Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Ceny ropy budou stagnovat, ropné společnosti v problémech

Goldman Sachs: Ceny ropy budou stagnovat, ropné společnosti v problémech

23.10.2012 16:39
Autor: Redakce, Patria Online

Analytici banky Goldman Sachs byli dlouho ropnými býky. Nyní ale čekají, že v několika následujících letech budou ceny ropy spíše stagnovat. Jinak řečeno, ceny budou v roce 2013 a 2014 mírně pod současnými spotovými cenami, do konce roku 2016 pak klesnou k 85 dolarům za barel. Konkrétní projekce shrnuje následující tabulka, která u ropy Brent ukazuje stará a nová očekávání, poté cenový spread mezi ropou Brent a WTI a Ural-Brent opět staré a nové projekce). V posledních dvou sloupcích vidíme novou a starou projekci ceny zemního plynu v USA.

gs1

Uvedené není dobrou zprávou pro velké ropné společnosti, jejichž náklady v posledních letech rostly. Podle Goldman Sachs potřebuje toto odvětví cenu ropy na 115 dolarech za barel, aby bylo jeho cash flow po investicích a dividendách neutrální. Před čtyřmi lety byl přitom tento „brek-even“ bod na pouhých 84 dolarech. Současné investice jsou prováděny s vidinou vyšších cen ropy, pokud se ale budou ceny držet níže, další růst investic nepřijde. Následující graf je sice poměrně nahuštěný, pěkně ale ukazuje, jaké jsou break-even ceny ropy u hlavních investičních projektů velkých ropných společností: 
 
gs2

Analýza uvedených 360 projektů podle analytiků ukazuje, že ropné společnosti dosahují při hledání investic s break-even bodem pod 90 dolary za barel úspěchu ve dvou hlavních oblastech. Těmi jsou velké hloubky v mořích a nekonvenční zdroje či břidlice. 

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • Ceny budou v pásmu 40-65 USD/barel
  24.10.2012 10:28

  Ceny ropy v příštích létech budou hluboko pod tím, co nám oznamují z Goldman-Sachs. Konkrétní důvod je již znám a později bude ovčanům oznámen dokonce i ve lžimédiích. A jaké ceny ropy byste typovali vy, když již XX týdnů běží testy zařízení, které umí 1000°C a CoP>15 ???
  Detective
 • A koho nízké ceny ropy asi postihnou
  23.10.2012 22:33

  Pro svět to znamená nižší ceny energie a přepravy -dokonce i letecká doprava zlevní. Kdo si drbe hlavu jsou ti kteří se snažli ceny držet na vysoke úrovni a jsou na ní závislí. Tedy hlavně Arabové a dnes i Rusáci. Ty nyní zpomalí zbrojení a zasílání zbraní do Venezuely - Iranu a Syrie. Tim se posílí světový mir a o to nám přece všem jde nebo né?
  Jarda Farda
  • Re: A koho nízké ceny ropy asi postihnou
   24.10.2012 6:13

   Koukáš moc na NOVu. Ovečko
   ignác
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data