Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská vláda poprvé po osmi měsících mluví pozitivně o ekonomice, trh ale řeší víc odsun stimulace

Japonská vláda poprvé po osmi měsících mluví pozitivně o ekonomice, trh ale řeší víc odsun stimulace

23.01.2013 9:19, aktualizováno: 23.1. 9:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Japonská vláda dnes zlepšila výhled domácí ekonomiky poprvé za osm měsíců. Díky poklesu jenu a růstu akcií se podle vlády premiéra Šinza Abeho zlepšila nálada ve firemním sektoru a ekonomiku zpět na cestu oživení dostane nárůst vývozu spolu s nedávno sestaveným vládním balíkem na podporu růstu.

"Ekonomika zůstává slabá, v některých oblastech jsou však patrné známky zvedání se ode dna," píše zpráva. To je zlepšené hodnocení situace proti prosinci, kdy vláda uvedla, že výhled se kvůli útlumu zahraničních ekonomik zhoršuje. Za rizikový faktor vláda nadále označuje útlum v zahraničí.

Vláda v dnešní pravidelné měsíční zprávě uvedla, že očekává podporu ekonomiky i od centrální banky. Ta v úterý pod tlakem nové vlády premiéra Šinza Abeho rozhodla o zdvojnásobení inflačního cíle na dvě procenta a neomezených nákupech aktiv.

Bank of Japan (BoJ) včera podle očekávání zdvojnásobila inflační cíl na dvě procenta s tím, že tohoto cíle hodlá dosáhnout co nejdříve. Centrální banka také po nátlaku vlády překvapivě zvýšila nákup aktiv na neomezený objem. Trhy ale zklamalo, že nová opatření na podporu stagnující ekonomiky, v rámci kterých bude banka nakupovat především vládní dluhopisy a pokladniční poukázky, chce uskutečňovat až od začátku příštího roku.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 ztrácel mírně již včera, ale dnes uzavřel propadem o 2,1 procenta na 10,486,99 bodu, a vykázal tak nejhlubší ztrátu za jeden týden. Opět se tak vzdálil maximu za 32 měsíců z 15. ledna, kdy dosáhl úrovně 10.952 bodu.

"Centrální banka v podstatě oznámila, co plánuje dělat v příštím roce, a zároveň dala najevo, že prozatím nic nového podnikat nebude. Může to trh schvalovat? Samozřejmě ne," řekl agentuře Reuters Norihiro Fudžito ze společnosti Mitsubishi UFJ Morgan Stanley (22,98 USD, 2,68%) Securities. Podle něj dnešní propad hnaly především prodeje evropských investorů.

Podle analytiků by však měl být nynější pokles omezený. Funkční období nynějšího guvernéra BOJ Masaakiho Širakawy skončí v dubnu a investoři čekají, že po něm nastoupí někdo, jehož politika bude více odpovídat záměrům nové vlády Šinza Abeho.

Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí loňského roku klesla o 0,9 procenta. To podle ekonomů naznačilo, že třetí největší ekonomika světa se vrací do recese. Nová vláda přišla tento měsíc se stimulačním výdajovým balíkem v objemu přes deset bilionů jenů (2,2 bilionu Kč) a dostala centrální banku pod silný tlak na razantní uvolnění měnové politiky s cílem ukončit deflační trend.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Bank of Japan přitvrdí v boji s deflací. Kromě dvojnásobného inflačního cíle slíbila i QE bez omezení
22.01.2013 8:43
Bankovní rada japonské centrální banky dnes po dvou dnech jednání vyda...
Asijské burzy obchodují smíšeně, Nikkei klesá díky slabšímu jenu...
23.01.2013 8:06
Asijské trhy jsou v polovině tohoto pracovního týdne povětšinou silněj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago