Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český HDP ve 4Q12: Žádné překvapení, recese pokračuje

Český HDP ve 4Q12: Žádné překvapení, recese pokračuje

14.2.2013 9:38
Autor: David Marek

Hrubý domácí produkt se ve 4. čtvrtletí snížil o 0,2 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem. Meziročně výkon ekonomiky klesl o 1,7 procenta. Česká ekonomika klesá či stagnuje již rok a půl a její oživení je stále v nedohlednu.

Za poklesem HDP v posledních třech měsících loňského roku je podle očekávání snížení spotřeby domácností a slabá investiční aktivita. V případě klesajících výdajů domácností leží vysvětlení v kombinaci rostoucí nezaměstnanosti, klesajících reálných mezd a stoupající opatrnosti, která vede k vyšší míře úspor. Investice strádají kvůli snížení aktivity firem i menšího objemu veřejných zakázek. Statistický report se bohužel nezmiňuje o vládních spotřebních výdajích. Pozitivně k vývoji ekonomiky nadále přispívá zahraniční obchod, nicméně nestačí kompenzovat negativní vliv slabé domácí poptávky.

Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, které již zveřejnily výsledky HDP za 4. čtvrtletí, je výkon české ekonomiky výrazně podprůměrný. Hůře je na tom pouze Maďarsko, kde se HDP meziročně snížil o 2,7 procenta.

Za celý loňský rok se HDP v České republice snížil o 1,1 procenta po růstu o 1,9 procenta v roce 2011. V letošním roce počítám s pokračováním recese v prvních dvou čtvrtletích a mírným oživením v druhé polovině, přesto by za celý rok měl HDP klesnout o 0,4 procenta.


Váš názor
 • pane Marku počítejte si co chcete třeba i na kuličkovém počitadle
  14.2.2013 13:13

  ale žádné oživení letos nepřijde , debaty nad ztracenou dekádou začínají nabývat na intezitě a jsou blízké realitě :-) růst někde kolem roku 2020 to je tak správná doba leda že by přišli 2 ztracené dekady tak jako v Japonsku pak oživení nastane někdy kolem roku 2030 :-) muhhehehehhhehhhehhheee
  martík
  • Re: pane Marku počítejte si co chcete třeba i na kuličkovém počitadle
   14.2.2013 13:36

   Vidíš, že umíš napsat rozumnou reakci bez urážek a vulgarit. Je tu však i reálná možnost, že Japončíci ztratí další již třetí dekádu a co na to pak my?
   ..
 • V současnosti nic neříkající statistika
  14.2.2013 12:39

  Je úplně putna, jestli je HDP +0,5, nebo -0,5. To jsou nicneříkající statistiky pro politiky a účetní posuny. Faktická čísla budou, až se bude přecházet na nový systém fungování světa, starý je již dýchavičný a na konci sil. A to nebudou hezká čísla. Pro současnost je podstatnější schodek rozpočtu a ten pokud bude chtít Kalousek udržet aspoň tam kde je (protože nemůže zvyšovat daně), bude muset snížit dále výdaje a chca nechca šáhnout k jedné z prvních reforem a to rušení sféry prozatím nedotčené a bobtanjící (státní správy) - zde leží odhadem na zemi cca 300-400 mld ročně přebytečných nákladů na cca 300 a 400 tis. úředníků na 205 úřadech, samosprávách, krajích apod. HDP od loňska bude stejně jen klesat, to ostatní jsou sny, naivita a oblbování ovčanů.
  Pibik
  • Re: V současnosti nic neříkající statistika
   14.2.2013 13:18

   Pod tohle bych se klidně podepsal !!
   Jesse
 • Pořád lepší než Němci!
  14.2.2013 11:04

  Ti spadli v minulém kvartále o 0,6% http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2013/02/14/deutschland-auf-talfahrt-wirtschaft-schrumpft-um-06-prozent/
  Juan Convidado
 • Dávide, ta Tvoje prognóza v posledním odstavci je úžasná
  14.2.2013 10:42

  Je skoro tak dobrá, jako když blonďatá rosnička v úplém tričku předpovídá , že s příchodem jara se začne pomalu oteplovat, ale v druhé polovině roku s nástupem podzimních měsíců se dá očekávat opětovné ochlazení, tak přizpůsobte tomu svůj šatník, Dávide, tak nezapomeň na svůj šatník, milý prominentní ekonome.
  mamon
  • Re: Dávide, ta Tvoje prognóza v posledním odstavci je úžasná
   14.2.2013 10:46

   David Marek nic nepředvídá. Pouze konstatuje a informuje. Proti tomu osobně nic nenamítám, i když jsme to tušili dva roky předem, na což by mohl Marek upozornit, pokud i on tuto situaci predikoval :-))
   Jesse
 • Ten nejlepší MF se nám ale nějak prodražuje!!!
  14.2.2013 10:31

  _________________________________________
  mamon
 • Pokles
  14.2.2013 10:04

  jako takový nehovoří nic o správně nastavené politice současné vlády. Může být důsledkem rozmanitých faktorů i z minulosti nezávislých od vládních kroků. Pokud je kvartální pokles větší jako v sousedních zemích je to již na pováženou, ale stále to ještě nemusí ukazovat na nesprávném vedení státu. Ale dlouhodobý pokles v porovnání s okolními zeměmi již však jednoznačně svědčí o tom, že stát veden dobře není. Když je vedení nedobré (chtěl jsem se vyhnout termínu neschopné, i když si někdy myslím, že všehoschopné je) je načase jej vyměnit.
  jarom
  • Re: Pokles
   14.2.2013 10:48

   Jarome, dá se vůbec hovořit o správně nastavené politice současné vlády? Pouze se dá hovořit o žádné strategii vlády. Ty žertuješ, že?:-)))
   Jesse
   •  
    14.2.2013 11:08

    JJ.Smích přes slzy a zaťaté pěsti.
    jarom
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data