Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BoA ukončuje spor o hypotéky s Fannie Mae. Zaplatí přes 10 mld. USD, ale udrží se v zisku. Končí také soudní pře o zabavené domy

BoA ukončuje spor o hypotéky s Fannie Mae. Zaplatí přes 10 mld. USD, ale udrží se v zisku. Končí také soudní pře o zabavené domy

07.01.2013 14:11, aktualizováno: 7.1. 18:32

Aktualizováno

Druhá největší americká banka, Bank of America, přišla ještě před zahájením výsledkové sezóny za 4Q s informací, která čísla významně ovlivní. Oznámila totiž dnes uzavření sporu s vládní hypoteční agenturou Fannie Mae, která banku celkově vyjde na více než 10 miliard dolarů. Dnešní dohody s Fannie Mae se týkají nároků vládní agentury za "zmanipulované" úvěry o celkové původní hodnotě asi 1,4 bilionu dolarů převzaté v letech 2000 až 2008, jejichž aktuální hodnota dosahuje asi 300 miliard dolarů. Na konec nejistoty ohledně možných nákladů této kauzy a ujištění o „mírném zisku“ ve 4Q12 akcie BoA v premarketu reagovaly růstem přes dvě procenta, ale hodinu po otevření již titul zisky umazal.

„V rámci dohody o urovnání nárokovaných pohledávek a záruk. Bank of America vyplatí Fannie Mae 3,6 miliardy dolarů v hotovosti a za 6,75 miliardy dolarů odkoupí zpět určité residenční hypoteční dluhy prodané Fannie Mae, které Bank of America ocenila níže, než je prodala,“ píše se v dnešním prohlášení banky o urovnání sporu s hypoteční agenturou americké vlády.

Bank of America dnes uvedla, že dohodu s Fannie Mae z většiny pokryje z existujících rezerv a ve výsledcích za 4Q zaúčtuje pouze dalších 2,5 mld. USD odrážejících náklady a rezervy pro tyto transakce. Dohoda s Fannie Mae má podle banky vyřešit i „podstatnou většinu či veškeré“ existující, či budoucí nároky na platby kvůli opožděnému vymáhání nedobytných hypoték. Ty by podle BoA mělo řešit vytvoření rezervy 260 mil. USD před zdaněním ve 4Q.

Celkem Bank of America čeká, že urovnání sporu s Fannie Mae sníží čistý zisk banky asi o 2,7 miliardy dolarů před zdaněním, ale přesto počítá ve 4Q12 s „mírně pozitivním“ ziskem na akcii. Analytici podle dosavadního průzkumu agentury Bloomberg počítali s tím, že Bank of America za 4Q vykáže čistý zisk 19 centů na akcii. Kvartální výsledky má banka oznámit za 10 dní, dne 17. ledna.

Vládní hypoteční agentura Fannie Mae žádala po Bank of America kompenzaci za údajně zmanipulované hypoteční úvěry, které vytvořila zkrachovalá americká banky Countrywide Financial, kterou BoA převzala v roce 2008. Countrywide Financial byla před vypuknutím hypoteční krize největším poskytovatelem hypoték v USA, ale prasknutí hypoteční bubliny a následné obrovské ztráty vedly k přechodu ústavu pod křídla Bank of America, kterou tento krok stál již přes 40 miliard dolarů na následných nákladech.

„Tyto dohody jsou významným krokem směrem k vyřešení zbylých právních problémů s hypotékami, které dále zefektivňují a zjednodušují fungování společnosti a snižují její náklady v čase,“ komentoval dnes dohodu S Fannie Mae pan Brian Moynihan, generální ředitel Bank of America. Akcie Bank of America v premarketu rostou před dvě procenta až na 12,4 USD, ale necelou hodinu po otevření již titul osciloval kolem pátečního závěru na 12,11 USD.

Konec dalšího sporu

Po otevření Wall Street potom přišla zpráva, že se banky Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo, Aurora, MetLife Bank, PNC, Sovereign, SunTrust a U.S. Bank dohodly na urovnání sporu kvůli podezření z protiprávního zabavování domů věřitelům při nesplácení hypoték. Společnosti zaplatí v rámci urovnání celkem 8,5 miliardy USD.

Federální úřady začaly v dubnu 2011 přezkoumávat procesy zabavování domů při nesplácení hypoték, které se uskutečnily v letech 2009 a 2010, protože se objevily stížnosti, že úředníci bank nepostupovali vždy správně. Úřady měly prozkoumat, zda domy nebyly zabaveny dlužníkům protiprávně nebo zda kvůli chybám v rámci celého procesu zabavování neutrpěli dlužníci finanční újmy. Podle podmínek dnes zveřejněného urovnání mohou lidé, kterým byl nesprávně zabaven dům, získat 1000 až 125.000 dolarů. Celkem bylo ve sledovaném období zabaveno 3,8 milionu domů.

Ze znění původního rozhodnutí z roku 2011 měly být přezkoumány všechny případy systémem půjčka po půjčce. Banky i zástupci dlužníků si však stěžovali, že tento postup je velmi zdlouhavý a nákladný. Banky musely platit obrovské částky konzultantům, kteří přezkoumávali všechny postupy a někteří pochybovali i o nezávislosti těchto konzultantů, kteří často rozhodovali proti dlužníkům. Urovnání nyní celý proces výrazně urychlí.

(Zdroj: Bank of America, Bloomberg, Forbes, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC