Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deficit rozpočtu vzroste kvůli církevním restitucím na 5 % HDP, potvrdilo MF

Deficit rozpočtu vzroste kvůli církevním restitucím na 5 % HDP, potvrdilo MF

30.11.2012 14:29
Autor: ČTK

Ministerstvo financí očekává za letošní rok nárůst deficitu veřejných financí na pět procent hrubého domácího produktu. Nárůst z loňských 3,3 procenta je způsoben především účetním dopadem nedávno schválených církevních restitucí a také problémy s dřívějším čerpáním fondů EU. Vyplývá to z dnes zveřejněného Fiskálního výhledu ministerstva financí.

Do dluhu se podle materiálu církevní restituce v letošním roce nepromítnou, protože fakticky se kompenzace bude splácet po dobu 30 let. Původně v říjnu MF počítalo letos s deficitem 3,2 procenta HDP.

"Zákon o majetkové narovnání s církvemi začne platit již v letošním roce, proto je potřeba tuto skutečnost promítnout do deficitu roku 2012. Jedná se nikoli o promítnutí skutečné hotovostní platby, ale pouze o dopad účetní metodiky," upozornil mluvčí MF Ondřej Jakob. Zároveň dodal, že o účetním dopadu církevních restitucí byla informována Evropská komise i finanční trhy. Podle dřívějšího vyjádření analytiků pro ČTK tak tento plánovaný nárůst deficitu důvěryhodnost ČR na trzích nezhorší.

Vedle vlivu církevních restitucí ve výši 1,5 procenta HDP ovlivní deficit i korekce ve vybraných operačních programech kvůli dřívějším chybám v jejich čerpání, a to ve výši 0,3 procenta HDP. V současné době neproplacená část zdrojů z EU na operační programy Doprava a Životní prostředí činí 11,2 miliardy . "Vzhledem k požadavkům metodiky EU je nutné o tuto částku upravit deficit roku 2012 a zaznamenat tuto plošnou korekci jako jednorázový kapitálový transfer subjektům, kterým bylo poskytnuto předfinancování ze státního rozpočtu," uvádí výhled.

V dalších letech MF počítá s pomalejším snižování deficitu než dříve deklarovalo. Nicméně plán MF na snížení deficitu veřejných financí v příštím roce pod tři procenta HDP trvá. V roce 2013 by deficit měl klesnout na 2,9 procenta HDP. Deficity pro roky 2014 a 2015 MF odhaduje na 2,7 procenta a 2,4 procenta HDP. Evropská komise by tak měla již příští rok s ČR ukončit postup při nadměrném schodku a ČR by měla plnit tříprocentní limit stanovený EU.

Česká národní banka v nejnovější Zprávě o inflaci nově odhaduje deficit veřejných financí na 3,4 procenta HDP, ovšem bez vlivu církevních restitucí a fondů EU. Pro příští rok centrální banka počítá s deficitem 2,6 procenta a v roce 2014 by měl deficit klesnout na 2,4 procenta HDP.

Tzv. Strukturální deficit veřejných financí, který je očištěn od vliv vývoje ekonomiky a jednorázové přechodné finanční operace, letos klesne podle materiálu o 0,9 procentního bodu na 2,1 procenta.

Celkový dluh vládního sektoru na konci roku 2012 odhaduje MF na 45,5 procenta HDP. Loni byl 41,2 procenta HDP. I přes očekávaný růst zatím ČR toto maastrichtské kritérium pro přijetá eura plní. Dluh vládního sektoru by totiž neměl přesáhnout 60 procent HDP.

Deficit veřejných financí se počítá z rozdílu příjmů a výdajů ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů (Pozemkový fond, Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, Vinařský fond a další), Správy železniční dopravní cesty, transformační instituce Prisko, PPP Centra, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.


Čtěte více:

Kalousek: Schodek budeme snižovat pomaleji, rozpočet 2013 nižší o 4,1 mld. Kč u příjmů i výdajů
19.11.2012 8:44
Ministerstvo financí předložilo vládě nový návrh státního rozpočtu pro...
Klaus zákon o církevních restitucích nepodepsal, platit ale bude
22.11.2012 11:55
Prezident Václav Klaus zákon o majetkovém vyjednání s církvemi a nábož...
Kalousek: Letošní vykázaný schodek rozpočtu bude asi 5 %. Zatíží jej účetně církevní restituce
28.11.2012 12:59
Schválený zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi bude mít jako ...

Váš názor
  •  
    01.12.2012 12:05

    Jen negramotný blázen uvěří Kalouskovy, že jeho aktivity se nedotknou státního rozpočtu a výmluva, že se to jenom letos zapoítá je aKalouskovština. Platit se ta lumpárna bude muset z hlediska občana je jedno kdy.
    Homo
    •  
      01.12.2012 12:07

      oprav si tu hrubicu a mezi ty negramoty patrit nebudes...
      OPTIMISTA
Aktuální komentáře
07.09.2025
8:20Víkendář: Jak jednoduše pomoci firmě a spokojenosti zaměstnanců
06.09.2025
8:23Víkendář: Investory příliš ovlivňuje jejich paměť
05.09.2025
22:06Wall Street: Boj mezi strachem z recese a nadějí na nižší sazby  
17:01Více než 10 let po krizi v eurozóně: Kdo je dluhový „premiant“ a kdo zaostává?
15:39Tvorba nových pracovních míst v USA se zastavuje, rostou spekulace na razantní Fed  
15:19Broadcom posiluje díky novému AI zákazníkovi a výrazně lepšímu výhledu tržeb  
13:56Jeden bilion dolarů. Tesla nabízí Muskovi bezprecedentní odměnu
12:57Perly týdne: Bitcoinové zklidnění, nezastavitelná NVIDIA
11:18Broadcom spolupracuje s OpenAI na výrobě AI čipu, akcie po výsledcích vystřelily o 9 %
11:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:53Slabý trh práce - je to dobře, nebo špatně? Trhům se před důležitými daty daří  
10:06Jan Bureš: Maloobchod zvolňuje tempo, spotřeba však dál poroste
9:03ČEZ koupil firmu Gas Distribution, která rozvádí plyn na jihu Čech a na Vysočině
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ kupuje společnost Gas Distribution provozující plynovou distribuční soustavu na jihu Čech a v části Kraje Vysočina
8:54Trump snížil cla na japonské automobily, ČEZ kupuje distribuční síť od E.ON. AKcie zahájí pozitivně  
8:40Rozbřesk: Inflace v srpnu lehce zvolnila na 2,5 %, ČNB však sazby měnit nebude
6:54Míří USA ke státnímu kapitalismu prorostlému korupcí?
04.09.2025
22:03Čtvrteční obchodování na Wall Street v zeleném tónu, nicméně s mírou opatrnosti  
17:31Relativita investičních bezpečných přístavů a dluhová dynamika Evropy
15:40Z léku na obezitu naděje pro mozek. Novo Nordisk testuje pilulku typu Ozempic proti Alzheimerovi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data