Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwarzenberg: Děláme nepopulární věci, preferencím se nedivím. Kalousek je „jiný temperament“

Schwarzenberg: Děláme nepopulární věci, preferencím se nedivím. Kalousek je „jiný temperament“

24.09.2012 10:22
Autor: Redakce, Patria.cz

„Nízkým preferencím TOP 09 se nedivím. To tak bývá, když člověk dělá nepříjemné věci. Budu spokojený s osmi procenty hlasů. Získat v některém kraji post hejtmana bych považoval za zázrak,“ uvedl v rozhovoru pro MfD předseda strany TOP09 a kandidát na prezidenta ČR Karel Schwarzenberg.

„Když jsme v roce 2010 vytvořili vládní koalici, přijala TOP 09 ministerstva financí, sociálních věcí a zdravotnictví. Tedy hlavní reformní resorty. Seděli jsme tehdy s Miroslavem Kalouskem a Petrem Gazdíkem a uvědomovali si, že to je veliká odpovědnost a že tím ztratíme při dalších volbách. To se také stalo,“ zahajuje rozhovor pro MfD Schwarzenberg. Současným preferencím TOP09 se nediví. „To tak bývá, že když člověk dělá nepříjemné věci, není populární. My jsme to ale před volbami občanům říkali. Upozorňovali jsme, že musíme šetřit. Každý ale očekává, že se bude šetřit u někoho jiného, ne u něho,“ uvádí dále předseda strany. Jeho volební očekávání vyznívají realisticky. Při současných volebních průzkumech, připisujících TOP09 podporu mezi 8 a 9 procenty, Karel Schwarzenberg pro MfD říká, že bude spokojen, když se výsledek bude pohybovat kolem osmi procent. Získání postu hejtmana v některém z krajů ale považuje za zázrak.

Schwarzenberg čelil i otázce na vystupování místopředsedy strany Miroslava Kalouska a to, zda jeho chování stranu nepoškozuje. „My jsme poněkud odlišného temperamentu. Já jsem spíše flegmatik, on naopak rychle vybuchne. Člověka, kterému je padesát, nepředělám,“ uvádí klidně Schwarzenberg. Připomíná rozvířenou kauzu kolem Vlasty Parkanové a letadel CASA s tím, že i on byl pobouřen její cílenou kriminalizací. „Miroslav Kalousek na rozdíl ode mě celý život pracoval v politické straně, má v tom větší zkušenosti, proto bude řízení strany vždycky spíše na něm. V opravdu v závažných rozhodnutích se ale radíme. A v případě rozporů Kalousek vždy řekne: Vy jste předseda, vy musíte rozhodnout. Během posledního roku se navíc řešily hlavně prachy. A to je Kalouskova parketa, ne moje. Diskuse o zahraniční politice tu je bohužel příliš malá,“ rozvedl dále Schwarzenberg vztah mezi ním a Kalouskem ve straně. Ke svému zdraví a kandidatuře na prezidenta pak uvedl: „Daří se mi výborně, takže budu v pohodě, až intenzivní volební boj začne.“

Naposledy v minulém týdnu pročísla stránky médií slova ministra Kalouska, který na konferenci TOP 09 pod titulkem "Nebojte se reforem" hájil vládní balík změn včetně vyšší DPH a zdanění příjmů nad 100 tisíc korun měsíčně. "Prožrali jsme to, proflákali. Zlaté časy v Evropě skončily," prohlásil ministr financí. Hned v pátek ministr financí rozeslal médiím vyjádření, ve kterém uvádí, že se jeho slova netýkala pracovitých a poctivých lidí ani sociálně potřebných a nastala snaha je účelově zkreslit a vytrhávat z kontextu. „Ve svém vystoupení jsem hovořil o desetiletích bezstarostného života v Evropě. Ta usnula na vavřínech, zvyšovala spotřebu na dluh, neinvestovala, zaváděla si třicetipětihodinový pracovní týden a najednou vidí, jak ji Asie i Latinská Amerika předbíhají." Připomněl také svá předchozí slova pro MfD: „Každý den se setkávám s argumentem o nevhodnosti zvyšování daní v době krize. Musíme se však podívat pravdě do tváře. Nenacházíme se totiž v době běžného cyklického výkyvu ekonomiky, ale v době strukturální krize nevídaných rozměrů. Desítky let vlády v Evropě přifukovaly životní úroveň na dluh a domácnosti se závazků nebály. Růst na dluh však není možný donekonečna. Řešení těchto problémů si nyní vyžádá čas a náprava bude doprovázena recesí či stagnací."

Podle ekonomů se ministr financí Miroslav Kalousek trefil ostře, leč přesně do reality, protože zadluženost státu se neustále zvyšuje. "Pan ministr to pojmenoval poměrně expresivně, ale většina ekonomů by s ním souhlasila, protože nejen že jsme si to prožrali, ale stále si to prožíráme tím, že nám roste veřejné zadlužení. Samozřejmě můžeme začít u politiků, kteří v rámci krátkozraké populistické politiky prosazovali příliš vysoké deficity. Svalovat však všechno jen na politiky je alibistické, protože politiky volíme my všichni, takže si za to můžeme sami,“ uvedl například hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Pan ministr měl zřejmě na mysli i to, že státní rozpočet utrácel více, než měl a vytvářel deficity v dobrých letech. V tomto smyslu jsme to prožrali všichni. My jsme měli mít vyšší daně, nebo nižší výdaje už dávno. Ale pořád jsme to odkládali a teď padla kosa na kámen," domnívá se ekonom Tomáš Sedláček. Podle něj se říká také ve světě, že jsme byli opilí, že jsme během tučných let nešetřili a teď je konec večírku.


(Zdroj: MfD, čtk)


Čtěte více:

Kalousek chce posílit nezávislost FAÚ, šéfa útvaru bude jmenovat vláda
24.08.2012 16:56
Ministerstvo financí navrhuje v rámci novely zákona proti praní špinav...
Kalousek: Rozpočet 2013 počítá s růstem ekonomiky o procento i vyšší daňovou kvótou
03.09.2012 8:25
Ministerstvo financí dokončilo v pátek přípravu státního rozpočtu na p...
Vláda právníka Pelikána do rady ČTÚ nejmenovala. Za jeho kritiku?
07.09.2012 9:25
Vláda včera nejmenovala právníka Roberta Pelikána (32) pátým členem ra...
Nečas: Vláda se pokusí prohibici zrušit do konce příštího týdne, alkohol dostane
20.09.2012 9:34
Na český trh se vrátí tvrdý alkohol s takzvaným rodným listem, díky kt...

Váš názor
  • Vy jste nepochopili, že není už středověk
    24.09.2012 11:04

    A svět jde zcela novým směrem a ne tupým kapitalismem 19.století, pitomové....
    Václav
Aktuální komentáře
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m