Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak ovlivňují správci devizových rezerv kurz dolaru?

Jak ovlivňují správci devizových rezerv kurz dolaru?

26.09.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Tempo, s jakým jsou ve světové ekonomice akumulovány měnové rezervy, možná v několika posledních letech polevilo. Zdá se však, že se tento trend opět obrací. Rezervy přitom tvoří z 85 % dolary a eura. Steven Englander ze Citi pak poukazuje na několik základních rysů týkajících se měnových rezerv:

Většinu rezerv akumulují ti, kteří tak nechtějí činit. Je totiž jasné, že rezervy stoupají, když je dolar ve srovnání s ostatními měnami v rezervním portfoliu slabý. Rezervy naopak klesají či stagnují ve chvíli, kdy je dolar silný. Tato korelace funguje proto, že správci rezerv kladou větší důraz na konkurenceschopnost než na ztráty z rezerv. Když tak prodejní tlaky hrozí tím, že dojde k oslabení dolaru, vstoupí na trh a kupují ho, ač s minimálním nadšením. Vztah mezi kurzem dolaru (červeně – rezervami vážený dolarový index) a mírou akumulace rezerv (modře) ukazuje graf:

deviz

Správci rezerv také nemohou jednoduchým způsobem své rezervy diverzifikovat, což ukazuje příklad Číny a Švýcarska. Zejména je pro ně těžké provádět tuto diverzifikaci bez toho, aby pohnuly s celým trhem. Diverzifikační tlaky jsou přitom asymetrické – tlaky na diverzifikaci jsou mnohem vyšší, když na trzích panuje pozitivní vztah k riziku, než když panuje averze k riziku. Důvodem je to, že v normálních časech je váha dolaru překračující 60 % portfolia vnímána jako příliš vysoká, opak ale platí v případě, kdy převládá averze k riziku.

Englander pak popisuje situaci, kdy dojde k obnově chuti po riziku. Správci rezerv do ní vstupují s vysokým podílem dolarů v portfoliích, na kterých realizují ztráty. Tím je zvýšena jejich motivace k prodejům dolaru, na trhu ale není, kdo by je za současný kurz kupoval. Pokud naopak panuje averze k riziku, dolar posiluje a rostou zisky z rezerv. Správci se tak nesnaží o změnu rezerv a jsou spokojeni s daným vývojem. Když přijde opačná situace, rostou ztráty, rostou rezervy a manažeři si nemohou dovolit pasivitu. Diverzifikace je ale bolestivým procesem, protože musí prodávat ve chvíli, kdy soukromý sektor činí to samé.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y