Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přímá účinnost evropského práva: Kdy a jak se vás české soudy zastanou

Přímá účinnost evropského práva: Kdy a jak se vás české soudy zastanou

04.02.2013 5:30
Autor: Martin Krčmář, KSB

Ve zmíněném případě NS řešil spor společnosti zpracovávající řepný cukr se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF). Společnost se  v důsledku vstupu ČR do EU stala k 1. 7. 2004 „oprávněnou příjemkyní výrobních náhrad“ dle příslušných nařízení EU upravujících společnou organizaci trhů v odvětví cukru. Nařízení vlády ČR, které legislativu EU blíže provádělo, pak jako předpoklad pro podání žádosti o tyto náhrady stavilo povinnost registrace u SZIF. Společnost podala návrh na registraci 21. 6. 2004, avšak průtahy na straně SZIF způsobily, že společnost se již nemohla domoci vyplacení výrobních náhrad za červenec téhož roku. Dotyčná firma si to nenechala líbit a obrátila se na soudy. Před NS argumentovala tím, že právě kvůli zpoždění s registrací a pozdní implementaci unijního práva se nemohla včas výrobních náhrad za měsíc červenec 2004 domoci. Podle ní tak promeškané náhrady představovali škodu, za níž ČR odpovídala dle zákona o odpovědnosti státu za škodu.

NS se nejprve věnoval analýze vztahu mezi právem vnitrostátním a právem EU, přičemž připomněl, že dominantním prvkem tohoto vztahu je zásada aplikační přednosti a přímého účinku (použitelnosti) práva EU. Ve světle těchto zásad pak označil za nesprávný postup soudu nižší instance, kdy tento posoudil postup SZIF pouze z pohledu jeho souladu nařízení vlády, aniž by zkoumal, zda místo toho neměla být přímo aplikována legislativa EU.

Přímá účinnost evropských nařízení  

 

S poukazem na relevantní rozhodnutí soudů EU NS zdůraznil, že již samotná nařízení EU jsou způsobilá zakládat jednotlivcům jejich práva, a to i v případě, že sama předpokládají další provedení do vnitrostátních úprav na národní úrovni. Současně však platí, že tato práva jednotlivcům náleží i v případě, že žádná opatření členským státem přijata nakonec nebyla, příp. nebyla přijata správně. Pochybení ze strany členského státu totiž nemůže přímý účinek nařízení EU omezit.

V daném případě tedy NS dovodil, že to byla právě legislativa EU, která s účinností od 1. 7. 2004 založila společnosti právo na výrobní náhradu, přičemž jakýkoliv právní předpis ČR nemohl tento účinek nařízení EU zpochybnit. S porušením unijního práva je však spojena i odpovědnost členského státu, a to bez ohledu na to, zda vnitrostátní úprava dovolání se náhrady škody vůči ČR výslovně umožňuje. Dle NS lze náhradu škody způsobenou porušením unijního práva vymáhat i dle vnitrostátních předpisů, avšak podmínky pro přiznání náhrady škody nesmí být méně příznivé než podmínky platné pro podobné nároky vzniklé dle vnitrostátního práva.

V tomto ohledu pak soudci NS dále konstatovali, že u odpovědnosti státu za porušení unijního práva lze postupovat dle zákona o odpovědnosti státu za škodu do té míry, v jaké je tento zákon v souladu s právní úpravou EU (a její judikaturou) nebo u otázek, které tato úprava neřeší. To však jen za předpokladu, že takový postup neztíží právo jednotlivce na získání náhrady škody.

Reklama:

Za necelý rok přinesou nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích zásadní změny do tuzemského právního řádu. Buďte o krok napřed a připravte svou společnost na rozsáhlé novinky už nyní. www.ksbinstitut.cz  

 

 

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.08.2020
17:31Trh jako v roce 2000? Jen na povrchu
17:13Zlato poráží další rekord nad 2000 dolary, někteří varují před korekcí
16:57Wall Street a Evropa se na směru neshodují. Koruna slábne s novou prognózou ČNB
16:21Žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA za týden citelně ubylo
15:45Komentář analytika: Nejostřeji sledovaná položka výsledovky posílá akcie ING a Unicredit opačným směrem  
14:37ČNB sazby nemění, zhoršuje odhad hospodářského propadu. Koruna na denním dnu
14:07ČSOB se v pandemii soustředila na pomoc klientům a kapitálovou sílu. Pokračuje v digitálních inovacích
13:58Americká vláda stupňuje tažení proti čínským internetovým firmám
12:37Goldman Sachs: Úspěšná vakcína proti koroně může překlopit trhy
10:51KBC, majiteli ČSOB, klesl čtvrtletní zisk o 72 %
10:43FT: Spojené státy mohou udělat cokoliv a pozici dolaru to neohrozí?
10:28Průzkum Reuters: Měny regionu mají odolat obavám z druhé vlny  
10:27Česká zbrojovka, a.s - Oznámení úrokové sazby na 10. výnosové období dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
10:21Česká zbrojovka, a.s - Rozhodnutí "Per Rollam"
10:11Komentář: Stavebnictví brzdí nedostatek lidí
9:56Přebytek zahraničního obchodu ČR byl v červnu historicky nejvyšší
9:43Petr Dufek: Průmysl se postupně vzpamatovává z odstávek
9:37Lufthansa měla rekordní provozní ztrátu 1,7 miliardy eur
9:20Toyotě klesl zisk o tři čtvrtiny, prodala o polovinu méně aut
9:11Rozbřesk: ČNB ponechá sazby beze změny, čekala ještě horší dopad koronaviru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
8:00UK - Jednání BoE, základní sazba
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.