Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snižování emisí v Británii: největší uhelná elektrárna bude spalovat dřevo

Snižování emisí v Británii: největší uhelná elektrárna bude spalovat dřevo

26.09.2012 16:24
Autor: ČTK

Britská energetická skupina Drax Group hodlá převést s podporou vlády polovinu své největší britské uhelné elektrárny na spalování dřeva a stát se předním výrobcem "obnovitelné" energie v Evropě. Napsal to dnes australský list Sydney Morning Herald na základě rozhovoru s šéfkou Drax Group Dorothy Thompsonovou. Pokud se záměr podaří v plánovaném rozsahu uskutečnit, bude na to potřebovat každý rok dřevo z lesa o rozloze přesahující území středních Čech a Prahy.

Potřebné dřevo na výrobu pelet bude muset firma shánět v zámoří, protože Británie většinu svých lesů spálila do 18. století za první fáze průmyslové revoluce. Přechodem z uhlí zpět na dřevo reagují elektrárenské firmy na pobídky vlád, které se snaží splnit plán Evropské unie na snížení emisí skleníkových plynů a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů.

"Díky konverzi z uhlí na biomasu se Drax změní z největšího emitenta oxidu uhličitého v Británii na jednoho z největších provozovatelů obnovitelných zdrojů na světě," řekla Thompsonová. Skupina chce v elektrárně Drax v hrabství Yorkshire investovat do roku 2017 do konverze 700 milionů liber (22 miliard Kč), dovážet miliony tun biomasy z celého světa a vybudovat obří zásobníky pelet.

EU považuje spalování biomasy za "čisté", tedy neutrální z hlediska emisí CO2, protože emise z jejího pálení se teoreticky kompenzují tím, že nově vysazené rostliny a stromy vypuštěný CO2 absorbují. Oponenti ale poukazují na to, že se dá jen stěží zajistit, aby se vysadilo dost stromů potřebných k pohlcení vzniklých emisí z biomasy.

"Většina firem a vlád emise oxidu uhličitého ze spalování biomasy zcela ignoruje, protože prý vyrostou nové stromy, které absorbují všechen uhlík zpět," řekl australskému listu ředitel organizace Biofuelwatch Almuth Ernsting. "Ve skutečnosti trvá spálení jednoho stromu několik minut, avšak než vyroste nový strom a absorbuje všechen uhlík zpět, zabere to řadu desetiletí," upozornil.
Propagátoři spalování biomasy tvrdí, že pelety se vyrábějí hlavně z odpadu při zpracování dřeva. Podle Thompsonové však odpadová hmota bude tvořit maximálně 30 procent paliva.

Firma již získala dost materiálu pro první jednotku elektrárny, kterou chce převést na biomasu do června příštího roku. Druhá by se měla přeměnit v roce 2015 a později se má přidat třetí jednotka z celkem šesti. Drax se dosud zaměřovala na postupný přechod na spalování biomasy společně s uhlím, vláda však v červenci podpořila plné spalování biomasy a firma své plány rychle změnila.

Výkon elektrárny Drax je zhruba 4000 megawattů. Pokud se přemění polovina její kapacity na biomasu, stane se Drax největším zařízením svého druhu; bude větší než největší evropská hydroelektrárna a větší než kterékoli zařízení na obnovitelné zdroje.

Své elektrárny na biomasu převádí i německý koncern RWE nebo dánská Dong Energy. Podle RWE obvyklá lesní plantáž produkuje asi milion tun dřeva, které stačí na půl milionu tun pelet, z území 800 kilometrů čtverečních. Drax bude potřebovat ročně 7,5 milionu tun biomasy, což znamená spotřebu dřeva z území o rozloze asi 12.000 kilometrů čtverečních. To je podle listu "více než čtyřnásobek rozlohy amerického státu Rhode Island".

Drax produkuje asi osm procent britské spotřeby elektřiny,což by znamenalo, že po konverzi by se biomasa v Británii podílela na produkci elektřiny čtyřmi procenty. Podíl uhelných elektráren na celkové britské produkci je těsně pod 50 procenty.


Váš názor
 • Blbost
  27.09.2012 9:39

  parníky, které budou do VB vozit dříví spotřebují zhruba tolik energie, co jejich biomasová elektrárna vyprodukuje. Proti tomuto řešení je německý ústup od jádra selankou. Z Dorothy Thompsonové si někdo nejspíš vystřelil a ona to spolkla
  lime
 • hmm
  27.09.2012 9:08

  tož už i angláni zblbli ?
  sid_cz
  • Re: hmm
   27.09.2012 9:20

   Zatím to beru s rezervou nějaká pošahaná šéfka (nejspíše s psychopatickými sklony) vymyslela jak si zvýšit bonusy. Pokud mají ve vládě trochu slušné a rozumné lidi neprojde to. I když si nedělám iluze, že se kvůli tolika prachům bude uplácet na všech frontách.
   ..
 • jéžišmarjááá
  26.09.2012 16:41

  to si už nikdo neuvědomuje následky? Než v Anglii objevili uhlí a docvaklo jim, že se s ním dá topit, tak už byla skoro celá země odlesněna. Země byla samé holiny, nikde ani lesík..., všechno dřevo padlo na topení. Historici by měli ty ekonomické rychlokvašky umravnit, dokud není pozdě. Strom shoří za pár minut, ale roste několik desítek let. A to na ostrovech nežilo 60 milionů lidí jako dnes !!
  Jesse
  • Re: jéžišmarjááá
   26.09.2012 17:11

   Prostě hovada. Energie vzniká hořením t.j. chemickou exotermální rekací uhlíku a kyslíku. (zjednodzšeně) Je v podstatě jedno pochází li uhlík ze dřeva, z uhlí, z nafty nebo z jiné biomasy. Spálí se ho vždy přibližně stejné množství na jednotku energie. Podstatné je to, že odvážením biomasy (dřeva) z lesů dojde k značné, někde až trvalé devastaci půdy. Objem humusu, nezbytného pro růst všech rostlin, bude rapidně klesast tak, že postupně se vytvoří zcela neúrodná půda, na které nebude růst už vůbec nic. Dobrý hospodář, kvůli trvalé udržitelnosti těžby, vždy necháva nejmíň 60-80% biomasy shnít v lese.Anglánům je to však zřejmě jedno. K devastaci dojde všude jinde ve světě, jen ne ve VB.
   jarom
  • Re: jéžišmarjááá
   26.09.2012 16:54

   Tak ona stejně bude doba ledová.Takže tajný bruselský plán počítá s následujícím: africkým zemi bude dodáno velké množství zbraní mezi znepřátelené skupiny.Ty pomalu ,ale jistě zlikvidují své obyvatelstvo a nakonec svá území prodají krajinám postiženým dobou ledovou.Třeba jako Brusel na ona Británie.A pěkně se přestěhují do tepla jižních zemi a zúrodní krajinu.A navíc tam bude hodně ner.bohatsví.
   ?
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data