Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je tu konec? Americké burzy nemají co nabídnout...

Je tu konec? Americké burzy nemají co nabídnout...

15.11.2012 18:29
Autor: Redakce, Patria Online

Od konce roku 1997 až do letošního srpna klesl počet obchodovaných firem v USA o 44 %. Podle některých názorů to ukazuje na „soumrak“ obchodovaných společností, které se snaží omezovat náklady a nepříjemnosti spojené s povinnostmi obchodovaných společností. Namísto toho se zaměřují na jiné zdroje kapitálu, například na private equity. Jiní se ale domnívají, že zmíněný pokles počtu obchodovaných společností je vyvolán přechodnými faktory. Uvedení na trh je pak podle nich u mnohých firem stále nejlepším způsobem, jak získat kapitál. Například profesor financí na Whartonu Alex Edmans říká, že úvahy o konci obchodovaných firem nejsou ničím novým. Podobné predikce zaznívaly mnohokrát v minulosti, objevují se ale stále znovu a znovu.

Naposledy zazněla salva argumentů, které tvrdily, že veřejné trhy upadají, od Nancy Folbre z University of Massachusetts. „Obchodované společnosti, do kterých mohou lidé investovat a tím zbohatnout, jsou jednou z předností amerického kapitalismu. Firmy, které se dostaly do popředí ve druhé polovině 20. století, však nyní ztrácejí na důležitosti,“ domnívá se ekonomka. David A. Skeel z University of Pennsylvania ovšem tvrdí, že podobná prohlášení jsou sice dobrá pro média, data ale říkají něco jiného. Navíc není pravděpodobné, že by fondy rizikového kapitálu dovedly nahradit trh v poskytování financí. Fondy totiž investují většinou s tím, že své akvizice později prodají právě na veřejném trhu.

Je pravdou, že po většinu 20. století veřejně obchodované společnosti získávaly na velikosti a stávaly se z nich megakorporace či konglomeráty, které vznikly po vlně fúzí v 60. letech. Mezi lety 1960 a 1970 najala společnost GM 100 000 nových zaměstnanců, AT&T téměř 200 000. Během vlády prezidenta Reagana se ale podmínky změnily a Wall Street nad firmami získávala postupně čím dál tím větší moc. Zatímco domácnosti měly na trhu v roce 1983 investováno asi 20 % svých peněz, v roce 2000 to bylo 50 %. Postupně tak rostl tlak na to, aby firmy maximalizovaly hodnotu pro své akcionáře. Jestliže management nezajistil růst ceny akcií, byl nahrazen. Tento „triumf akcionářů“ vedl k tomu, že rostoucí počet manažerů získával dojem, že přítomnost firmy na trhu přináší více problémů než pozitiv.

Zastánci trhu poukazují na to, že pro management je pohyb ceny akcie významnou informací a větší množství vlastníků může být i výhodou, protože může managementu usnadňovat rozhodování. Kdyby pak skutečně došlo k poklesu počtu obchodovaných firem, trh by mohl trpět vyšší volatilitou. Pro konečný závěr je ale třeba delší doby. Může se totiž stát, že trend se obrátí, pokud dojde k uvolnění v regulaci či ke zlepšení ekonomického výhledu.

 

(Zdroj: Knowledge@Wharton)


Čtěte více:

JE KONEC. Pražská burza nemá co nabídnout (glosa)
13.11.2012 16:58
Už i Patria.cz se snaží oživit pražskou burzu. Nicméně tím, že zvětší ...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  15.11.2012 19:42

  Taky :-))))))
  paja
 •  
  15.11.2012 19:36

  naprostej souhlas, doporučuju akcie Nokie
  timer
 • Žádný konec...
  15.11.2012 19:17

  nejlepší příležitost začít nakupovat.Kdo se bojí, se....e v síni.:-)))))).
  paja
 •  
  15.11.2012 18:52

  podle tohoto úchvatného článku je spíš zřejmé, že pomalu nemá co nabídnout tento server
  timer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board