Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předseda ÚS Rychetský: Před amnestií selhali lidé kolem prezidenta i premiéra. Jaké jsou zvyklosti?

Předseda ÚS Rychetský: Před amnestií selhali lidé kolem prezidenta i premiéra. Jaké jsou zvyklosti?

10.01.2013 12:46
Autor: ČTK

Před vyhlášením amnestie selhali podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského poradci a další lidé kolem prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase (ODS). Nedali jim správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie. Podle Rychetského amnestii tradičně předem projednává vláda, aby se doladil její rozsah a forma. Premiér ji také nemusel podepsat, pokud s ní nesouhlasil. Rychetský to v Brně řekl novinářům.

"Dnes zveřejňovaná konstrukce, že premiér je povinen to podepsat, je výsledkem bohužel nekvalifikovaných rad, které naši nejvyšší ústavní činitelé obdrželi," uvedl Rychetský. Dodal, že je mu nejvyšších ústavních činitelů, tedy Klause s Nečasem, líto. Je prý škoda, že nemají kolem sebe odborníky, kteří jsou "aspoň seznámeni s tím, jak to tady už asi 80 let funguje."

"To není kritika ani prezidenta republiky, ani předsedy vlády. To je kritika těch lidí, kteří jim podávají špatné informace a dostávají je do - podle mého soudu - v očích odborné veřejnosti nepříznivé situace," řekl předseda Ústavního soudu.

Státní moc by podle něj také měla předem vědět, na koho se amnestie vztahuje. Vláda v minulosti vždy projednávala amnestii předem, řekl Rychetský s odkazem na své zkušenosti z exekutivy. "Nejednou se stalo, ale není potřeba, aby to veřejnost věděla, že vláda varovala, že k té kontrasignaci (premiérem) nemusí dojít a že došlo k jednání o změně obsahu toho aktu. Zdůrazňuji, že nejednou," uvedl Rychetský.

Šéf Ústavního soudu kritizoval některé okolnosti amnestie také v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu," citoval jej deník v dnešním vydání. Premiér nechal Rychetského stanovisko bez odpovědi. "Nebudu komentovat mnohá rozhodnutí Ústavního soudu, kde bych mohl říci to samé," poznamenal pouze.

Komentovat dnes Nečas nechtěl ani prezidentovo odmítnutí jít amnestii vysvětlit Poslanecké sněmovně. "Je to rozhodnutí, které učinil pan prezident a nikomu nepřísluší ho nějak komentovat. Není jeho povinností vystupovat ve Sněmovně," řekl jen novinářům.

Ústavní soud se amnestií zřejmě bude v příštích týdnech zabývat. Senátoři kolem Aleny Dernerové (Severočeši.cz) chystají návrh na zrušení části amnestie, která ukončila některá vleklá stíhání. Trestu se kvůli tomu vyhnou také někteří podezřelí v případech hospodářské kriminality. K rozsahu amnestie ani k jejímu možnému projednávání Ústavním soudem se dnes Rychetský nevyjádřil. 


 


Čtěte více:

Prezident Klaus vyhlásil dílčí amnestii. Promíjí některé tresty, zastavuje část stíhání
02.01.2013 9:09
Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 20. výročí vzniku Če...
Klaus: Kritika amnestie je útok, který mě má oslabit.
09.01.2013 10:34
Prezident Václav Klaus vidí za kritikou jím vyhlášené amnestie útok na...
Nečas k amnestii: Pokud akt soucitu a milosrdenství zvýší společenské napětí, je to k zamyšlení
09.01.2013 17:53
Amnestie je výsostným právem prezidenta a předseda vlády podle ústavní...

Váš názor
 • ojoj...
  10.01.2013 16:48

  ...právě mluví Zaorálek na čt24 a myslím, že má těžce ve všom pravdu... žádný diletanti, ale pěkně připravená, promyšlená a domyšlená akcička :-\ Jentak moje úvaha - ve vzduchu lítá brzká ústavní většina, tak je potřeba rychle zametat lumpárny ... inu: sametová kocovina jak vyšitá
  efendi
  • Re: ojoj...
   10.01.2013 17:11

   Tu prezidentem kritizovaná, ale podepsaná církevní restituce, tu nepodepsaný, ale i nevetovaný jiný zákon... a protislužbička - podpis pod amnestii a k tomu nedávný návrat tunelářského kamarádíčka z mnohaletého zahraničního pobytu (na útěku v zahraničí by se na něj nevztahovala amnestie). Já tuto situaci vnímám jako dlouhodobě připravované, vysoce sofistikované zločinné spolčení.
   Achjo...
 •  
  10.01.2013 14:51

  Rychetský za nás řekl, to co si myslíme my soudní lidé ,velmi kulantně,tj jest,že Klaus a Nečas je buď duo blbů,což asi ne, nebo duo politických mafiánů obklopených úřednickými a ministerskými patolízaly.propojení obou pánů s hospodářskou mafií je již dávno zřejmé.vystoupení slzícího Klause v televizi ve mně vyvolalo slzy....SMÍCHU.Otazkou je,kdy už konečně tomuhle chlápkovi,který pro nás nikdy nic ale vůbec nic neudělal, někdo zatne TIPEC.
  BOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y