Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špatné úvěry maďarských domácností porostou ještě rok, firem dva, odhadla centrální banka. Prostor pro snížení sazeb?

Špatné úvěry maďarských domácností porostou ještě rok, firem dva, odhadla centrální banka. Prostor pro snížení sazeb?

05.11.2012 12:15, aktualizováno: 5.11. 17:07
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Teprve na konci roku 2013 mají v Maďarsku vrcholit špatné úvěry domácností, s lepším přístupem k úvěrům pak po nejbližší dva roky nemají počítat firmy. Takovou předpověď dnes vynesla maďarská centrální banka. Část bankéřů připustila prostor ke snížení sazeb.

„Tok úvěrů k firmám se nejspíše po příští dva roky nezlepší s tíhou recese v maďarské ekonomice, která bude nadále zvyšovat špatnou část aktiv v úvěrových portfoliích bank a také pod tíhou vysokého daňového zatížení,“ uvedla centrální banka MNB. „Zcela klíčové je obnovit ziskovost maďarského bankovního sektoru. To vyžaduje úzkou spolupráci s vládou a snížení míry zdanění bank,“ uvedla Magyar Nemzeti Bank (MNB) v pravidelné zprávě o finanční stabilitě.

Banky v Maďarsku, kde skrze svou divizi Erste Bank Hungary podniká také rakouská bankovní skupina Erste, budou podle MNB pod dalším tlakem růstu rezerv na špatnou část aktiv. „Špatné úvěry v korporátním sektoru porostou po příští dva roky, špatné úvěry domácností by měly vrcholit s koncem roku 2013,“ odhadla centrální banka ve zprávě.

Oproti předchozí dubnové zprávě maďarská centrální banka ocenila významné zlepšení likvidity i kapitálu maďarských komerčních bank. „Mateřské banky posílily letos kapitál jejich maďarských divizí o více jak miliardu eur,“ uvedla MNB.

Trojice centrálních bankéřů, Andrea Bartfail-Mager, Ferenc Gerhardt a Gyorgy Koczinszky, připustila prostor ke snížení sazeb z nejvyšší úrovně mezi centrálními bankami v EU. "Musí to být cesta opatrná a pozvolná," uvedli. Za rovnováhu pro Maďarsku označili hlavní sazbu mezi 4,5 až 5 %.

Samotná skupina Erste k maďarskému trhu spolu s výsledky za 3Q12 uvedla, že tempo zhoršování kvality úvěrů polevuje při vývoji NPL 25,3 % ve 3Q z 24,6 % ve 2Q a 23,5 % v 1Q letošního roku. Krytí těchto úvěrů mírně kleslo na 63,4 % z 64 % ve 2Q, zejména kvůli dopadu segmentu realitních úvěrů.

Politická rizika na trhu ale zůstávají. Nejnověji se chystá maďarská vláda s šesticí bank včetně lokální Erste projednávat podmínky splácení municipálního dluhu poté, co proběhlo částečné zestátnění tímto směrem. Vláda si dle Lajose Kosy z vládní strany Fidesz chce zajistit „dočasné řešení“, pokud jde o financování, splátky a výnosy na municipálním dluhu.

Výmluvná byla slova Andrease Treichla při prezentaci výsledků o tom, proč banka nechce poskytnout výhled ohledně ziskovosti v Maďarsku v roce 2013. "Nechceme oznamovat obrat k zisku v roce 2013, pouze by to vyvolalo nějakou reakci maďarské vlády. Po oznámení, že se v roce 2013 vracíme k zisku, bychom se obratem mohli dočkat zvýšení daní, aby se tak nestalo," uvedl Treichl.

Prudké obraty v maďarské politice označil šéf Erste za trademark premiéra Orbána s tím, že takové chování velmi znesnadňuje jakoukoli predikci ziskovosti na daném trhu.


(Zdroj: MNB, Bloomberg, Erste)


Čtěte více:

Erste (+5 %) ve 3Q nezklamala, celý rok čeká provozně mírně za loňským. Rumunsko v zisku 2013 (+komentář)
30.10.2012 8:15
Bankovní skupina Erste ve třetím čtvrtletí roku 2012 dosáhla čistého ú...
Erste Bank - Nejhorší za námi? (komentář k 3Q12 výsledkům)
30.10.2012 10:26
Erste Bank dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření za 3Q12. Banka do...
T.Tomčány: Erste Bank výsledky nezklamala a překvapila optimističtější rétorikou, navýšení cílové ceny možné (video)
30.10.2012 13:35
Dnes před otevřením trhu reportovala své výsledky za třetí čtvrtletí l...
Šéf Erste Treichl: Výhled na celoroční výsledek se lepší, Rumunsko má nejhorší za sebou. Dividenda bude
30.10.2012 14:23
K silnému růstu nasadily akcie Erste Bank po slovech CEO Andrease Trei...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y