Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bundesbanka má vážné právní výhrady k bankovní unii

Bundesbanka má vážné právní výhrady k bankovní unii

17.12.2012 8:28, aktualizováno: 17.12. 8:40
Autor: ČTK

Aktualizováno

Německá Bundesbanka má vážné výhrady k právnímu rámci pro vytvoření evropské bankovní unie. Uvedlo to nové číslo týdeníku Der Spiegel s odkazem na právníky německé centrální banky. 

Projekt bankovní unie, který kombinuje společný dohled nad bankami, jednotné pojištění vkladů a centrální systém řešení problémových bank, tento týden schválili ministři financí EU a následně potvrdil summit unie. Jednotný dohled, který by měl začít fungovat od března 2014, se bude týkat eurozóny, další státy se budou moci dobrovolně přidat. 

Právníci Bundesbanky po předběžném prozkoumání toho, co lídři EU na summitu sjednali, došli k soudu, že projekt bankovní unie postrádá "udržitelný a spolehlivý právní základ", uvedl Spiegel. Vyjadřovali zejména obavy z nejasných pravomocí národních orgánů bankovního dohledu. Uvedli také, že plánovaný arbitrážní výbor mezi národními orgány a Evropskou centrální bankou (ECB), která bude vykonávat centrální dohled, není náležitě pokrytý evropskou legislativou. 

Bundesbanka vyjadřovala v minulosti silné výhrady proti řadě opatření, jimiž EU reagovala na dluhovou krizi, zejména proti tomu, aby ECB nakupovala dluhopisy ohrožených zemí. Německu se v dohodě o bankovní unii podařilo omezit rozsah sdílení rizik a vynutilo si, aby se působení dohledu ECB vztahovalo z celkem 6000 bank v eurozóně jen na 150 až 200 velkých ústavů.



Čtěte více:

ČR má získat záruky pro stabilitu bank. Pro veto bankovní unie tak podle Kalouska přestává být důvod
12.12.2012 9:52
Česko by mělo dostat záruky, že tuzemské banky zůstanou stabilní. Zřej...
Tomšík (ČNB): Negativní sazby možné, ne optimální. Jsem pro intervence. Hampl: Sentiment je za ekonomikou nejvíce v novodobé historii ČR
12.12.2012 10:56
Úrokové sazby lze snížit až do záporných hodnot, ale zkušenosti z jin...
ČNB: Česká politická pozice k bankovní unii nezohlednila plně naše doporučení
14.12.2012 16:20
V konečné fázi vyjednávání politická reprezentace České republiky nezo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - PPI, y/y
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba