Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco svolává řádně i mimořádně akcionáře. Vítek chce zásadní snížení kapitálu, do vedení vstoupí i další investoři

Orco svolává řádně i mimořádně akcionáře. Vítek chce zásadní snížení kapitálu, do vedení vstoupí i další investoři

4.1.2013 11:39
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Realitní skupina Orco Property Group na 4. února svolává mimořádnou valnou hromadu akcionářů, kterou má týž den následovat řádná valná hromada. Obsahem jsou zejména zásadní body o snížení kapitálu OPG s vytvoření rezervy a obměna řídících orgánů skupiny směrem k aktuálnímu rozložení sil mezi akcionáři.

Orco Property Group svolává dvěma samostatnými pozvánkami na 13:00 a 14:00 mimořádnou a následně řádnou valnou hromadu svých akcionářů na pondělí 4. února 2013 do Lucemburku.

Obsahem první mimořádné VH bude zásadní snížení kapitálu skupiny OPG. Akcionáři Crestline Ventures a Gamala, kteří společně ovládají 29,7 procenta hlasovacích práv ve skupiny Orco a za nimiž stojí realitní podnikatel a majitel skupiny CPI Radovan Vítek, požádali o svolání této mimořádné valné hromady, na které chtějí prosadit snížení základního kapitálu společnosti. K tomu má dojít ze současných 442.147.944,20 EUR až na hodnotu 215.681.924 EUR a to cestou snížení účetní hodnoty stávající akci na 2,00 EUR z dosavadních 4,10 EUR. K rušení dosud vydaných akcií nemá dojít. Uvolněné prostředky chce Vítek převést do rezervy společnosti.

Následným rozhodnutím mimořádné valné hromady OPG má dojít ke schválení změny rozsahu celkového kapitálu OPG na z hodnoty 215.681.924 EUR na hodnotu 261.459.248 EUR a to cestou zrušení části preferenčních práv na vydání nových akcií na straně jedné, schválení nových akcií na straně druhé a vyhrazením části nových akcií pro směnu za dosud vydané warranty společnosti.

Record date pro mimořádnou valnou hromadu je 23:59 pondělí 21. ledna 2013.

Podstatnou obměnu řídících orgánů OPG si vyžádá následná řádná valná hromada skupiny OPG, svolaná na 4. února 2013 na 14:00.

Hlavním bodem této VH je třetí ze tří, na kterém chtějí dominantní akcionáři Crestline Ventures a Gamala (tedy Radovan Vítek) prosadit jmenování Radovana Vítka, Martina Němečka a Jiřího Dedery do představenstva společnosti, ze kterého mají souběžně rozhodnutím valné hromady odejít David Ummels, Benjamin Colas a Bertrand des Pallieres. Změny v managementu mají být platné do doby konání výroční valné hromady, která schválí celoroční finanční výkazy skupiny OPG za rok 2012.

Bertrand Des Pallieres oznámil odchod z funkce ke 3. lednu 2013. Požadavek na jeho odchod jak ze strany společností ovládaných Radovanem Vítkem, tak i akcionáři Kingstown Capital Management (12,5 %) a Alchemy Special Opportunities (10,6 %), je tedy spíše formální záležitostí. Tyto požadavky jsou body I a II řádné VH.

Do doby výroční valné hromady a schválení finančních výkazů za rok 2012 požaduje Kingstown jmenovat do role jednoho z ředitelů Guye Shanona, podobně Alchemy Iana Cashe a Alexe Leicestera. Ke všem těmto změnám lze očekávat budoucí finální rozhodnutí výroční valné hromady skupiny OPG.

Guy Shannon je řídícím partnerem Kinstown Capital a mimo jiné profesorem financí a ekonomie na Columbia Business School se zaměřením na Applied Value Investing. Dříve pracoval jako portfolio manažer v Hudson Street Capital Management, byl zakladatelem a CEO Citifeet.com, později prodaného do rukou Loopnet. Prošel také spoluprací s Merrill Lynch, Morgan Stanley a Jones Lang LaSalle.

Aian Cash je partnerem Alchemy od roku 2006, spoluzakladatel fondu. Dříve pracoval pro Mizuho International se zameřením na nucené prodeje dluhu a zvláštní investice. Ještě dříve působil pro Salomon Smith Barney a Citibank.

Také Alex Leicester je partnerem Alchemy, od roku 2011, pro firmu působí od roku 2007. Dříve pracoval pro Deloitte na restrukturalizacích ve Velké Británii a v kontinentální Evropě.

K odvolání navržení David Ummels a Benjamin Colas jsou/byli neexekutivními členy představenstva skupiny OPG, zastupujícími akcionáře.

Record date pro řádnou valnou hromadu je rovněž 23:59 pondělí 21. ledna 2013. 


Čtěte více:

Radovan Vítek navýšil podíl v Orco Property Group ke 30 %
23.11.2012 18:06
Realitní magnát Radovan Vítek, majitel skupiny CPI, navýšil svůj celk...
Miliardář Vítek: Orco, Ablon a CPI chci spojit u developmentu, akvizic i správy nemovitostí
6.12.2012 9:27
Český miliardář Radovan Vítek, který ovládá tuzemskou realitní skupin...
Orco si zajistilo nové financování pro berlínské GSG a vstává z měsíčních minim
14.12.2012 10:04
Realitní skupina Orco Property Group oznámila, že se dohodla s pěticí ...

Váš názor
 •  
  4.1.2013 15:35

  Ty ses taky probudil 5 minut po 12, co?? Vítek už majoritu má a je pro něj výhodnější ORCO ovládat než bourat. ORCO má vyřešený úvěry, kvalitní portfolio a hlavně JMÉNO!! Nějaký CPI nikdo nezná, i když je to kvalitní firma. Sázim na to, že pojede nahoru. Teď se hrabu v zákoníku a hledám právní důsledky snížení kapitálu - právničina se srozumitelností blíží arabskýmu dialektu klínovýho písma. Potřeboval bych nějakej solidní právní výklad k paragrafu 215 - 216a obchodního zákoníku - ale lidskou řečí. Kdo tomu rozumí, ať napíše. Zajímá mě, jestli ze snížení kapitálu třeba nekouká nějaký plnění akcionářům jako u Telefoniky. Dík.
  marrtt
  • To marrtt
   7.1.2013 9:51

   Není to až tak nesrozumitelný. Jsou i horší pasáže. :) Ty odstavce jsou hlavně o zachování práv věřitelů, aby nedošlo k znevýhodnění jejich pozice v závislosti na snížení ZK. Protože ZK slouží (kromě toho, že je počátečním kapitálem pro podnikání) jako určitá záruka pro věřitele při vymáhání svých práv z pohledávek. Protože ale v případě Orca dochází pouze k účetní operaci (nikoliv peněžní), ustanovení odstavců §215 a §216 se nepoužijí, protože nedochází ke změně finanční situace společnosti. Nic se tím pádem nemění ani pro věřitele. Je to lepší? :)
   Nyk Lísn
   • Re: To marrtt
    8.1.2013 10:36

    Dík. Něco takovýho o nepoužití odstavců je tam dokonce napsaný. Takže vlastně peníze z jedný kapsy do druhý (a pak nějak šikovně do Vítkový :-) ). U Telefoniky to bylo tak, že vykoupili akcie a pak je zrušili. Tehdy museli vyplatit akcionářům příslušnej podíl. Jinej paragraf.
    marrtt
 •  
  4.1.2013 14:01

  Tak a je to tady. Vítek a skupina českých PODNIKATELU, usilují o získání majoriity. Za babku koupí jimi přidušenou mrtvolu, aby ji pak rozparcelovanou mohli po kouskách a z pořádným ziskem prodat. Teď jenom záleží na Ottovi jak bude s těmito vlčáky bojovat a jak bude v tomto ovčíně úspěšný. Vůbeč bych se nedivil, kdyby nechal českou odnož padnout na hubu.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů