tak se s konkrétním obsahem vypracovaných plánů pro případ nouze nechtějí svěřit ani samotné společnosti. Bojí se, že by mohly takto pregnantně vyjádřenou nedůvěrou v budoucnost eura urazit evropské zákazníky. „Většinou se plánování soustředí na tři základní scénáře: odchod jedné země, odchod více zemí a úplný rozpad eurozóny,“ říká Carole Berndtová z Bank of America.

U některých společností ale nad taktem převažuje snaha ujistit akcionáře o maximální připravenosti a zodpovědném přístupu. Iberia Airlines a British Airways ohlásily, že mají scénář pro případ odchodu Španělska. Společnost MasterCard by změnu měny jakékoli země zvládla ve svých systémech zpracovat do jednoho či dvou dnů. Podobné ujištění o „rychlém přechodu“ vydala i Visa.

(Zdroj: New York Times, Bloomberg, DPA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.01.2025
9:00Víkendář: Švédský „socialismus“
11.01.2025
10:56Víkendář: Co to vlastně je kapitalismus?
10.01.2025
17:02Další nárůst výnosů dostává akcie pod tlak  
16:56Rok Trumpa: Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025  
16:22Japonský staro-nový normál
15:35Tomáš Vlk: Další pokles sazeb Fedu s velkým otazníkem. Trh práce je stále velmi silný  
15:31EPH Financing CZ, a.s.: Výplata pátého úrokového výnosu EPH 8,00/2027
12:55Do jakých akcií zaparkovat během období zvýšené volatility podle Wolfe Research
11:34Rozbor S&P500: Klíčová technická úroveň před důležitými daty z trhu práce  
11:00Perly týdne: Sázky na technologie, ale Apple na sell? Komodity versus dluhopisy a Trump chce získat Grónsko
9:10Čínská centrální banka pozastaví nákupy dluhopisů, zřejmě kvůli kurzu jüanu
9:03Rozbřesk: Nezaměstnanost v Česku nad 4 %, koruna posiluje navzdory slabému průmyslu. Pomohou payrolls eurodolaru?
8:54Evropa míří po americkém volnu do záporu, Putin se chce podle Trumpa setkat  
8:12Globální ekonomika má letos vzrůst o 2,8 pct., stejným tempem jako loni, odhaduje OSN
6:38Fidelity International: Jaký bude rok 2025 – nevyhnutelnost změn?
09.01.2025
17:29U akcií směrem k dluhopisům fungují dva tlumící efekty. Nyní zřejmě v plné síle
16:44Státní svátek v USA, Evropa bez volatility  
15:33Prodej aut v Číně loni vzrostl díky rekordnímu zájmu o elektromobily a hybridy
15:28Yardeni: Čína neinvestovatelná, vládě dochází prostor pro stimulaci
14:51Už dnes od 15:00! Webinář s analytiky Patrie k Investičnímu výhledu pro rok 2025 a konkrétním tipům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč