Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ předal bulharskému regulátorovi stanoviska k údajným důvodům pro odebrání licence

ČEZ předal bulharskému regulátorovi stanoviska k údajným důvodům pro odebrání licence

28.02.2013 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Distribuční společnost CEZ Razpredelenie a prodejní společnost CEZ Elektro dnes odevzdaly bulharskému regulačnímu úřadu (DKEVR) svá stanoviska k předloženým důvodům, na základě kterých byla zahájena procedura odebrání licence zmíněným společnostem. Ty ani v jednom případě neshledaly žádné zásadní pochybení ve své dosavadní činnosti.

„Vždy jsme naplňovali veškeré zákonné povinnosti, proto jsme přesvědčeni, že k odebrání licencí neexistuje jediný důvod. To také dokládáme regulátorovi v odevzdaných právních stanoviscích i v dalších dokumentech,“ uvedl Tomáš Pleskač, ředitel divize distribuce a zahraničí. Důvody pro odebrání licence musejí být velmi závažné, patří mezi ně ohrožení bezpečnosti dodávek elektřiny, soustavné porušování licenčních podmínek, neplnění pokynů regulátora nebo poskytnutí nesprávné informace při žádosti o licenci. Pochybení, která regulátor společnostem ČEZ vytýká, jsou spíše formálního charakteru, uvedla firma.
 
„Věříme, že po prozkoumání námi dodaných podkladů a zohlednění dalších okolností přehodnotí nezávislý regulační úřad svůj záměr a ukončí řízení o odebrání licence. Bulharským institucím i celému obyvatelstvu chceme být i nadále důvěryhodným a transparentním partnerem,“ dodal Pleskač.

Proto jsou společnosti ČEZ v Bulharsku ochotny vzít v potaz všechna doporučení regulátora, a to i přes to, že v roce 2006 byl jejich nastavený obchodní model schválen řadou pověřených autorit, jak již zmíněným regulátorem, tak Ministerstvem pro ekonomiku, energie a turismus. 

Skupina ČEZ má se současnou situací v Bulharsku pochopení, avšak necítí za ní žádnou zodpovědnost, a to hned z několika důvodů, uvádí firma. Vyšší účty za elektrickou energii byly dle ní způsobeny chladnější zimou, vyšší spotřebou přes Vánoce a také prodloužením odečítací periody kvůli svátkům. Ceny elektřiny na začátku tohoto roku nevzrostly, k jejich změně došlo rozhodnutím bulharského energetického regulačního úřadu (DKEVR) 1. 7. 2012, kdy byly navýšeny o více než 13 %, zejména kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Ceny domácnostem v Bulharsku jsou plně regulované a mimochodem také nejnižší v celé Evropské unii. Bulharský ČEZ získává z celkové faktury méně než 10 %, zbytek připadá výrobcům elektřiny, přenosové soustavě a daňovému úřadu, uvedla firma.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data