Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová výroba v listopadu: Průmysl opět zamrzá

Průmyslová výroba v listopadu: Průmysl opět zamrzá

7.1.2013 9:42
Autor: David Marek

Na úvod roku přichází nepříjemné překvapení. Průmyslová produkce v listopadu loňského roku klesla podstatně výrazněji, než se očekávalo. Meziročně se objem výroby snížil o 3,9 procenta. Po zohlednění počtu pracovních dnů klesla dokonce o 6,2 procenta, nejvíce od září 2009. Záporné jsou navíc také statistiky změny tržeb, nových zakázek i zaměstnanosti.

Recese nejvýrazněji postihuje elektrotechnický průmysl, jehož produkce klesá již 19 měsíců v řadě. V listopadu meziročně propadla o 10 procent. Dalším výrazně postiženým odvětvím je hutní průmysl. Produkce tohoto odvětví klesá již 12 měsíců v řadě. V listopadu se výroba základních kovů meziročně snížila o 11, procenta. Překvapivě výrazně se propadla výroba v gumárenství a plastikářství (-15,6 procenta). Dalším odvětvím, které přispělo k negativnímu celkovému výsledku, je výroba a rozvod elektřiny, vody a plynu. Zde se promítá pokles produkce v ostatních odvětvích a nesvědčí mu ani nadprůměrně teplé počasí (průměrná teplota v listopadu činila 4,9 procenta a byla o 2,2 procenta vyšší než dlouhodobý průměr). Z významných odvětví se výroba mírně zvýšila jen v automobilovém průmyslu (0,3 procenta).

Výhled pro nejbližší měsíce bohužel zůstává negativní. Objem nových zakázek meziročně klesl o 2,3 procenta, přičemž se snížily jak domácí tak exportní zakázky. Index nákupních manažerů v prosinci klesl na 46 bodů, nejnižší hodnotu od července 2009.

Díky příznivému vývoji v první polovině roku by měl být loňský celoroční pokles průmyslové výroby jen relativně mírný a měl by se pohybovat mezi 0,5 až 1,0 procentem. S pokračováním negativního vývoje počítám i v letošním roce.


Váš názor
  • prumysl zamrza ?
    7.1.2013 10:39

    Dalsi z ceskych taju - prumysl zamrza ted v dobe oblev a oteplovani. Co asi nastane az se dostavi prvni zimni mrazy ? To bude teprve prca - jeste vetsi nez amnestie nebo volba prezidenta. Kdo to asi bude :o)) - hodne stesti
    Koudelnik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data